Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zuzana Roithová: Můj styl kampaně byl nadčasový

Česko

  15:49
"Jsem přesvědčena o tom, že by bylo strašně špatné, kdyby si politika Miloše Zemana zase vrátila," říká v rozhovoru Zuzana Roithová.

Zuzana Roithová vítá vysokou volební účast foto: Lidové noviny

LN: V jaké fázi předvolební kampaně už jste začala tušit, že v prvním kole prezidentské volby zřejmě neuspějete? Věřila jste vůbec někdy v postup do druhého kola?

 Pravděpodobnost svého zvolení jsem začala snižovat v době, kdy mě někteří lidé začali přesvědčovat o nutnosti vložit do kampaně miliony, jinak bude údajně šance ve volbách mizivá. A dostala jsem i nabídku na velké peníze na kampaň, podobné jakými disponovali někteří ostatní kandidáti. Ale takové nabídky jsem odmítla. Jsem přesvědčena, že předvolební boj má být spíše o střetu názorů než o tom, kdo získá více peněz na to, aby si mohl zaplatit celostránkové inzeráty a billboardy. A těch možností, jak ty názory prezentovat společně s ostatními kandidáty bylo v průběhu celé kampaně, která trvala 11 měsíců, relativně málo.

 

LN: Můžete říci, kdo vám nabízel další miliony na kampaň?

 Ne, to bych v tuto chvíli nerada zveřejňovala, prostě jsem ty nabídky odmítla. Myslím si, že strop na náklady kampaně byl příliš vysoký, je to zbytečné mrhání penězi. Navíc jsem se nechtěla dostat do situaci jako někteří moji konkurenti, kteří budou čelit otázkám, jakou protislužbu jejich sponzoři očekávají. Volby z velké části ovlivnily nejen peníze, ale například i průzkumy veřejného mínění, které některé kandidáty favorizovaly a nepřímo nabádaly voliče, aby nedávali hlas kandidátům bez šance. Já neříkám, že to odporuje demokratickým pravidlům, žijeme v demokracii, ale prostě v těchto volbách hráli velkou roli i marketingové agentury a společnosti pro výzkum veřejného mínění. Byla to však první prezidentská volba, v té další si budou podle mého názoru lidé dávat větší pozor na to, co kandidát ve skutečnosti udělal, jakou má vizi, marketing a průzkumy už nebudou tak významným faktorem. Proto svůj styl kampaně, nezaložený na milionech od bohatých sponzorů, proto považuji za nadčasový.

 

LN: Jakého z eventuálních vítězů prvního kola voleb byste podpořila?

Já si opravdu počkám až na definitivních výsledek volby, zatím je to stále otevřené. Každopádně jsem ráda, že zatím ve druhém kole voleb bude z mého pohledu někdo více volitelný než Miloš Zeman, který je pro mě i pro KDU-ČSL naprosto nepřijatelný. Jsem přesvědčena o tom, že by bylo strašně špatné, kdyby si politika Miloše Zemana zase vrátila.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!