Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Esprit

„Kdybychom zůstali v Praze, budeme víc ve stresu a já budu pořád v hospodě.“ Co táhne mladé páry pryč z města

Když se do vesnice u Tábora Luděk Burian a Monika Rolínková s dětmi přestěhovali, bydleli nejprve v domě, kde je dnes dílna. V provizoriu přebývala rodina jen jedno léto. I z toho důvodu – kromě financí – chtěli partneři jen malý dům, ne velký statek. | foto: Petr Polák, Na okraj

Premium Doporučujeme
Opustit město a zapustit kořeny na venkově. Společně s projektem Na okraj jsme vybrali příběhy tří rodin, které se rozhodly žít jinak. V domech, které mají mnohdy staletou historii, blíž přírodě a dál od ruchů velkoměst. Jak ukáže Naďa a Jan, Luděk s Monikou a Pavel s Anetou, přináší to nejen klid a romantiku, ale i kompromisy a nepohodlí. A také nové životní příležitosti.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jan a Naďa

Jedete tak trochu na konec světa. U odbočky směrem k cíli hlásí značka slepou ulici. Má začínat za čtyři kilometry. Mobilní navigace ukazuje dojezd za 3,9 kilometru. Projíždím pomalu, přede mnou jede menší zemědělské auto a po silnici táhne širokou kládu. Jedu na návštěvu k Nadě a Janovi Klimešovým, kteří bydlí v moderně zrekonstruované stodole ve vesnici na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny. „Zrovna se nám tady uhnízdily vlaštovky,“ vítá mě architektka Naďa v prostoru před vstupem do rodinného domu. Tedy abych byla přesná, před vstupem do rodinné stodoly.

Do té se společně se svým mužem Janem, který je restaurátor papíru a dnes i přední výrobce nealkoholických nápojů z březové mízy, a dvěma dětmi přestěhovala před devíti lety. „Utíkat z města jsem měla tendenci vždycky,“ říká mi drobná architektka Naďa Klimešová, proč se přestěhovala z Prahy do jihočeské vesnice, kde má trvalé bydliště sedm obyvatel. Čtyři z nich jsou členové rodiny Klimešových. „To já jsem byl k nápadu původně trochu skeptický,“ doplňuje její manžel. Z pohodlného bydlení u pražské Ořechovky se mu příliš nechtělo.

Manželé Klimešovi žijí ve zrekonstruované stodole téměř deset let. Nedávno tu k hlavní obytné části přibyl ještě jeden samostatný byt, který rodina plánuje pronajímat. Oběma prostorům dominují velká okna s průhledy na pozemek. Na něm má rodina sad jabloní, které pronajímají svým známým, Evě a Ivovi Laurinovým. Ti ze sklizených jablek vyrábějí známý cider Utopia.

Pozemek, na kterém dnes manželé žijí a který hledali asi rok, je okouzlil. Inzeroval se jako louka. Stodola, v níž si Klimešovi vytvořili bydlení a pracovní ateliéry, byla v nabídce zmíněná mimochodem. Nikdo v ní neviděl potenciál. „Ten den si pamatuji naprosto přesně,“ vzpomíná Naďa Klimešová na první návštěvu. Sedíme společně v horní části domu, z velkého okna je vidět až na konec tříhektarového pozemku. Pod jabloňovým sadem teče meandrující potok, výhled do krajiny se mění s pohybem mraků.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se