Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Zemanovy ruské radovánky, chybějící morální kredit a Mackova mladá novomanželka

Česko

  20:05
PRAHA - To si tak bloumáte po newyorském Manhattanu a hledáte, kde byste si mohl dát pár skleniček a zapálit si. Pan prezident Miloš Zeman s Jiřím Ovčáčkem a dalšími kumpány nakonec vyhovující restauraci našli. Ruskou. Ale co je hlavní, narozeniny se povedly. Tady jsou zprávy dne.

Miroslav Macek se svojí mladou ženou. foto: Lidové noviny

Amatérské video zachycuje ženu v kroji, která přinesla dort se svíčkami. Mezi hosty se poté objevil prezident Zeman, který se snažil sfouknout svíčky. Když se mu to ani na podruhé nepodařilo, přešel raději k přípitku.V pozadí je slyšet živá ruská hudba a vidět Mynář, který tleská do rytmu.

Zeman si kromě klasického „Happy Birthday“ (všechno nejlepší) poslechl také přání v ruštině. Majitel restaurace na videu děkuje, že si prezident vybral k oslavě zrovna jeho restauraci.

„Prezident České republiky Miloš Zeman slavil své 71. narozeniny v New Yorku na Manhattanu. V ’zemi svobody’ bylo jistě velmi těžké najít vhodné prostředí a vhodné kumpány. Nicméně, kdo hledá, najde,“ uvedl například Miroslav Kalousek na facebooku.

Starší pánové prostě občas mají své vrtochy. Zatímco pan Zeman si užíval své narozeniny, užíval si jistě pan Miroslav Macek svoji novomanželku. Spoluzakladatel ODS a bývalý místopředseda federální vlády se totiž v pátek oženil s o 42 let mladší přítelkyní, ekonomkou Petrou Hrochovou.

Miroslav Macek 'oslavuje' 92. výročí vzniku Československa.
Přítelkyně Miroslava Macka.

Podrobnosti o svatbě pár tajil, novomanželka jen na svém facebookovém profilu zveřejnila poděkování za přání. Macek na svém webu často zveřejňuje svoje poznámky z cest nebo gurmánské zážitky i glosy k aktuálním tématům. Mimo jiné se ovšem také rád chlubí svoji ženou, kterou občas vyfotí jen v rouše Evině.

Proslavil se také nezapomenutelnou fackou Davidu Rathovi na kongresu stomatologické komory v roce 2006. Macek tak prý reagoval na to, že Rath urazil jeho tehdejší manželku.

Peníze

Na facku jsou i úředníci, kteří berou úplatky. Když dostal láhev alkoholu, vylekal se, zdali to není úplatek, a nahlásil to své nadřízené. A pak si s výmluvou, že získal malé prémie, o jeden rovnou řekl. Tak popsal soud korupční jednání Vladislava Kovala, exředitele odboru na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten za přímou žádost o peníze dostal výchovný trest - podmínku na tři roky.

Dost ale bylo úplatků, dáme si příplatky. Pokud totiž připlácíte za prémiové krmivo pro psy, dost často tak děláte zbytečně.

Jak se liší jednotlivé druhy krmiv pro psy? Je rozdíl mezi prémiovými a ultraprémiovými granulemi? A jak by mělo vypadat složení krmiva? „Nejlépe fungují krmiva, která neobsahují žádné obiloviny a jsou postaveny na jednom druhu masa. Dobré krmivo musí mít na prvním místě (nebo místech) maso. Optimální je, když obsahuje maso čerstvé a sušené,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.

A na závěr tu máme zamyšlení šéfa kulturní rubriky LN JIřího Peňáse.

Matěj Hollan.

To, co zažíváme, už není debata (o uprchlících), ale soutěž v sadismu, masochismu, v zaujímání postojů a hledání způsobů, jak oponenta ranit, urazit a znectít. Jistěže se to děje na obou stranách, řekněme, že na tu „liberální“ (provstřícnou) bychom měli mít větší nároky, protože je to strana jaksi elitní, aspoň se tak cítí.

Aféra brněnského radního Matěje Hollana, který de facto obvinil Čechy (Moravany) z účasti na holokaustu („zplynovali jsme Židy“), je detailem na roztočené spirále hysterie. Hollan se pak omluvil, ale byla to omluva velmi ironická, neb pravil, že antisemitští Češi jako neárijci nemohli být ani k vraždění připuštěni. To je ale nesmysl jednak zlý, ale i historicky chybný, neboť na nejhorší práce měli citliví Němci ve vyhlazovacích táborech „nižší rasy“: jen shodou okolností jiné Slovany než Čechy...

Hezký večer.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat