Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kolik brali Rathovi kolegové? Přísně tajná informace

Česko

  7:00
PRAHA - Už i Hrad zveřejnil platy nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause. Postrathovské středočeské hejtmanství ovšem dál udržuje informační bariéru - odmítá odtajnit, jaké odměny dával stíhaný politik David Rath svému týmu.

Bylo jich pět. Jeden z nich na středočeském hejtmanství připravoval zakázku na rekonstrukci zámku v Buštěhradě, další dělal Davidu Rathovi doprovod na zahraničních cestách. Zbylá trojice žen zajišťovala bývalému hejtmanovi servis (bulvár o nich nelichotivě psal rovnou jako o harému). Kolik jim za to Středočeský kraj platil, je přesto přísně tajná informace.

Rozsudek soudu? Nezájem

Server Lidovky.cz se v minulých dnech pokoušel s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím zjistit, jaké odměny dával David Rath svým nejbližším spolupracovníkům. Spolupracovníkům, kteří byli exhejtmanovi natolik blízcí, že mohli mít minimálně tušení o korupční síti, kterou kolem sebe Rath podle policie rozvinul.

ČTĚTE TAKÉ:

Oldřich Vytiska šéfoval a dodnes šéfuje odboru regionálního rozvoje Středočeského kraje, právě jeho kanceláří prošly dokumenty k zmanipulované buštěhradské zakázce, která Rathovi vynesla - zatím - pobyt ve vazební cele. Patrik Tomšů byl Rathovým asistentem, který jej doprovázel na zahraničních cestách a ve volných chvílích jej učil golf. Johana Novotná šéfovala oddělení veřejných zakázek, Barbora Snopková Haberová vedla odbor kanceláře hejtmana a Berill Mascheková byla Rathovou mluvčí, která médiím předávala jeho prohlášení i v době, kdy už seděl za mřížemi.

Mluvčí hejtmana Berill Mascheková odpovídá novinářům.

Přestože se postrathovské hejtmanství s posledně jmenovanou trojicí rozloučilo, jak je Rath honoroval, tají. Ostatně stejně jako v případě Vytisky a Tomšů. A to navzdory rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle něhož nesmí úřady tahle data utajovat. "Citovaný rozsudek se vztahoval na případ, kdy základním motivem bylo naprosto jasné ověření, zda udělování odměn nedošlo k porušování zákona a nehospodárnému vynakládání veřejných prostředků," argumentuje v zamítavém stanovisku vedoucí odboru interního auditu středočeského hejtmanství Miroslav Karas.

Pozor, ovlivňujete řádný výkon

Lidovky.cz přitom sledovaly stejný cíl: ověřit, zda si Rath nekupoval loajalitu spolupracovníků mimořádně vysokými odměnami. Redakce ve své žádosti o informace navíc odkazovala na metodický pokyn ministerstva vnitra, podle něhož mají úřady povinnost platy a odměny vysoce postavených funkcionářů zveřejňovat. "K vzpomínanému metodickému pokynu ministerstva vnitra je třeba uvést, že tento není pro nás právně závazný, neboť závazný výklad předpisů mohou v konkrétních věcech podávat pouze soudy," reagoval Karas v šestistránkovém zdůvodnění.

PSALI JSME:

Ale to není všechno. Pokud by se prý veřejnost dozvěděla platy vedoucích úředníků, mohlo by to "ovlivnit řádný výkon funkce". Myslí tím, že by je někdo mohl uplatit? Jako Davida Ratha? To z jeho stanoviska není zcela jasné. Karas to sám popsal následujícími slovy: "Zásah do práv dotčených vidíme také v negativním zásahu do rodinného života (způsob financování rodinných potřeb), rovněž tak i ve zvýšenému riziku možnosti být objektem útoku majetkového charakteru a také i v možnosti zneužití profesní činnosti. Nejen v pracovním kolektivu, ale i ze strany veřejnosti, kdy může být znalost ceny práce vedoucího zaměstnance použita v rámci snah o ovlivnění řádného výkonu funkce."

Proč je dobré znát platy Rathových spolupracovníků, má přitom nově ještě jeden důvod. Minimálně Berill Mascheková se bude v krajských volbách ucházet o hlasy voličů na kandidátce sdružení Středočeši 2012, které hodlá nominovat rovněž i Rathovu ženu Evu a jeho další blízké.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!