Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman ze strachu z trenek opevnil své sídlo, stěžuje si Schwarzenberg. Lež, zní z Hradu

Česko

  16:58
PRAHA - Pražský hrad připomíná obléhanou pevnost, nikoli otevřené sídlo hlavy státu, kritizuje poslanec a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Nikdy jsem ještě neviděl, že by někdo byl naopak podělán strachem ze spodků či trenek a z tohoto důvodu opevnil své sídlo,“ napsal na svůj Facebook po nedělní návštěvě sídla prezidenta. Prezidentův mluvčí hovoří o „nesmyslném prohlášení z jiného světa“.

Shodne se prezident se Schwarzenbergem na obsazení postů velvyslanců? foto: Lidovky.cz

V neděli zamířil bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k sídlu hlavy státu na pražských Hradčanech. Při návštěvě jej ale nemile překvapila bezpečnostní opatření. Ta Hrad zavedl podle mluvčího Jiřího Ovčáčka po pařížských teroristických útocích. Proč jsou zavedena jen v některých dnech, neprozradil.

„Chtěl jsem se podívat na Pražský hrad a opravdu mě něco zarazilo. Zátarasy, jako kdyby se na Hrad chystal útok tanků, osobní kontroly, krátce a dobře, Hrad je opět uzavřen a vypadá opravdu jako obléhaná pevnost, nikoliv jako otevřené sídlo hlavy státu, jak jsme to zažívali v posledních pětadvaceti letech,“ napsal na svůj facebookový účet exministr Schwarzenberg.

Včera jsem se chtěl podívat na Pražský hrad a opravdu mě něco zarazilo. Zátarasy, jako kdyby se na Hrad chystal útok...

Zveřejnil(a) Karel Schwarzenberg dne 7. březen 2016

Podle něj jde o rychlý návrat do minulosti. Ovšem pouze té nedávné, jak dodal. „Neboť mí prarodiče mi vyprávěli, že už císař František Josef blahé paměti jezdil v otevřeném kočáře z Schönbrunnu do své kanceláře ve středu města, lidé ho zdravili a protože by dochvilný, lidé si podle něj dokonce nařizovali hodinky. Bylo pro něj normální se pohybovat mezi lidmi,“ popisuje dřívější poměry.

‚Zeman ze strachu z trenek opevnil své sídlo’

Také prezident Tomáš Garrigue Masaryk podle něj jezdil otevřeným autem i kočárem. „Existují fotky z jeho projížděk na koni a víme, že chodil pěšky z Pražského hradu na Vinohrady na páteční návštěvu k Čapkům,“ napsal dále z návštěvy Hradu zaskočený Schwarzenberg.

V této souvislosti zmínil i Václava Havla, jehož velkou starostí během prvních dvou let působení v prezidentském úřadě prý bylo, aby byl Hrad co nejdříve otevřený a co nejvíce přístupný. „Aby to byla opravdu součást centra Prahy, místo vlídnosti a přátelství. Teď je to všechno jinak,“ postěžoval si svým příznivcům na sociální síti.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby ochranka kontrolovala občany před vstupem v areálu Pražského hradu?

Ano 465
Nevím 28
Ne 1775

„V životě jsem několikrát viděl, že spodky, nebo jak se dneska říká trenky, byly podělány strachem. Ale nikdy jsem ještě neviděl, že by někdo byl naopak podělán strachem ze spodků či trenek a z tohoto důvodu opevnil své sídlo. Zvláštní to doba a zvláštní to lidé dnes na Hradě,“ napsal na závěr svého vzkazu.

Schwarzenberg lže, říká Ovčáček

Mluvčí Jiří Ovčáček ale považuje jeho kritiku za lživou. Hrad prý v neděli uzavřen nebyl. „TOP 09 nemá už žádný program, ideje a názory. Stala se jen antizemanovskou sektou. Tomu odpovídá i toto zcela nesmyslné prohlášení z jiného světa,“ odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz. „Příspěvek Karla Schwarzenberga je v době, kdy Evropa čelí teroru, mimořádně hloupý,“ pokračoval v kritice.

Bezpečnostní opatření jsou podle něj logickým krokem po pařížských útocích v loňském roce. Nová opatření ale, jak sám přiznal, nejsou na Hradě denní záležitostí. Přizpůsobují se prý aktuální situaci. Proč ochranka hlídala vstup zrovna v neděli, den po velké oslavě tříletého výročí od Zemanovy inaugurace, však neprozradil. „Podrobnosti týkající se bezpečnostních opatření ze zcela logických důvodů nikdy nekomentuji,“ napsal Ovčáček ve stručnosti.

Server Lidovky.cz o kovových zátarasech, šacování či kontrole občanských průkazů informoval například už na konci loňského roku. Tehdy přijala hradní ochranka narychlo nová bezpečnostní opatření kvůli pochodu za Václava Havla nazvaném jako „Srdce na Hrad“.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat