Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci protestovali před Úřadem vlády. Přišel jsem mezi své, řekl Výborný

Česko

  0:18aktualizováno  13:27
Před Úřadem vlády protestovalo ve čtvrtek zhruba 3500 nespokojených zemědělců. Ráno na místě vysypali hnůj a balíky slámy, dopoledne také s traktory projeli Prahou. Ministr zemědělství Marek Výborný na tiskovém brífinku potvrdil finanční pomoc ve výši dvou miliard, vysypaný hnůj odsoudil. Později přišel mezi demonstrující.

Demonstrace před Úřadem vlády skončila kolem 13:15. Zemědělci pohrozili, že pokud se neuskuteční nějaké změny, shromáždí se příště ve větším počtu.

Do hlavního města přijeli se zhruba 700 traktory. Před Strakovou akademií byli už od rána, kdy tam vysypali hnůj. Zasypali tramvajové koleje, a tím zkomplikovali provoz MHD. Řidiče, který hnůj vysypal, zadrželi policisté.

Organizátoři na začátku demonstrace upozornili, že jde výhradně o akci zemědělců. Vyzvali k dialogu a pokojnému protestu. „Byly nám dány nějaké sliby a bohužel nebyly zcela naplněny,“ řekl zástupce mladých zemědělců. „Naše jednání s vládou zatím nebyla úspěšná, nemůžeme ale vstoupit do stávky, zvířata musí mít co žrát,“ dodal.

Do Prahy přijeli demonstrovat zemědělci. (7. března 2024)

„Chci poděkovat, že jste dorazili ze všech koutů republiky a ukázali vládě, že se nedáme,“ řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Dav protestujících skandoval „Máme toho dost“.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha řekl, že zemědělci teprve nyní začnou vytvářet tlak. „Jurečka nám slíbil 5 miliard na národních dotacích. Kolik máme? 2,5 miliardy. Ten slib nebyl splněn,“ uvedl.

Krátce před půl jednou odpoledne přišel mezi zemědělce také ministr Výborný. „Já jsem sem nepřišel mezi někoho, já přišel mezi své. Když jsem nastoupil do úřadu, řekl jsem, že jdu hájit zájmy českých farmářů,“ řekl protestujícím. Dav na něj křičel „Stačilo, stačilo“. Někteří zemědělci třímali transparenty s nápisy, například „Chceme rovné podmínky“, další zajišťovali občerstvení v podobě guláše.

„Nemáme peníze. Náklady šly několikanásobně nahoru, ty se nevrací. K tomu nás skrz agroenvironmentální opatření nutí nechat nějakou půdu ladem. Pan ministr říkal, že se to změní, nicméně je to navázané na jiné opatření. Ty úhory, které jsem teď udělali, musíme nechat. To znamená, že na nějakých pěti, sedmi procentech půdy nemůžeme hospodařit,“ řekl soukromý zemědělec Milan Soukup z Jilemnice.

Výborný potvrdil dvě miliardy pro zemědělce

Výborný na tiskové konferenci, která demonstraci předcházela, mimo jiné uvedl, že jej mrzí prohlášení Agrární komory a Zemědělského svazu, že si vláda není vědoma složité situace. „Nic z toho není pravda. Vláda i já jsme si vědomi nelehké situace českých i evropských zemědělců. Poslední dny a týdny se tomu věnuji jako naprosté prioritě,“ řekl ministr.

Ministr také řekl, že se závěry jednání seznámil vedení organizací v pátek. „Mrzí mě, že ty informace nepředávají v úplnosti svým členům, případně že sdělují informace, které nejsou pravda,“ dodal. Agrární komora a Zemědělský svaz se proti výroku Výborného ohradily. Komunikace je podle nich mimořádná.

Zemědělci podle Výborného dostanou pro letošní rok mimořádnou pomoc ve výši dvou miliard korun. Zhruba 550 milionů z toho má být v rámci posílení národních dotací, zbytek bude podle Výborného navýšení původně očekávaného balíčku 1,5 miliardy na tři miliardy korun na podporu investic.

