4. února 2016 18:15, aktualizováno  22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spojené státy tvrdě kritizují Česko: ‚Jsme šokováni propuštěním Fajáda.‘ Ten už je zřejmě v Bejrútu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 156Diskuse

PRAHA Spojeným státům se vůbec nelíbí čtvrteční rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o propuštění Alího Fajáda a Chalída El Marábího. „Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci,“ stojí v prohlášení.

„Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že můžou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ kritizují Američané.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová pro Lidovky.cz uvedla, že oficiální stanovisko Česka a reakci na prohlášení amerického velvyslanectví zveřejní premiér Bohuslav Sobotka, který je v současnosti na dárcovské konferenci na podporu syrských uprchlíků v Londýně. Dál se k tématu odmítla vyjádřit.

Sobotka: Naši partneři by rozhodnutí měli respektovat

Premiér kritiku odmítl. Ministr Pelikán podle něj postupoval v souladu s českými zákony. Partneři České republiky by to měli respektovat, uvedl premiér. Naopak předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že vláda v této věci v rámci boje proti terorismu evidentně selhala. „Americkou ambasádu zjevně šokovalo, že česká vláda bojuje proti terorismu pouze verbálně,“ uvedl.

Při dárcovské konference pro Sýrii v Londýně Sobotka novinářům řekl, že únos pěti Čechů v Libanonu je třeba důkladně vyšetřit. Je podle něj důležité zjistit, proč tam pětice vůbec jela a proč právě v takovém složení. Zprávy o výměně Fajáda za unesené Čechy nekomentoval. Řekl jen, že jeho vláda není vydíratelná.

„Reakce americké strany se dala očekávat. Dále to nebudu komentovat. Dodám jen, že pan prezident byl o průběhu případu průběžné informován ministrem zahraničních věcí. Spojené státy jsou naši spojenci a i v takovém spojeneckém svazku se občas objeví nějaký ten mráček. Že by měly být ale poškozeny českoamerické vztahy, to si nemyslím,“ řerl serveru Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Fajád je podle serveru Tíseň.tv už na cestě do Libanonu. Malý letoun podle serveru před 18. hodinou opustil runway letiště Václava Havla v Praze. Převoz byl pod dohledem policejních specialistů. Letadlo přiletělo do Prahy z Bělehradu, pokračuje do Bejrútu a vrací se zpět do Bělehradu, tvrdí Tíseň.tv.

Letadlo s Ali Fajádem na palubě před 18. hodinou opustilo runway letiště Václava Havla a v Praze. Převoz byl pod...

Zveřejnil(a) Tíseň.tv dne 4. únor 2016

Podle serveru flightradar24.com opravdu z Prahy vyletěla Cessna 560XL Citation Excel. Okolo 19.20 překročila hranice mezi Rumunskem a Bulharskem směrem na Libanon. Ve 21.20 Cessna přistála v Bejrútu. Fajádův právník Vladimír Řečica řekl v České televizi, že si myslí, že už jeho klient odletěl, oficální informace však nemá.

Trasa letu letadla, které zřejmě převáží Alího Fajáda.

Pelikán (ANO) se rozhodl nevydat Libanonce Alího Fajáda do Spojených států na základě povahy skutku, důkazů i zpravodajských informací, které ale nemůže zveřejnit. Na mimořádné tiskové konferenci dnes odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda z české vazby souvisí s propuštěním pěti Čechů zadržovaných od léta v Libanonu.

Rozhodnutí o nevydání do USA se týká nejen Libanonce s ukrajinským pasem Fajáda, ale i Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny, který má rovněž libanonské občanství. Muži chtěli podle Spojených států prodat kokain a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

„Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým,“ řekl Pelikán. V USA by mužům hrozilo až doživotí.

Pelikán se rozhodoval i na základě zpravodajských informací

„Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat,“ doplnil. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů.

Ministrovo rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouziho Jabera z Pobřeží slonoviny. „Situace každého z těch tří lidí je poněkud odlišná, pokud jde o ten případ,“ zdůvodnil ministr, proč nezamítl vydání všech tří obviněných. Extradicí Jabera se teprve bude zabývat.

Češi ve čtvrtek odletěli vládním speciálem zpět do Česka, ten okolo 16.20 přistál v Praze.
Češi ve čtvrtek odletěli vládním speciálem zpět do Česka, ten okolo 16.20 přistál v Praze.

