Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Esprit

I na Ukrajině kvete design. Vybrali jsme pro vás jeho nejzajímavější tváře

Maria Starchak foto: Maria StarchakLidovky.cz

„Ukrajinská povaha má mimořádnou schopnost přeměnit útlak na kreativitu,“ píší Masha Erman a Robert Klanten z berlínského vydavatelství gestalten v předmluvě nové knihy Ukraine Rising. V ní představují klíčové osobnosti ukrajinských kreativních odvětví, od keramických designérů, kuchařů, typografů, módních návrhářů až po architekty. Vybrali jsme pro vás devět současných kreativců, kteří by neměli uniknout vaší pozornosti.
  16:00

Gushka

V ukrajinských Karpatech na západě země se odedávna chovaly ovce a téměř každá rodina si tu vyráběla vlastní mléko, sýry a nejrůznější vlněné produkty. Na tuto tradici navazuje v roce 2017 založené studio Gushka, dvojice designérů tvořící ručně vyráběné vlněné koberce, deky, povlaky na polštáře a jiné textilní, přírodou inspirované výrobky. Cílem značky, jejíž produkty vznikají v malé vesnici Kosiv, je zachovat tradici ruční výroby a také upozornit na důležitost předávání znalostí a know-how mladším generacím.

Gushka

Igor Mezencev

Nomádský kuchař. To je rodák z Charkova Igor Mezencev. Pracoval v několika vyhlášených ukrajinských restauracích, před několika lety se ale vydal na cestu za kořeny národní kuchyně. V roce 2019 založil společně s Annou Smoliakovou a fotografem Dimem Bahtou projekt Topot: kulinární experiment pro kuchaře zahrnující extrémní vaření v lesích za pomocí nasbíraných ingrediencí, otevřeného ohně nebo podomácku vyrobené hliněné pece. Se začátkem války spustil Igor Mezencev další projekt, Varti, tentokrát na podporu ukrajinských šéfkuchařů zasažených ruskou agresí.

Igor Mezencev

Polina Kuznetsova

Než na Ukrajině vypukla v únoru 2022 válka, žila umělkyně Polina Kuznetsova v Charkově. Konflikt ji donutil rodnou zemi opustit, a tak se na pár měsíců usadila v estonském hlavním městě Tallinu. Za pár měsíců se ale do vlasti vrátila. Jako malířka cítila potřebu události reflektovat zblízka. Na jejích plátnech, v nichž často pracovala s motivem růžové textilie, se začala objevovat látka černá. Například v díle Shelter symbolizuje černá tkanina emocionální ochranu pro všechny zasažené ruskou agresí.

Polina Kuznetsova

Její modely nosí celebrity po celém světě. Inspirují mě historické kostýmy, říká návrhářka Dominika Kozáková

Kateryna Korolevtseva

Kateryna Korolevtseva je nezávislá grafická designérka a art directorka. Ve svých pracích se snaží o znovuzrození a moderní reinterpretaci ukrajinského typografického dědictví. Stejně jako o upozornění na to, že konflikt, který se odehrává jen několik stovek kilometrů od našich hranic, stále trvá. V minulém roce přišla designérka se sérií plakátů vyzývajících k akci, solidaritě a podpoře.

Kateryna Korolevtseva

Maria Starchak

Módní návrhářka ze Lvova patří k předním představitelkám ukrajinské upcyclingové scény. Mezi dnes už ikonické produkty její značky Starchak patří vintage vlněná saka doplněná o dlouhé třásně. Jednou v barvě ukrajinské vlajky, jindy v odstínech vlajky LGBTQ komunity. Poslední kolekce mladé designérky, Ukrainian winter-summer 2022, obsahuje také ručně vyšívané svrchníky s názvy měst nejvíce zasažených řáděním ruských ozbrojených sil. Nechybí tak ani odkaz na vybombardované divadlo v Mariupolu. Vedle aktivistických kousků nabízí značka i ty snáze nositelné - například set kabátku a sukně vytvořený z vintage oversized saka.

SaGa Pottery

Když manželé Galina Kaniuka a Oleksandr Barabanov objevili keramiku, byla to láska na první dotek. Jejich hliněné portfolio obsahuje vše od roztomilých hrníčků na čaje až po barevné vázy nebo amorfně tvarované misky. Ručně vyráběné produkty jsou tvořeny japonskou keramickou technikou kurinuki. Požadovaného tvaru nádobí designéři dosahují hloubením a opracováním jednoho kusu hlíny. Výrobky SaGa Pottery poznáte podle pestrobarevných glazur, nepravidelných tvarů a záměrně neopracovaných okrajů.

SaGa Pottery

rockah.brand

Ukrajinská značka rockah.brand tvoří genderově neutrální šperky. Všechny z nich vznikají ze 100% recyklovaného nebo upcyklovaného bronzu a stříbra, materiálů, které jsou následně ručně pozlaceny nebo malovány. Kousky mají navíc silné příběhy. Například v poslední kolekci BLAGO designérka Roxana Romanenko pracuje se symboly ortodoxní křesťanské církve z éry Kyjevské Rusi. V rozmanité tvorbě ale najdeme i četné přírodní motivy.

rockah.brand

Věřím na spolupráci mezi lidmi a stroji, říká umělec Refik Anadol. V Praze představil dílo Dvořák Dreams

Kateryna Sokolova

Produktová designérka Kateryna Sokolova, zakladatelka značky NOOM a SOKOLOVA design studio, je mezinárodně uznávaná kapacita svého oboru. Spolupracovala například s Ligne Roset, brandem Bolia, Casala nebo Driade. Známá je pro svůj tvary minimalistický, v celkovém vyznění však neotřelý nábytek. Minulý rok představila nové provedení svého úspěšného křesla Gropius, tentokrát s potahem připomínajícím válečné maskovací sítě.

Kateryna Sokolova

Makhno Studio

Design, architektura a keramika. To všechno pokrývá Makhno Studio založené na počátku milénia Sergiim Makhnem. Ateliér má na kontě více než 600 projektů - od interiérů restaurací, soukromých rezidenčních projektů až po galerie. Ve všech z nich se jeho zakladatel snaží o propagaci ukrajinského designu nebo místních řemeslných technik. Kromě toho spravuje Serhii Makhno, obdivovatel japonského wabi-sabi přístupu, svůj vlastní brand čítající několik produktů autorského mobiliáře. Nejvýraznějšími kousky jsou organicky tvarovaná svítidla, která v interiérech většinou stojí v hlavním centru pozornosti.

Makhno Studio

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!