„Nikdy jsem nezpochybňoval právo na protest. Mrzí mě, že nebyla dodržena dohoda, že nebude jakkoliv blokována doprava v Praze,“ dodal na brífinku. „Vláda není připravena jednat pod jakýmikoliv ultimáty,“ řekl.

Také podle premiéra Petra Fialy vláda tlaku zemědělců ustupovat nebude. Jejich protest označil za vydírání. Se zemědělci je připraven jednat u jednacího stolu.

Doma kydám běžně, glosoval Výborný

„Volají mi lidé, abych si vzal vidle a šel pomoci uklidit ten hnůj, tak mě možná ještě čeká pracovní šichta,“ vtipkoval Výborný o hromadě hnoje a dodal, že by s tím problém neměl, protože doma hnůj kydá běžně.

Podle mluvčí Agrární komory (AK) Barbory Pánkové nebylo vysypání hnoje před Úřadem vlády v plánu čtvrtečního protestu. Organizátoři se od toho ale nedistancují.

Na místě i později zůstávali těžkooděnci a členové antikonfliktního týmu. Nad Letnou kroužil policejní vrtulník. Policie ústy mluvčího Jana Daňka uvedla, že nemá k dispozici údaje o počtu přestupků, které v souvislosti s protestem zaznamenala.

Zemědělci s traktory a další technikou přijeli před Úřad vlády kolem sedmé hodiny. Zhruba hodinu tam stáli a zablokovali v místě veškerou dopravu. Někteří řidiči také vystoupili z vozů a debatovali s policisty. Pod okny Strakovy akademie hlasitě troubili. Na traktorech a dalších strojích měly transparenty „Zachraňme českou půdu“ nebo „Zastavme likvidaci českého zemědělství“.

Traktory omezily tramvaje i sanitku

Pražský dopravní podnik kvůli protestu zemědělců odklonil trasu tramvajové linky 15. Přerušen byl také provoz tramvají číslo 23, informovala Pražská integrovaná doprava.

Příjezd protestujících zemědělců zpozdil autobusy na jihovýchodě Prahy. Na místě nejméně v jednom případě protestní akce zkomplikovala i příjezd sanitky do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), která musela směrem do centra celou kolonu objíždět.

Z krajů dále od Prahy podle Pánkové vyjelo demonstrovat méně strojů, například z Jihomoravského a Zlínského kraje byly převážně vypraveny speciální autobusy s protestujícími, řekla. Z Jihomoravského kraje se podle ní do Prahy autobusy nebo vlastní dopravou sjelo 300 lidí, ze Zlínského 250 lidí. Za Vysočinu se účastní přibližně 600 lidí, za Plzeňský kraj 500 a ze Středočeského kraje do Prahy vyjelo přibližně 300 protestujících, uvedla Pánková.

Hlavními organizátory protestu byla Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, podle kterých vláda neřeší jejich problémy. Žádají mimo jiné podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat, vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem a také nedanit evropské provozní dotace.

„Situace v tuzemském agrárním sektoru není dobrá a neustále se zhoršuje. Přes osobní snahu ministra zemědělství Marka Výborného se nepodařilo vyjednat v rámci pětikoalice zásadní posun v našich prioritách, které by našim chovatelům a pěstitelům skutečně pomohly,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Výborný minulý týden uvedl, že vláda některým požadavkům vyšla vstříc. Farmáři však v pondělí řekli, že taková pomoc nestačí. Ministr deklaroval, že je ochoten se zemědělci dál jednat, ale ne pod ultimáty.

Kromě Agrární komory a Zemědělského svazu k účasti na protestní akci vyzvaly své členy také Společnost mladých agrárníků České republiky, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků či Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje. Protest podpořila i Potravinářská komora ČR.

Část zemědělců už 19. února demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovala magistrálu. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od protestu distancovaly.

Hlavní zemědělské organizace se podílely na protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

7. března 2024

Autoři: ,