Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: Zemanovy ruské radovánky, chybějící morální kredit a Mackova mladá novomanželka

Miroslav Macek se svojí mladou ženou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Macek se svojí mladou ženou. | foto: Lidové noviny

PRAHA To si tak bloumáte po newyorském Manhattanu a hledáte, kde byste si mohl dát pár skleniček a zapálit si. Pan prezident Miloš Zeman s Jiřím Ovčáčkem a dalšími kumpány nakonec vyhovující restauraci našli. Ruskou. Ale co je hlavní, narozeniny se povedly. Tady jsou zprávy dne.

Amatérské video zachycuje ženu v kroji, která přinesla dort se svíčkami. Mezi hosty se poté objevil prezident Zeman, který se snažil sfouknout svíčky. Když se mu to ani na podruhé nepodařilo, přešel raději k přípitku.V pozadí je slyšet živá ruská hudba a vidět Mynář, který tleská do rytmu.

Zeman si kromě klasického „Happy Birthday“ (všechno nejlepší) poslechl také přání v ruštině. Majitel restaurace na videu děkuje, že si prezident vybral k oslavě zrovna jeho restauraci.

„Prezident České republiky Miloš Zeman slavil své 71. narozeniny v New Yorku na Manhattanu. V ’zemi svobody’ bylo jistě velmi těžké najít vhodné prostředí a vhodné kumpány. Nicméně, kdo hledá, najde,“ uvedl například Miroslav Kalousek na facebooku.

Starší pánové prostě občas mají své vrtochy. Zatímco pan Zeman si užíval své narozeniny, užíval si jistě pan Miroslav Macek svoji novomanželku. Spoluzakladatel ODS a bývalý místopředseda federální vlády se totiž v pátek oženil s o 42 let mladší přítelkyní, ekonomkou Petrou Hrochovou.

Miroslav Macek 'oslavuje' 92. výročí vzniku Československa.
Přítelkyně Miroslava Macka.

Podrobnosti o svatbě pár tajil, novomanželka jen na svém facebookovém profilu zveřejnila poděkování za přání. Macek na svém webu často zveřejňuje svoje poznámky z cest nebo gurmánské zážitky i glosy k aktuálním tématům. Mimo jiné se ovšem také rád chlubí svoji ženou, kterou občas vyfotí jen v rouše Evině.

Proslavil se také nezapomenutelnou fackou Davidu Rathovi na kongresu stomatologické komory v roce 2006. Macek tak prý reagoval na to, že Rath urazil jeho tehdejší manželku.

Peníze

Na facku jsou i úředníci, kteří berou úplatky. Když dostal láhev alkoholu, vylekal se, zdali to není úplatek, a nahlásil to své nadřízené. A pak si s výmluvou, že získal malé prémie, o jeden rovnou řekl. Tak popsal soud korupční jednání Vladislava Kovala, exředitele odboru na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten za přímou žádost o peníze dostal výchovný trest - podmínku na tři roky.

Dost ale bylo úplatků, dáme si příplatky. Pokud totiž připlácíte za prémiové krmivo pro psy, dost často tak děláte zbytečně.

Jak se liší jednotlivé druhy krmiv pro psy? Je rozdíl mezi prémiovými a ultraprémiovými granulemi? A jak by mělo vypadat složení krmiva? „Nejlépe fungují krmiva, která neobsahují žádné obiloviny a jsou postaveny na jednom druhu masa. Dobré krmivo musí mít na prvním místě (nebo místech) maso. Optimální je, když obsahuje maso čerstvé a sušené,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.

A na závěr tu máme zamyšlení šéfa kulturní rubriky LN JIřího Peňáse.

Matěj Hollan.

To, co zažíváme, už není debata (o uprchlících), ale soutěž v sadismu, masochismu, v zaujímání postojů a hledání způsobů, jak oponenta ranit, urazit a znectít. Jistěže se to děje na obou stranách, řekněme, že na tu „liberální“ (provstřícnou) bychom měli mít větší nároky, protože je to strana jaksi elitní, aspoň se tak cítí.

Aféra brněnského radního Matěje Hollana, který de facto obvinil Čechy (Moravany) z účasti na holokaustu („zplynovali jsme Židy“), je detailem na roztočené spirále hysterie. Hollan se pak omluvil, ale byla to omluva velmi ironická, neb pravil, že antisemitští Češi jako neárijci nemohli být ani k vraždění připuštěni. To je ale nesmysl jednak zlý, ale i historicky chybný, neboť na nejhorší práce měli citliví Němci ve vyhlazovacích táborech „nižší rasy“: jen shodou okolností jiné Slovany než Čechy...

Hezký večer.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...