Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Konzervativci nechtějí v Británii HIV pozitivní, navrhli zákaz pobytu

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny.

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny. foto: Shutterstock

Část britských konzervativních poslanců se bojí HIV pozitivních imigrantů. Navrhli proto, aby cizinci, kteří žádají o pobyt v Británii, absolvovali povinné krevní testy. S kontroverzním opatřením však narazili nejen u vládních organizací, ale i u zbytku svých stranických kolegů, píše The Independent.
  7:00

Každý cizinec, který žádá o dlouhodobý pobyt v Británii, by se měl povinně podrobit krevním testům, jež by vyloučily infekci virem HIV a virovou hepatitidou. Prokáží-li testy pozitivní výsledek, žadateli nebude pobyt v zemi povolen.

Tak zněl návrh dvou desítek poslanců Konzervativní strany. Realizován měl být v podobě dodatku k novému imigračnímu zákonu, který v mnoha ohledech zpřísňuje pravidla pobytu imigrantů na britské půdě a jehož návrh nyní míří ke schválení do Sněmovny lordů (neboli horní komory britského parlamentu).

ČTĚTE TAKÉ:

Autorem dodatku je konzervativní poslanec a bývalý lékař Phillip Lee. Lee tvrdí, že navržené opatření nemá nikoho diskriminovat. "Jde o identifikaci nositelů viru přenosného krví. Jedinci, kteří vědí, že jsou HIV pozitivní, chápou riziko přenosu. Ti, kteří nejsou, tomu nerozumí. Po diagnóze může přijít léčba," uvedl pro britský list The Independent.

Návrh vzbudil pobouření

Ačkoli návrh podpořily téměř dvě desítky konzervativních zákonodárců, s velkým pochopením se nesetkal. Pobouřil v prvé řadě nadace a charitativní organizace, které se problematice HIV infekce věnují. Ty sporný dodatek označily za "ostudný" a "nehorázný".

"Tento dodatek dokazuje, že mezi některými námi zvolenými zástupci přetrvává ostudný nedostatek vědomostí o HIV. Po třicet let se Británie bránila restrikcím tohoto typu, a pokud by teď byly zavedeny, naprosto by to protiřečilo mezinárodnímu trendu. Jedná se o HIV předsudek v té nejčistší formě," rozzlobila se Deborah Jacková, výkonná ředitelka charity National AIDS trust.  

Nevládní organizace oponují politikům - to není nic výjimečného, chtělo by se říci. Jenže ostrá kritika návrhu zazněla také z řad Leeových stranických kolegů. Do jejich čela se postavila vicekancléřka Konzervativní strany Margot Jamesová, jež autora dodatku a jeho příznivce obvinila z toho, že se stranu pokoušejí vrátit "zpátky do 80. let".

Sporné opatření se tak nakonec prosadit nepodařilo.

Autor: