Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: prezidentský spor o víno, z deštníku nervózní Arabové a vila velvyslance za 24 milionů

Bagdádu pomůžeme. A možná se spojíme i s USA, řekl Rúhání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bagdádu pomůžeme. A možná se spojíme i s USA, řekl Rúhání | foto: Reuters

PRAHA V některých zemích vadí, když se na společenských akcích podává alkohol natolik, že nedorazí ani prezident. To u nás by možná současný prezident nedorazil na akci, kde by alkohol nebyl. Co ještě přinesla středa? Třeba přiblížení ANO a TOP 09. Tady jsou zprávy dne.

Íránští představitelé se neúčastní recepcí, na nichž se podává alkohol. Před blížící se cestou íránského prezidenta Hasana Rúháního do Evropy na to upozornila íránská tisková agentura ISNA. Reagovala na informaci některých francouzských sdělovacích prostředků, podle nichž Rúhání odmítl pozvání na oficiální recepci pořádanou francouzským prezidentem Françoisem Hollandem; mělo se nabízet víno.

Rúhání bude ve dnech 14. až 17. listopadu v Itálii a ve Francii. Součástí jeho programu ve Francii měl být slavností oběd s Hollandem. Rúhání údajně požádal, aby z menu bylo staženo víno, což Elysejský palác zdvořile odmítl. Islám pití alkoholu zakazuje. Íránská strana údajně také chtěla, aby se podávalo jídlo připravené podle muslimských pravidel.

ČAS NA FOTBAL. Íránský prezident Hasan Rúhání sleduje zápas Íránu proti Nigérii...

Rúhání je první íránský prezident, který zavítá do Evropy za minulé desetiletí. Setkání s Hollandem je naplánováno na 17. listopadu a podle rozhlasové stanice RTL se bude konat, avšak původně chystaný oběd byl zrušen. Paříž nabídla, aby se místo v době oběda setkání konalo ráno při snídani. Íránci to odmítli jako „příliš levné“ řešení.

Zatímco v Evropě se řeší chlast“, nervózní Arabové tuží protiraketový deštník. Strach z Íránu je totiž stojí miliardy.

Válka v Jemenu i balistické rakety sebevědomého Íránu straší státy v Perském zálivu. Kuvajt, Katar nebo i Spojené arabské emiráty proto masivně investují do své protiraketové obrany.

Miroslav Kalousek může podle miliardáře a nově politika Andereje Babiše za...

V Česku tak globální problémy nemáme. My si řešíme jen malé politické války, momentálně hlavně v Praze. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nevylučuje, že by ANO jednalo o tamější koalici s TOP 09. Oficiálně je přitom vedení hnutí proti. Novinářům ve středu vicepremiér také řekl, že koaliční smlouvu v Praze vypověděla sociální demokracie, což ho prý překvapilo. Uvedl také, že ANO se nyní očišťuje od lidí, kteří neplní své sliby.

Zastupitelský klub ANO přivítal možnost jednat o koalici v Praze i s TOP 09. Požádá krajské předsednictvo o změnu usnesení, které to zakazuje.

Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se definitivně rozpadla v úterý, když zástupci sociální demokracie po jednání s koaličními partnery uvedli, že ztratili důvěru k Trojkoalici. Konec koalice potvrdil posléze i lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský

Server Lidovky.cz se věnuje také kauze velvyslance a exministra Tomáše Podivínského (KDU - ČSL). Ministerstvo zahraničí ale od tohoto případu dáva ruce pryč. Řeč je o těžko uvěřitelné transakci, díky níž si Podivínský pořídil luxusní bydlení v pražské Chuchli za 24 milionů. Velvyslancovi nadřízení však od něj nebudou chtít ani vysvětlení, jeho majetkové poměry podle nich už zkoumal Národní bezpečnostní úřad. Velvyslanec navíc podle ministerstva není z ničeho obviněn.

Přinesli jsme také zprávu o tom, jak dobře si žijí někteří pánové z vězeňské služby. Jen co nastoupil do funkce, dostal pověřený náměstek vězeňské služby Pavel Horák odměnu 70 tisíc korun. Celkem si za posledních pět let vedení Generálního ředitelství vězeňské služby rozdělilo bezmála čtyři miliony korun. Vyplývá to z přehledu bonusů, který získal server Lidovky.cz. Na nadstandardní odměňování upozornila letošní kontrola ministerstva spravedlnosti.

Charlotte, neteř válečného veterána, při oslavách v Paříži.
Den veteránů na americkém hřbitově na Filipínách.

Tak hezký večer a vzpomínejte na válečné veterány.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...