Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zlepšení obchodní bilance i přímá letecká linka. Babiš jednal s japonským premiérem

Zástupci zemí V4 a Japonska jednali o prohloubení spolupráce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci zemí V4 a Japonska jednali o prohloubení spolupráce. | foto: Reuters

BRATISLAVA O možnostech prohloubení vzájemné spolupráce i v hospodářské oblasti s Japonskem dnes v Bratislavě mluvili na společném jednání s japonským premiérem Šinzóem Abem premiéři či jejich zástupci ze zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Předseda české vlády Andrej Babiš po jednání upozornil na význam japonských investic v Česku. Konkrétní projekty spolupráce politici během prohlášení pro média nezmínili.

„Japonsko je druhý největší zahraniční investor v České republice. Máme společné výzkumné projekty,“ uvedl Babiš.

Česko chce podle Babiše pokračovat v tradici schůzek zástupců zemí V4 a Japonska během svého předsednictví ve V4, které Praha převezme na začátku července od Slovenska. „Rádi bychom uspořádali další setkání V4 s panem premiérem Abem v rámci našeho předsednictví v Praze,“ řekl Babiš.

Japonský ministr Shinzo Abe.
Shinzo Abe.

Politici po summitu zmínili také obchodní dohodu mezi EU a Japonskem, která vstoupila v platnost na začátku února. Jde o nejrozsáhlejší smlouvu o volném obchodu, jakou kdy evropský blok uzavřel. Pakt odstraňuje téměř všechna cla ve vzájemném obchodě.

„Jako V4 chceme hrát významnější roli při vyjednávání obchodních dohod (EU). My jsme průmyslová oblast, jsme jedni z největších výrobců automobilů v Evropě,“ řekl Babiš.

Japonský premiér uvedl, že stabilní ekonomický růst posiluje význam visegrádských zemí v Evropě a že japonské firmy si uvědomily potenciál států V4. Odpoledne se Babiš sešel na jednání s Abem, kterého pozval na návštěvu Česka, a to u příležitosti 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, které připadne na leden příštího roku. 

„Pana premiéra jsem vyzval, abychom vylepšili naší obchodní bilanci. My máme negativní bilanci asi 2,3 miliardy dolarů. Proto hledáme nové trhy pro české exportéry. Japonsko je pro nás důležitý trh,“ řekl Babiš českým novinářům. V Japonsku by se podle něj mohly uplatnit výrobky například českých podniků obranného průmyslu a jiných průmyslových firem.

Babiš hovořil s Abem také o možnosti navázání přímého leteckého spojení obou zemí a o olympijských hrách, které bude v příštím roce hostit Tokio. „Český olympijský výbor má projekt otevřít Český dům. V Tokiu hledáme místo pro sochu, která připomene tři olympijské zlaté medaile (Věry Čáslavské) v Tokiu 1964. Pro Japonce je (gymnastka) Věra Čáslavská ikona,“ řekl Babiš.

Hostitel schůzky, slovenský premiér Peter Pellegrini po summitu uvedl, že účastníci schůzky se nevyhnuli ani tématu volného obchodu v době protekcionistických opatření některých zemí. „Rádi bychom vyslali signál, že v době krize multilateralismu dokážeme při zásadních otázkách nacházet globální řešení. V mnoha oblastech není vhodné, aby se přijímala lokální řešení, která nepřispějí ke globální rovnováze,“ řekl slovenský premiér.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....