Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztohoven rozstříhali standartu. Kousky rozešlou náhodně vybraným lidem

Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. | foto: MAFRA

Členové skupiny Ztohoven rozstříhali prezidentskou standartu, která se ztratila při loňské akci „červené trenýrky“, na 1152 kousků. Umělci standartu z Pražského hradu vyměnili za obří rudé trenky. Na střechu se dostali v přestrojení za kominíky.

Akce „Decentralizace moci“ je podle prohlášení umělecké skupiny pokračováním praní prezidentova špinavého prádla. „Originální prezidentská standarta, post-monarchistický symbol a historický relikt centralizované moci, byl skupinou Ztohoven rozdělen na 2 x 24 x 24 malých kousků, jež byly propojeny s decentralizovanou bitcoinovou sítí. Každý z těchto 1152 fragmentů je tak nyní spojen s unikátní bitcoinovou adresou a nese tudíž určitou hodnotu,“ uvedla skupina na svých stránkách.

Každý kousek standarty má svou hodnotu vyčíslenou bitcoiny. „Hodnota jednotlivých kusů byla odvozena z pravidla distribuce bohatství ve společnosti, kdy 80 % majetku vlastní pouze 20 % lidí.“ Tedy podle Paretova rozdělení.

1152 kousků

Přidělení hodnoty, která náleží jednotlivým kouskům, tedy podléhá nějakým pravidlům. Počet kousků však nikoliv. „Ideální by bylo, kdybychom standartu rozdělili na 10 milionů kousků, nebo přesněji na tolik, kolik je obyvatel České republiky, to by byla důsledná decentralizace. Ale to fyzicky není možné,“ řekl mluvčí Ztohoven vystupující pod pseudonymem Petr Žílka serveru Lidovky.cz. „Ten počet byl zvolen náhodně. Tak aby, každý ten kousek sám o sobě ještě dobře vypadal,“ dodal.

„Chtěli jsme vrátit moc zpět lidem, kterým podle nás doopravdy patří. Zpět občanům, kteří jsou o moc okrádáni. V tom je ta decentralizace. Také jsme vrátili peníze, o které jsme lidi údajně okradli. Ty peníze vracíme daňovým poplatníkům, kteří standartu nedobrovolně zaplatili,“ objasňuje Žílka důvod, který Ztohoven vedl k pojmenování akce jako „Decentralizace moci“. V současné době je podle skupiny naopak centralizovaná, což označují za nebezpečí.

Na zveřejněnou informaci ihned zareagoval mluvčí prezidenta Jíří Ovčáček, podle kterého jde o „odporný čin“.

„Pan Ovčáček s tím nemá co dělat. To není standarta nějakého tatíčka monarchy, který vede národ. Tolerujeme instituce, které jsou pozůstatkem postmonarchistického systému,“ řekl na dotaz serveru Lidovky.cz, jestli viděl vyjádření hradního mluvčího na twitteru Žílka a dodal, že se skupina nyní chystá na soud, který začíná ve středu.

Trenýrky vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven jako kritiku prezidenta. Perfomeři vylezli v září na střechu Pražského hradu po lešení převlečeni za kominíky. Poté vyměnili prezidentskou standartu za trenýrky, představující podle nich „standartu muže, který se nestydí za nic“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že škoda činí téměř 100.000 korun, protože byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta, která podle Ztohoven uletěla. Policisté zadrželi perfomery až po činu.

, ,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.