Na Jabera a Marabího, kteří se podle vlastních slov znají téměř 30 let, nasadily Spojené státy agenty v roce 2012. Jaber se před českými soudy prezentoval jako exporadce prezidenta Pobřeží slonoviny, dřív prý měl diplomatický pas. Fajád, manažer z ukrajinské zbrojařské firmy, argumentoval i tím, že pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu. Vypověděl, že ho právě Jaber kontaktoval telefonicky a představil se jako prezidentský poradce. ̈

Poté prý za ním přijel do Kyjeva a řekl mu, že má vazbu na podnikatele, kteří nakupují zbrojní systémy pro několik států. Kam má dodávka směřovat, údajně nekonkretizoval, a Fajád podle svého tvrzení později z jednání vycouval. S muži nicméně absolvoval schůzky - tu poslední v pražském hotelu, kde trojici v dubnu 2014 zadržela policie. Od té doby byli Fajád, Marabí i Jaber v české vazbě.

Ministr spravedlnosti mluvil se Schapirem

Ministr Pelikán prý o svém rozhodnutí krátce před tiskovou konferencí hovořil s americkým velvyslancem. „Situaci jsme si vysvětlovali,“ podotkl k tomu stručně. Zároveň vyvrátil spekulace, že USA měly vydání Fajáda slíbeno za to, že loni vydaly k trestnímu stíhání do ČR prvního Američana v historii: Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy příbuzných v Brně - Ivanovicích.

Podle libanonského deníku An-Nahár pětice Čechů propuštěná po půlročním pohřešování v Libanonu nebyla unesena. Češi prý pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem tohoto teatrálního spiknutí bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, napsal list.

Diplomatické střety mezi ČR a USA:

  • březen 2008 - Zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě uvedla, že přestože česká vláda chrání práva svých občanů, je v zemi nadále velkým problémem korupce a vynutitelnost práva. Dokument zmínil aféru bývalého lidoveckého ministra Jiřího Čunka nebo sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse. Tehdejší český premiér Mirek Topolánek kritiku ostře odmítl s tím, že "... země, která umožňuje mučení zajatců, mě jen těžko může poučovat o tom, jak jsou porušována lidská práva u nás".
  • březen 2009 - Český premiér Mirek Topolánek se v Evropském parlamentu ostře vyjádřil k americkým státním zásahům do ekonomiky v rámci boje proti finanční krizi. Názor "šéfa" EU (ČR tehdy předsedala Unii), že americká opatření pro boj s hospodářskou krizí jsou "cestou do pekel", se dostal na přední stránky deníků Financial Times a International Herald Tribune či do hlavního vysílacího času CNN.
  • květen 2011 - Petr Hájek, vicekancléř prezidenta Václava Klause, označil v rozhovoru se serverem Parlamentnilisty.cz život a smrt teroristického vůdce Usámy bin Ládina za mediální fikci. Podle tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vzbudily tyto výroky neblahou pozornost a znevážily jméno Česka. Všimly si jich média v USA, například Wall Street Journal napsal: "Můžeme jen doufat, že prezident Klaus je schopný oddělit zrno od plev, co se týče názorů jeho poradců". Klaus se od Hájkových názorů distancoval.
  • duben 2015 - Prezident Miloš Zeman řekl serveru Parlamentnilisty.cz, že americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené. Diplomat Zemana předtím kritizoval kvůli chystané cestě do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Moskevské oslavy se rozhodla bojkotovat řada západních politiků, mimo jiné na protest proti ruské anexi ukrajinského Krymu. Potom, co se na Zemana snesla vlna kritiky a za Schapira se postavil Washington, vysvětloval ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček prezidentova slova tak, že Zeman měl na mysli jen jednu konkrétní připravovanou schůzku. Znepokojení Zemanovým postojem vůči Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi dal v listopadu 2014 najevo také vlivný americký senátor a neúspěšný prezidentský kandidát John McCain.
  • 4. února 2016 - Velvyslanectví Spojených států v tiskové zprávě velmi ostře kritizovalo rozhodnutí české vlády, která podle něj odmítla vydat do USA Alího Fajáda a Chálida Marabího, které Spojené státy viní ze spolupráce s teroristy. Pro takový verdikt podle americké strany neexistuje žádné ospravedlnění. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě, uvedlo velvyslanectví.

Lidovky.cz, ČTK
  • 156Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz