Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmatky kolem kauzy Bártova informátora: nevyšetřuje je policejní inspekce

Ministr dopravy Vít Bárta při rozhovoru pro LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Vít Bárta při rozhovoru pro LN. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Stupeň utajení u nové kauzy kolem Víta Bárty je tak vysoký, že policie mlžila i o tom, kdo případ vyšetřuje. Jak totiž zjistil server Lidovky.cz, kauzu neřeší Generální inspekce bezpečnostních sborů, jak se dosud psalo. V rozhovoru pro Lidovky.cz to řekl státní zástupce Michal Muravský, který v případu figuruje jako žalobce.

Informace, že napojení Bárty na tajné policejní informace nevyšetřuje generální inspekce, přitom znamená v podstatě první oficiální upřesnění v celém případu. Nová informace naznačuje, že Jan Petržílek, který měl podle médií hrát roli Bártova informátora, není vyšetřován v souvislosti se svým působením u protikorupční policie.

V takovém případě by se o něj totiž zajímal právě Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). "Policejní inspekce provádí úkony tehdy, když podezření padá na policistu, resp. na osobu, která v době spáchání činu byla u policie," řekl státní zástupce Muravský. A vzápětí pro Lidovky.cz zdůraznil: "V této věci nevede řízení GIBS." Která policejní jednotka případ šetří, ale odmítl říct. "Absolutně ne, nemohu," bránil se Muravský.

Pro připomenutí: na elitní útvar, který má vyšetřovat tu nejzávažnější ekonomickou kriminalitu, nastoupil osmatřicetiletý Petržílek teprve loni v březnu. (Více čtěte ZDE)

Generální inspekce, o níž se jako o strůjci kauzy hovořilo už od minulého týdne, dosud případ nekomentovala. A u toho mluvčí Radka Sandorová zůstala i v pondělí. Odmítla potvrdit i sdělení žalobce, že se GIBS kauzou nezabývá. "My se k této kauze vůbec nebudeme vyjadřovat," odpověděla serveru Lidovky.cz.

Inspekce BIS místo GIBS?

Nová kauza Bárta

  • v případu zatím figurují dvě osoby: šéf Věcí veřejných Vít Bárta a policista protikorupční jednotky Jan Petržílek
  • podle informací server Lidovky.cz policie dvojici podezírá z trestného činu ohrožení utajované skutečnosti
  • deník MF Dnes napsal, že oba muže již policie obvinila, Bárta ale mohl den po zadržení opustit celu předběžného zadržení

Vše ale nyní nasvědčuje tomu, že je Petržílek vyšetřován kvůli vynášení tajných informací v době, kdy ještě sloužil v Bezpečnostní informační službě (BIS), kde skončil v roce 2011. Civilní kontrarozvědka má totiž vlastní inspektory, kteří se zaměřují výhradně na pochybení svých zaměstnanců. Na přímý dotaz, zda má kauzu kolem Bárty a Petržílka na starosti právě inspekce BIS, však žalobce Muravský neodpověděl. Je ale také možné, že případ přidělil policistům, kteří nefigurují v žádné z inspekcí.

Vyloučení GIBS z celé kauzy nahrává tomu, že dosud oficiálně nepotvrzené informace o důvodech zadržení Bárty a Petržílka jsou pravdivé. Jak napsal server Novinky.cz, jejich vyšetřování má souviset s odposlechy pražského lobbisty Romana Janouška, které pořídila BIS a které měla v roce 2009 za dosud nejasných okolností získat bezpečnostní agentura ABL, v té době vlastněná Bártou.

K TÉMATU:

Odposlechy z dílny BIS přitom mají být důvodem, proč je vyšetřování v režimu tajné a ani žalobce, ani bezpečnostní orgány nechtějí podávat žádné informace. Serveru Lidovky.cz se ale podařilo ověřit, že je dvojice podezřelá z trestného činu ohrožení utajované skutečnosti. Deník Mladá fronta Dnes v sobotu uvedl, že Bárta i Petržílek už byli obviněni.

Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera ale v rozhovoru pro Lidovky.cz nevyloučil, že v případu může jít i o vynášení dalších informací. Zároveň očekává, že vyšetřující orgány zjistí, zda byl Petržílek jediným Bártovým zdrojem u policie. "Předpokládám, že i toto je součástí šetření," uvedl Kučera v rozhovoru, který server Lidovky.cz uveřejní v úterý.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!