Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemědělský fond poslal připomínky ke schůzce o auditu, EK má půl roku na reakci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Státní zemědělský intervenční fond už odeslal připomínky k lednové schůzce s unijními kontrolory, která se týkala druhého auditu k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v případě zemědělských dotací pro holding Agrofert. Napsal to v neděli server iROZHLAS.cz. Evropská komise má teď šest měsíců na to, aby řekla, zda český předseda vlády má, či nemá konflikt zájmů.

„Připomínky k zápisu z bilaterálního jednání byly 26. března předány na Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, které je obratem předalo k rukám Evropské komise,“ řekla serveru Lenka Rezková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který v Česku rozděluje unijní podporu pro zemědělce.

Schůzka s bruselskými kontrolory k auditnímu šetření, které se za českou stranu účastnili šéf fondu Martin Šebestyán či náměstek ministra zemědělství Jiří Šír, se konala koncem ledna. Do Česka na začátku března dorazil zápis z jednání. Na tento dokument mohl zemědělský fond znovu reagovat, na připomínky měl 15 dní. Šlo o nutný procesní krok, aby Brusel mohl zpracovat konečnou auditní zprávu, zda český premiér je, či není kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert ve střetu zájmů. Na závěrečný verdikt má Evropská komise šest měsíců.

„Lhůta šesti měsíců pro vydání finální zprávy začala běžet, nicméně stále platí, že pokud Evropská komise v této lhůtě vznese požadavek na zaslání dodatečných informací, což je běžná praxe, vždy začne běžet nová lhůta opět v délce šesti měsíců, a to od doručení zaslaných dodatečných informací ze strany Česka,“ upozornila Rezková.

Brusel zároveň podle mluvčí fondu uvolnil dosud zadržované platby pro holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu, aby vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. „Ze strany Evropské komise bylo aktuálně vydáno rozhodnutí, kterým došlo k odblokování dříve zmiňovaných plateb,“ dodala Rezková.

Konečné výsledky prověrky zemědělských dotací by mohly být nejdříve na podzim. Pokud si ale bruselští kontroloři vyžádají další podklady, lhůta začne plynout nanovo. Poté bude moci Česko ještě navíc požádat o smírčí řízení, případně se bránit u Evropského soudního dvora.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možným premiérovým střetem zájmů se zabýval i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

V případě první kontrolní zprávy požádalo ministerstvo pro místní rozvoj, které odpověď pro Brusel připravuje, o odklad. Žádost zdůvodnilo krizovou situací kolem koronaviru, Evropská komise resortu podle ministryně Kateřiny Dostálové (ANO) vyhověla a termín prodloužila do 5. června, tedy o dva měsíce.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

R. Rohatka Měli EK poslat do zadku. 12:11 12.4.2020
V. Gryc Měli schváleno, tak čerpali. 10:14 12.4.2020

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!