Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova favoritka Vitásková utočí na Baxu. Udělala z něj ‚solárního barona‘

Střet Vitáskové a Baxy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střet Vitáskové a Baxy. | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERU) Alena Vitásková nařkla soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu z podezřelých okolností ohledně vlastnictví solární elektrárny. Baxa má přitom na střeše svého rodinného domu jen několik solárních panelů. Stejně jako většina jeho sousedů v plzeňských Černicích.

„Soudce Baxa by se měl vyjádřit ke své fotovoltaické elektrárně,“ dramaticky uvedla bývalá státní úřednice sdělení na webu Institutu Aleny Vitáskové, který v srpnu 2017 sama založila. „Jak k ní přišel, kolik pobírá na dotacích? Jak dopadlo šetření, když jeho elektrárna spadla do těch podezřelých, které švindlují s výrobou?“ ptá se dál Vitásková, jež v minulosti sepsala trilogii o solárních baronech. V článku pak opakovaně označuje elektrárnu soudce Baxy za podezřelou.

Teplo do rodinného domu

Skutečností je, že nynější soudce a expředseda NSS má na střeše svého rodinného domu v Plzni několik solárních panelů. Stejně jako téměř každý druhý dům v ulici, kde Baxa s rodinou žije. To lze ověřit ze satelitních snímků na internetu. „Spíš než solárním baronem se cítím v této oblasti plebejcem,“ napsal LN Baxa – výrobce elektřiny z obnovitelného zdroje ze sluneční energie.

„Malou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 5kW umístěnou na střeše našeho rodinného domku jsme pořídili bez jakékoliv dotace v roce 2008. Patříme tak mezi desítky tisíc takových ‚výrobců elektřiny‘, kterou používáme jednak pro svoji spotřebu a zbytek dodáváme do sítě,“ vysvětlil soudce. Příjmy z přetoků elektřiny z výroben nejsou považovány za příjmy z podnikatelské činnosti, soudce tak nijak neporušil zákaz podnikat.

Baxa LN poskytl i protokol z kontroly Státní energetické inspekce (SEI) z roku 2014, kterou Vitásková v článku zmiňuje. Kontrolou SEI nebylo zjištěno žádné porušení zákona. „Vyhodnocením všech výše uvedených skutečností a předložených dokladů bylo zjištěno, že kontrolovaná osoba, JUDr. Josef Baxa, uplatňovala nárok na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v souladu s příslušnými cenovými rozhodnutími a splnila podmínky pro uplatnění úředně stanovené ceny,“ uzavřela inspekce kontrolu.

Vitáskovou podle informací na webových stránkách ke zřízení institutu mimo jiné vedlo „nezákonnost či vykonstruování některých trestních stíhání, odsouzení zcela nevinných“. Sama byla Krajským soudem v Brně nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení, odvolací soud ji však obžaloby zprostil. Bývalá šéfka ERU od té doby vystupuje jako ochránkyně bezdůvodně stíhaných.

Šířením „zabarvených“ informací se tak Vitásková na soudci Baxovi mohla dopustit podobného hříchu, proti kterým se zavázala prostřednictvím svého institutu bojovat. Zejména na sociální síti Twitter se proti soudci během několika hodin po zveřejnění článku objevila řada urážlivých výroků. Sama Vitásková v příspěvku mimo jiné pokládá řečnickou otázku „Je soudce Baxa opravdu tak morálně čistý?“

LN se v úterý pokoušely Vitáskovou kontaktovat, aby vysvětlila, jaká pochybení Baxovi za jeho solární panely vyčítá. Bývalá šéfka ERU na dotazy LN nereagovala.

Zastánkyně prezidenta

Článek Vitáskové se objevil jen několik málo dní poté, co Baxa a soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček veřejně vypověděli, že se Hrad pokoušel ovlivnit nezávislé soudcovské rozhodování. Šimíček opakovaně osobně vyslechl od hradního kancléře Vratislava Mynáře „doporučení“, jak by měl v souladu s názorem prezidenta rozhodovat. Baxa pak přinesl svědectví o tom, jak mu prezident coby šéfovi NSS opakovaně říkal, že má působit na své soudce, aby rozhodovali „správně“.

Prezident Miloš Zeman pak koncem minulého týdne uvedl, že Baxa je ublížený a mstí se mu, protože nevyslyšel jeho doporučení ohledně jmenování nástupce do čela NSS. Tím se loni na podzim stal Michal Mazanec. Baxa otevřeně říkal, že by kvůli věku preferoval jiného kandidáta.

Naopak Vitásková je s Hradem názorově spjata. Patří mezi Zemanovy dlouholeté podporovatele. Prezident jí loni u příležitosti stého výročí vzniku republiky udělil státní vyznamenání – slovy prezidenta za boj proti „ekonomickým zm*dům“.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....