Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nakažení covidem budou přibývat ještě 10 dní až dva týdny, řekl Prymula. Nevyloučil povinné roušky venku

Česko

  9:32aktualizováno  10:58
Nakažení koronavirem budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly přibývat ještě deset dní až dva týdny. Kapacity pro ně v nemocnicích se už podařilo zdvojnásobit. Prymula to řekl na tiskové konferenci. Na konci měsíce by podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška v optimističtějším scénáři mohlo potřebovat nemocniční péči 5000 lidí a v horším scénáři až 1000 intenzivní péči.

„Pokud by se neprojevila přijatá opatření, ve druhé polovině října se nakazí 200 000 až 250 000 lidí,“ uvedl Dušek. Reprodukční číslo, které popisuje průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, z víkendových 1,5 mírně kleslo na 1,4.

„Pozorujeme už i nárůst nakažených ve zranitelných skupinách, roste počet pozitivně diagnostikovaných seniorů,“ doplnil Dušek. V říjnu se podle něj nakazilo 9500 lidí starších 65 let a přes 4000 lidí nad 75 let. V nemocnicích končí častěji než mladší nakažení. Přes 2000 nakažených je v domovech pro seniory, nákaza je ve 115 z nich.

V zařízeních pro seniory je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové spolu se zdravotnickými zařízeními a léčebnými lázněmi nejvyšší riziko nákazy. Vyšší riziko je podle ní také ve školách a školkách, na jednorázových hromadných akcích, v divadelních souborech a sportovních klubech. Lidé se také často nakazí v zaměstnání.

Vojáci vybudují polní nemocnici do deseti dnů

Polní nemocnice, kterou armáda postaví v pražských Letňanech, je podle ministra připravovaná z bezpečnostních důvodů, aby kapacity lůžek nedošly. „Neznamená to, že je využijeme,“ dodal Prymula. Stavbu má v pátek schválit vláda. Zařízení pojme až 500 lůžek a vznikne kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem a nedostatku lůžek ve standardních nemocnicích. 

Armáda v Letňanech využije už stojící haly. Vojáci poskytnou 100 lůžek ze svých polních nemocnic, zbytek bude ze Správy státních hmotných rezerv. Armáda je schopná nemocnici vybudovat do deseti dnů od vydání nařízení vlády. Vzhledem k velikosti nemocnice v ní bude muset vedle vojenského být i civilní personál. Podle ministra je armáda při zapojení svých dvou polních nemocnic schopna se postarat o 200 lůžek. Zbytek doplní ambulantní specialisté či personál z dalších nemocnic.

Roušky i venku

Prymula na tiskové konferenci také nevyloučil, že by se při zhoršování situace rozšířila povinnost nošení roušek i venku. Zatím se musejí venku nasazovat jen na zastávkách MHD. Přitvrzení celkových opatření připustil ministr i v souvislosti s tím, že zhruba 10 procent občanů omezení nedodržuje. 

Podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého kolaps zdravotnictví kvůli epidemii covidu nehrozí. Nejbližší týdny budou ale velmi těžké, zejména pro personál, řekl novinářům.

Kapacita nemocniční péče bude posílena o 5000 lůžek a také o 800 až 1000 lůžek intenzivní péče. „Má to svoji cenu. Tou bude zastavení péče, kterou zastavit lze,“ uvedl Černý. Nemocnice mají odložit péči, která není pro zdravotní stav pacienta nezbytná.

„Bude se také více rozhodovat, která péče ještě je nezbytná a která už není,“ dodal. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se počítá s tím, že primárně se budou využívat kapacity „kamenných“ nemocnic.

Aktuálně nemocných je 84 430, stav 2920 z nich vyžaduje hospitalizaci. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od propuknutí epidemie nemoci covid-19 se v Česku prokazatelně infikovalo přes 149 000 lidí. Od začátku října testy potvrdily nákazu u 78 251 z nich.

Více než dvě pětiny z celkového počtu nakažených se už uzdravily. Naopak 1230 lidí s koronavirem zemřelo, z toho 559 od začátku měsíce a 24 ve čtvrtek.

V nemocnicích leží podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2920 lidí s covidem-19. Stav 543 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Oproti začátku října se počet hospitalizací zvýšil o téměř 1900 případů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Pronájem bytu 2+kk, 58 m2, Doudleby nad Orlicí
Pronájem bytu 2+kk, 58 m2, Doudleby nad Orlicí

U Bažantnice, Doudleby nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
10 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat