Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žena s těžkým průběhem koronaviru porodila v Brně zdravého syna. Byla v umělém spánku

Česko

  11:43
BRNO - Zdravého syna porodila koncem října v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří žena s těžkým průběhem koronavirové nákazy. Lékaři přivedli na svět dítě císařským řezem, matka byla v umělém spánku napojená na plicní ventilaci. Chlapec se narodil zhruba o dva měsíce dřív, vážil 1600 gramů. Nyní už jsou oba spolu v domácí péči, řekl v pátek novinářům primář gynekologicko-porodnického oddělení Ivan Huvar.
Zaměstnanci nemocnic v ochranných oblecích. ilustrační snímek

Zaměstnanci nemocnic v ochranných oblecích. ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Jednatřicetiletou ženu s vysokými horečkami a v 30. týdnu těhotenství přijala nemocnice 23. října, poté, co se doma zhoršil její zdravotní stav. Nejdřív ji lékaři umístili na jednotku intenzivní péče. Její stav se ale nelepšil, a tak ji museli napojit na umělou plicní ventilaci.

VIDEO: Speciální vůz pražské záchranky převezl z nemocnice v Benešově do Prahy 10 pacientů s koronavirem

„Začaly jí selhávat životní funkce, museli jsme se rychle rozhodnout, ale věděli jsme, že odhadovaná hmotnost miminka je kolem 1600 gramů, což pro nás bylo velmi důležité. Žena porodila první den intubace,“ popsala lékařka z oddělení anesteziologie Lenka Klimešová.

Gynekologové musí u rizikových porodů vždy zvažovat, jak dlouho situaci ještě zvládne organismus matky a kdy už příchod na svět zvládne organismus novorozence. „V 30. týdnu těhotenství to bylo poměrně složité rozhodování. S tímhle jsme navíc neměli žádné zkušenosti. Dítě bylo po porodu převezeno do fakultní porodnice na Obilním trhu, kde se specializují na novorozence s nízkou porodní hmotností,“ dodal Huvar. Chlapeček strávil na Obilním trhu několik dní v inkubátoru. Dařilo se mu dobře, a tak o něj už může pečovat rodina.

Ženu lékaři probudili z umělého spánku po 11 dnech. Domů z nemocnice ji propustili tuto středu.

Autor: