18. května 2009 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Alice Nellis natáčí film Mamas & Papas

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Zuzana Bydžovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Bydžovská | foto: Jiří Hanzl - U.F.O. PicturesČTK

PRAHA V duchu titulu svého předchozího úspěšného filmu Tajnosti, který získal Českého lva pro nejlepší domácí snímek roku 2007, natáčí v těchto dnech režisérka Alice Nellis svůj nový autorský film s pracovním názvem Mamas & Papas. Dílo vznikající poněkud v ústraní mělo podle mluvčí Uljany Donátové příchuť neznámého i pro herce, jimž přineslo zásadně novou zkušenost.

Jsou mezi nimi ti, s nimiž Nellis pracovala v divadle či před kamerou. Především dvojnásobná držitelka Českého lva Zuzana Bydžovská, Martha Issová, Petr Franěk, Filip a Michal Čapkovi a také Zuzana Čapková. V jedné z rolí se objeví Ivan Shvedoff, který má za sebou účast na velkofilmech Nepřítel před branami a Bournův mýtus. Společně s Aňou Geislerovou se objevil ve filmu England!, hrál i v pohádce Čert ví proč.

"Děj tvoří mozaika osudů několika manželských či partnerských dvojic, které v určitém zlomovém bodě života řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství. Záměrem Alice je ukázat pomocí souběžného vyprávění několika příběhů, že problém moderního rodičovství je širší a hlubší než konkrétní situace kterékoliv jednotlivé postavy,"
oznámila Donátová.

Peníze neznamenají nic
Podle režisérky vyjadřují spoje mezi příběhy, přechody tam a zpět mezi různými světy a různými podobami téhož principu relativitu a absurditu daných situací. "Zatímco vidíme, že žena zvažující možnost dát dítě k adopci věří, že její problém by vyřešil dostatek peněz, příběh lékařky, která své dítě ztratila, sděluje, že peníze neznamenají nic," komentuje to Nellis v tiskové zprávě. Podobně i mladý pár směřující k interrupci předpokládá, že svou budoucnost tím zachrání.

Ale manželé, kteří se rozhodnou pro adopci, jsou přesvědčeni o tom, že to jejich vztah posílí. Téma vztahů mezi rodiči a dětmi prolíná všemi projekty této filmařky - od Ene Bene až Tajnostem. Producent David Rauch přirovnává tento snímek s nadsázkou k intimnímu velkofilmu. Oceňuje, že režisérka dokáže pojmout intimitu a velké lidské city sobě vlastním, neopakovatelným způsobem, který se divákovi dostane pod kůži.

Učili se minulost postav
Alice Nellis patří k nejzajímavějším tvůrcům současné české filmové tvorby. V novém projektu využila originální vyprávěcí postupy, navíc ho natáčí chronologicky dvěma kamerami. Jedna zachycuje celou scénu, úkolem té druhé je soustředit se na situace mnohem subjektivnějším pohledem. Cílem je dosáhnout maxima "nehraných" emocí a poskytnout hercům možnost skutečně se stát svou postavou. I proto scénář existoval jen jako volně vyprávěné příběhy bez konkrétních dialogů, které herci předem neznali.

Zkoušení probíhalo na základě formování jakýchsi "životopisů" jednotlivých postav. "Učili se minulost svých postav, které mají ztvárnit. Neví, co přijde, co se stane. Ale o to jsou více nuceni poslouchat, na místě reagovat a hledat sami v sobě," dodala režisérka. Mnoho scén je intimních a citově náročných. Ku prospěchu prý je, že se předem nemusejí trápit s tím, jak danou věc zahrají.

"Snímek se natáčí v Praze a v Ostravě. V srpnu čeká štáb dotáčka v Keni. Premiéra je plánována na březen příštího roku. Režisérka se však už od letošního listopadu bude věnovat natáčení válečného dramatu Lidice, jehož scénář napsala s autorem námětu Zdeňkem Mahlerem. I do něj obsadila Bydžovskou a Issovou, spolu s nimi například Karla Rodena, Václava Jiráčka, Jakuba Prachaře a Ivana Trojana. Podle producenta Adama Dvořáka se premiéra uskuteční v prosinci 2010. Téměř třetinu z rozpočtu ve výši 65 milionů korun pokryje grant fondu kinematografie. Mahler získal za původní scénář, tehdy nazvaný Nokturno, v roce 2008 Cenu Sazky.

ČTK
  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!