Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zpravodajec Pohůnek byl u výslechu 7,5 hodiny

Česko

  22:09
Zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek byl v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové vyslýchán sedm a půl hodiny. Výslech byl přerušen kvůli Pohůnkově únavě, řekl novinářům náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek (vlevo) foto: ČTK

Pohůnek po své výpovědi uvedl, že pouze poslouchal příkazy svého nadřízeného Milana Kovandy. Výslech bude pokračovat 21. října. Pohůnek je obviněn ze zneužití pravomoci, údajně se na přání Nagyové podílel na sledování Nečasovy někdejší manželky.

Stáhání za uposlechnutí rozkazu

"Jediné, co k tomu můžu říct, je, že jsem jediný důstojník v této armádě nebo v republice, který je stíhán za uposlechnutí rozkazu. Byl mně vydán rozkaz, rozkaz jsem splnil. Jsem přesvědčen, že jsem neporušil v žádném případě platné zákony," prohlásil po výslechu Pohůnek. Novinářům se takto osobně vyjádřil vůbec poprvé. Dodal, že s Nagyovou v kontaktu nikdy nebyl.

VÍCE K TÉMATU:

"Dosavadní průběh potvrzuje naši právní konstrukci. Důkazně je ta věc, jak říkáme, velice silná," řekl novinářům Komár. Podle něho dnes kladli Pohůnkovi otázky pouze policisté a státní zástupci, v následujícím termínu by měla přijít řada na advokáty. Připustil také, že se možná vyšetřování případu mírně protáhne, a neskončí tedy do konce října, jak bylo plánováno.

Někdejší šéfka Nečasova sekretariátu Nagyová podle policistů loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a plukovníkem Pohůnkem.

Nešlo o sledování, říká Pohůnek

Podle Pohůnka ale nešlo o sledování, ale o určitou modifikaci obrany proti sledování. Zpravodajci prý měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. "Byl vydán úkol ve smyslu zjistit možná rizika, která by mohla hrozit paní Nečasové a rodině pana premiéra. Nebylo to blíže specifikováno," uvedl Pohůnek. (VÍCE ČTĚTE ZDE.)

Po zhruba deseti dnech prý tajná služba přišla na to, že předsedovi vlády žádné nebezpečí nehrozí. "Nevidím důvod, proč by mělo být povolení ministra obrany, protože se nejednalo o zasahování do práv a svobod podle zákona. Nebylo prováděno sledování. To povolení podle zákona nepodléhá," dodal.

V případě prokázání viny hrozí Pohůnkovi až tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Zpravodajec před časem podal ústavní stížnost proti svému stíhání. Argumentuje tím, že okresní ostravský soud ho v červnu nesprávně poslal do vazby, kde strávil déle než měsíc.

Sledování řidiče a jeho přítelkyně

Letos v březnu pak Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.

Nagyová, která se po nedávném sňatku s bývalým předsedou vlády jmenuje Nečasová, čelí obvinění také z podplacení trojice bývalých poslanců za ODS - Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...