12. ledna 2013 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zuzana Roithová: Můj styl kampaně byl nadčasový

Zuzana Roithová vítá vysokou volební účast | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Roithová vítá vysokou volební účast | foto: Lidové noviny

"Jsem přesvědčena o tom, že by bylo strašně špatné, kdyby si politika Miloše Zemana zase vrátila," říká v rozhovoru Zuzana Roithová.

LN: V jaké fázi předvolební kampaně už jste začala tušit, že v prvním kole prezidentské volby zřejmě neuspějete? Věřila jste vůbec někdy v postup do druhého kola?

 Pravděpodobnost svého zvolení jsem začala snižovat v době, kdy mě někteří lidé začali přesvědčovat o nutnosti vložit do kampaně miliony, jinak bude údajně šance ve volbách mizivá. A dostala jsem i nabídku na velké peníze na kampaň, podobné jakými disponovali někteří ostatní kandidáti. Ale takové nabídky jsem odmítla. Jsem přesvědčena, že předvolební boj má být spíše o střetu názorů než o tom, kdo získá více peněz na to, aby si mohl zaplatit celostránkové inzeráty a billboardy. A těch možností, jak ty názory prezentovat společně s ostatními kandidáty bylo v průběhu celé kampaně, která trvala 11 měsíců, relativně málo.

 

LN: Můžete říci, kdo vám nabízel další miliony na kampaň?

 Ne, to bych v tuto chvíli nerada zveřejňovala, prostě jsem ty nabídky odmítla. Myslím si, že strop na náklady kampaně byl příliš vysoký, je to zbytečné mrhání penězi. Navíc jsem se nechtěla dostat do situaci jako někteří moji konkurenti, kteří budou čelit otázkám, jakou protislužbu jejich sponzoři očekávají. Volby z velké části ovlivnily nejen peníze, ale například i průzkumy veřejného mínění, které některé kandidáty favorizovaly a nepřímo nabádaly voliče, aby nedávali hlas kandidátům bez šance. Já neříkám, že to odporuje demokratickým pravidlům, žijeme v demokracii, ale prostě v těchto volbách hráli velkou roli i marketingové agentury a společnosti pro výzkum veřejného mínění. Byla to však první prezidentská volba, v té další si budou podle mého názoru lidé dávat větší pozor na to, co kandidát ve skutečnosti udělal, jakou má vizi, marketing a průzkumy už nebudou tak významným faktorem. Proto svůj styl kampaně, nezaložený na milionech od bohatých sponzorů, proto považuji za nadčasový.

 

LN: Jakého z eventuálních vítězů prvního kola voleb byste podpořila?

Já si opravdu počkám až na definitivních výsledek volby, zatím je to stále otevřené. Každopádně jsem ráda, že zatím ve druhém kole voleb bude z mého pohledu někdo více volitelný než Miloš Zeman, který je pro mě i pro KDU-ČSL naprosto nepřijatelný. Jsem přesvědčena o tom, že by bylo strašně špatné, kdyby si politika Miloše Zemana zase vrátila.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.