18. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

BEZR: Keith Richards se přiznal! Úterní 75. narozeniny oslaví pramenitou vodou

Keith Richards se svým ikonickým prstenem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keith Richards se svým ikonickým prstenem | foto: Universal

LONDÝN/PRAHA Jestli jste si čirou náhodou za posledních pár dní zadali do internetového vyhledavače sousloví Keith Richards, vypadly na vás výhradně zprávy jednoho druhu. Stejné, jako když jste se někde na Facebooku zamotali do kroužku lidí, kteří mají něco společného s muzikou.

Zajímavé, byť nepřekvapivé je, že na stejné téma mluvili vyslovení bulváristé, stejně jako ti, kdo jsou takzvaně seriózní, nebo se tak aspoň tváří. A co že tedy ta zpráva říkala tak závažného? Kytarista Rolling Stones, ikona jejího rebelství a možná poslední ztělesnění opravdového rock’n’rollu, se přiznal, že už rok prakticky nepije. Tu a tam si jen lehce „čuchne ke špuntu“, ale poslední turné absolvoval zcela střízlivý.

Pro magazín Rolling Stone, který pak citovala další média a tiskové agentury, si ten stav chválí. Stejně jako jeho bývalý kámoš z mokré čtvrti Ronnie Wood, jenž někdejší životní styl údajně zabalil poté, co se před pár lety úspěšně popasoval s vážnými zdravotními problémy. Ten si ve spolupráci obou kytaristů s jasnou hlavou vyloženě medí.

Kytarová legenda Keith Richards je v kapele od jejího založení v roce 1962.
Oba kytaristé kapely Rolling Stones zleva Ron Wood a Keith Richards.

Proč takový poprask kvůli banalitě, že „nějaký rocker přestal chlastat“? I kdybychom tomu chtěli vzdorovat, nic s tím nenaděláme: rock’n’roll není jen muzika, je to i životní styl. Rockery, kteří se nikdy v životě nedotkli alkoholu či drog, spočítáme na prstech jedné ruky, možná že víc bylo v historii těch, kteří s těmito povyraženími měli vážné problémy či jim přímo zkrátila život.

Keith Richards ovšem byl vždycky kdesi nad nimi. Je o něm známo, že prošel etapami různých těžkých závislostí, ze všech ale vybruslil „bez ztráty kytičky“ (natožpak života). Všichni zhýralci, ať s kytarou, nebo bez, se k němu vždycky rádi odkazovali, když jim okolí říkalo, co všechno škodí zdraví.

O tom, jaký je Keith „držák“, existuje dokonce řada anekdot. Ale i (zřejmě) pravdivých historek, které se ostatně můžeme dočíst ve skvělých Richardsových pamětech. Jestli má pocit, že „už toho bylo dost“, jak lakonicky zdůvodnil svoji abstinenci pro Rolling Stone, tak asi ví, co říká. A co dělá. Jen by mě opravdu strašně zajímalo, jestli si v úterý, kdy slaví pětasedmdesátiny, přiťukne s kamarády pramenitou vodou…

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky