Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

'Hereos.' Překlep na památníku heydrichiády, na který upozornily Lidovky.cz, pobouřil tajnou službu

Česko

  5:00
PRAHA - Bezpečnostní informační služba (BIS) chce pomoct s obměnou informační desky na chrámu svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Ředitele tajné služby Michala Koudelku namíchlo, že stávající tabulka, jež připomíná hrdinný odpor československých výsadkářů vůči nacistickému režimu v roce 1942, obsahuje v angličtině chybu. Místo správného tvaru „heroes“, tedy hrdinové, je na plaketě již čtyři roky uvedeno bezvýznamové „hereos“. Na situaci upozornil server Lidovky.cz.

Místo správného tvaru „heroes“, tedy hrdinové, je na plaketě již čtyři roky uvedeno bezvýznamné „hereos“. foto: Robert Sattler, Lidovky.cz

Mosaznou informační desku umístila na zeď pravoslavného kostela nedaleko Tančícího domu církev v roce 2014. Kolemjdoucím v českém a anglickém jazyce vysvětluje, že v prostorách stavby je situován Národní památník hrdinů heydrichiády, který připomíná zejména osudy sedmi parašutistů včetně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Jak ovšem v pondělí upozornil server Lidovky.cz, anglický nápis na tabulce není vyvedený správně. Zástupci církve o chybě vědí od chvíle, kdy byla plaketa na zeď chrámu vedle vstupních schodů instalována. Ke změně se ovšem dosud nikdo neměl.

Čtyřletá nečinnost přiměla po přečtení článku na Lidovky.cz k vyvinutí osobní iniciativy ředitele BIS Michala Koudelku. „BIS nabízí svojí pomoc při urychleném řešení, ať už formou pouhé opravy stávající tabulky, či při zbudování nějakého výraznějšího památníku,“ řekl Koudelka. Doplnil ještě, že českoslovenští výsadkáři si za své činy zaslouží důstojné a bezchybné pietní místo.

Informační deska na pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské...
Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze. Vchod do památníku pod schody.

„Hlavním důvodem je, že Gabčík, Kubiš a další hrdinové patřili do zpravodajské skupiny generála (Františka) Moravce. A pokud mají dnešní zpravodajské služby mít své vzory a mít v úctě nějaký odkaz, pak jsou to tito muži a jejich obrovské hrdinství,“ vysvětlil záměr šéf tajné služby.

Pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje z 18. století je ve vlastnictví pražského magistrátu. Spravuje jej ovšem církev, která má na starosti samotný kostel, společně s Vojenským historickým ústavem (VHÚ), jenž loni převzal na 20 let provoz památníku v kryptě chrámu. Část stavby rovněž zasahuje na dvůr ČVUT.

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Současný duchovní správce chrámu Václav Ježek nabídku BIS s radostí přijal. Podle něj by se s pomocí tajné služby mohla u památníku objevit nejen nová plaketa, ale i jiná připomínka.

„Navrhl jsem, že se dala udělat nová zvonice s dalšími jmény těch, kteří se účastnili odboje. Deska, která tam nyní je, totiž není dobře viditelná,“ uvedl pro Lidovky.cz s tím, že možné řešení bude ještě konzultovat s VHÚ. K obměně by prý mohlo dojít během dvou měsíců.

Ježkův předchůdce ve funkci představeného kostela, Jaroslav Šuvarský, serveru Lidovky.cz dříve řekl, že chyba vznikla kvůli nepozornosti rytce. „My jsme si toho tehdy nevšimli. Když nerozumíte jazykům, nepřijdete na to,“ vysvětlil.

Když pak chybu, na niž ho upozornili rodilí Angličané, zaregistroval, chtěl ji nechat opravit. „Jenže nám řekli, že bude lepší udělat novou desku. A na to jsme neměli peníze. Vždyť i na tuhle jsme dělali sbírku,“ okomentoval, proč ani později nedošlo ke zjednání nápravy. Církev za výrobu tabulky zaplatila zhruba 20 tisíc korun.

(Články, zajímavosti a profily osobností týkající se operace Anthropoid můžete najít ve speciálu serveru Lidovky.cz)

Operace Anthropoid

K události v pravoslavném kostele, kterou památník připomíná, došlo 18. června 1942. Tedy necelý měsíc poté, co dvojice Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedla vojenskou operaci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Sedmičlenné skupině československých parašutistů včetně Gabčíka s Kubišem posloužila církevní stavba jako úkryt před nacisty.

Po odhalení čelili výsadkáři mnohonásobné přesile gestapa několik hodin. Všichni nakonec přišli během statečného boje v chrámu o život. Šest jich spáchalo sebevraždu, jeden zemřel na následky utrpěných zranění.

Okno krypty a pozůstatky střelby v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Národní památník hrdinů heydrichiády vybudovala církev v kostele v roce 1995. Krypta, v níž zahynuli českoslovenští parašutisté, je pro pravoslavné věřící posvátným místem. Expozice věnovaná osudům těchto vojáků byla otevřena v lednu 2010.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!