Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman spolu s Barrosem vztyčí na Hradě vlajku EU

Zeman vztyčí na Hradě vlajku EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman vztyčí na Hradě vlajku EU | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Na Pražském hradě se už brzy objeví vlajka Evropské unie, kterou Václav Klaus odmítal vyvěsit. Jeho nástupce Miloš Zeman řekl, že tento úkol bude patřit mezi jeho první. Vlajku údajně vyvěsí s předsedou Evropské komise Manuelem Barrosem.

"Na teletextu jsem viděl gratulaci předsedy Evropské komise pana Barrosa, kterého bych rád pozval do Prahy, abychom na Pražském hradě společně vztyčili vlajku EU," řekl Zeman v rozhovoru pro deník Právo.

Proti Zemanovu plánu protestuje Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů. Na svém profilu na facebooku označil vlajku za kus hadru. "Zemanovi připomínám, že Česká republika 'vlajku EU' neuznává, jak plyne z prohlášení č. 52 Závěrečného aktu Lisabonské smlouvy. Takže vyvěšovat ten hadr na Hradě je nemístné."

Vše o volbě hlavy státu

Bydlení v paneláku
Zmínil také, že se na Hrad nastěhuje až po odchodu Václava Klause. "Považoval bych to za velmi nezdvořilé vůči současnému prezidentovi," odpověděl Zeman na otázku, zdali se na Hrad nechce nastěhovat s předstihem. Podle svých slov bude zatím stále bydlet na pražském sídlišti.

Dodal, že chce Klause brzy navštívit a poděkovat mu za jeho podporu, citoval deník budoucího prezidenta.

Zeman se v pátek zúčastnil hned několika schůzek. Řešil např. organizaci prezidentské kanceláře nebo detaily březnové inaugurace. Při té příležitosti se setkal se současným prezidentským kancléřem Jiřím Weiglem nebo šéfem Správy Pražského hradu Ivo Velíškem. Za Zemanem dorazil také právník, lobbista a šéf Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta. Právě on před lety spolupracoval s Vladimírem Zavadilem, který v den voleb zveřejnil v deníku Blesk sporný inzerát namířený proti Karlu Schwarzenbergovi. O tématu ČTĚTE VÍCE ZDE.

PŘEHLEDNĚ: Klíčové okamžiky Zemanova života

Miloš Zeman s manželkou Ivanou a jejich dcerou Kateřinou

Po kliknutí na fotografii se vám zobrazí přehledná časová osa.

Miloš Zeman také převede agendu prezidentských milostí na ministerstvo spravedlnosti, píše deník. Zeman sám již dříve uvedl, že prezidentské milosti udělovat nebude VÍCE ČTĚTE ZDE. Podle zdrojů také nynější kancléř prezidenta Jiří Weigl zůstane ve funkci ještě několik měsíců, než si za něj nový prezident najde náhradu.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?