28. prosince 2014 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bony a klid, Babovřesky, Dědictví. 10 nejhorších českých filmů roku

Veselá kopa. Vekslák Bíny v podání Romana Skamene (uprostřed) byl v původním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veselá kopa. Vekslák Bíny v podání Romana Skamene (uprostřed) byl v původním... | foto: Bontonfilm

Nevstoupíš dvakrát do téže vody, nezfilmuješ podruhé, co se jednou podařilo. Tak lze alespoň číst „vrchol“ desítky nejhorších českých filmů roku jak podle hodnocení filmových fanoušků Česko-Slovenské filmové databáze, tak podle kritiků. Nejhůře totiž dopadla právě pokračování - ať už jde o Troškovy převařované Babovřesky či Sedláčkův pokus navázat na Dědictví Věry Chytilové. Do desítky nejhorších filmů se ale vešly i snímky Jana Hřebejka, Vladimíra Michálka či Radima Špačka.

1. Bony a klid 2
Hodnocení ČSFD: 23%
Scénář a režie: Vít Olmer
Hrají: Jakub Prachař, Gabriela Kratochvílová, Roman Skamene, Josef Nedorost, Jan Potměšil,Veronika Jeníková ad.
Filmový návrat režiséra Víta Olmera, v němž chtěl vzkřísit hrdiny svého veksláckého opusu z konce 80. let Bony a klid, se zkrátka nepovedl. V tom se shodli s diváky i kritici napříč mediálním spektrem.

Výběr recenzí na film čtěte zde:


2. Babovřesky 2
Hodnocení ČSFD: 29%
Premiéra 20. 2.
Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Zdeněk Troška, Marek Kališ
Hrají: Lukáš Langmajer, Lucie Vondráčková, Jan Dolanský, Veronika Žilková, Pavel Kikinčuk,Martin Stropnický, Jana Synková ad.
Jen o fous uniklo prvenství Zdeňku Troškovi, který se pustil do druhého dílu své letní komedie Babovřesky.

Dvě hodiny naprostého vzduchoprázdna, tedy krom scén věnovaným církvi, které si nejspíš odskočily z nějakého propagandistického opusu Otakara Vávry. Jinak film, který neexistuje. Film, který není. Není to sled trapného humoru a nefungujících vtipů, jde o velké „nic“ podávané s až exploatační důsledností,“ hodnotí film na ČSFD fanoušek pod značkou xxmartinxx

3. Dědictví aneb Kurva se neříká
Hodnocení ČSFD: 35%
Premiéra 6. 2.
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Bolek Polívka
Hrají: Bolek Polívka, Arnošt Goldflam, Miroslav Donutil
, Ivana Chýlková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Břetislav Rychlík, Karel Gott ad.
Po stopách výjimečného porevolučního díla Věry Chytilové se vydal režisér Robert Sedláček, jeho snaha se ale nesetkala s úspěchem.
„Chytilové Dědictví bylo v první polovině 90. let nejchytřejším z řady filmů reflektujících temné stránky porevoluční společnosti. Zdá se ovšem, že Robert Sedláček zmarnil svůj post nepokorného kritika současné české reality, když se omezil na nekonečné filmařské žvanění, adekvátní tomu Bohušovu.Komedii se subjektivní metráží  „dvanácthodinnepodmíněně“ stráví divák čekáním na vtip. Když úzkostnou nudu konečně naruší nějaká ta legrace, působí to spíš jako omyl,“ píše ve své recenzi Marcel Kabát.

Z filmu Dědictví aneb Kurva se neříká.

Z filmu Dědictví aneb Kurva se neříká.

Recenze:

4. Šťastná
Hodnocení na ČSFD: 36%
Premiéra 18. 12.
Scénář a režie: Eva Toulová
Hrají: Andrea Daňková, David Kraus, Aneta Krejčíková, Jan Hrušínský, Marie Kružíková, Dana Morávková, Ljuba Krbová, Agáta Lexová, Sámer Issa, Martin Maxa
Celovečerní debut čtyřiadvacetileté absolventky režie na pražské FAMU prošel kiny víceméně bez povšimnutí ze strany kritiků i diváků. Pokud bychom soudili podle hodnocení na ČSFD, pak právem. „Tohle je cvičení FAMU druhého ročníku. Na debut je to opravdu málo. Doufám, že to není nějaká nova česká filmová vlna to by bylo strašné,“ hodnotí film na ČSFD fanoušek jirkahodr.

5. Modelky s.r.o.
Hodnocení na ČSFD: 38%
Režie: David Laňka, Tomáš Magnusek
Scénář: David Laňka
Hrají: Regina Rázlová, Jiří Štěpnička, Nikol Moravcová, Martin Kraus, Martin Písařík, Evelyna Steimarová ad.

Komedie z dílny Tomáše Magnuska vyvolal podobný „zájem“ a hodnocení jako film uvedený v žebříčku o místo výše. „Příčí se mi v souvislosti s Modelkama psát slovo film, je to schrumáž záběrů seřazených za sebou. Jak něco takového mohl pustit režisér ven? Když ne režisér tak jak střihač nebo dramaturg?,“ píše o filmu na ČSFD pepe_r.

6. Hany
Hodnocení na ČSFD: 42, 8%

Scénář a režie: Michal Samir
Hrají: Jiří Kocman, Hana Vagnerová, Jitka Schneiderová, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Tereza Vítů, Karel Zima ad.
Celovečerní debut Michala Samira se netajil uměleckými ambicemi, jejich naplnění viděli  kritici na rozdíl od diváků o něco smířlivěji. „Kladem tohoto snímku rozhodně je, že sevydalmimo hranice běžné české produkce. Nesnaží se odvyprávět příběh, ale podat výpověď o stavu ducha mladé generace (v širokém významu toho slova), a to prostřednictvím zřetelně zvolené a potenciálně funkční metody. Neaplikuje ji však na dost přesvědčivý a pozornosti hodný konkrétní předmět zkoumání. Jinými slovy – režisérovi se podařilo vystavět úctyhodně propracovaný mechanismus, který však do značné míry mele naprázdno,“ píše ve své recenzi Marcel Kabát.

Z filmu Hany

Z filmu Hany

Recenze:

7. Pohádkář
Hodnocení na ČSFD: 43, 5%
Režie: Vladimír Michálek
Scénář: Marek Epstein podle knihy Barbary Nesvadbové
Hrají: Jiří Macháček, Aňa Geislerová, Eva Herzigová, Anna Linhartová, Jiří Dvořák, Mariana Kroftová, Matěj Hádek ad.
Nejnovější snímek uznavaného Vladimíra Michálka znamenal zklamání pro mnohé příznivce toho režiséra, který má za sebou filmy jako Je třeba zabít Sekala nebo Zapomenuté světlo. „Pohádkář má solidně našlápnuto do všech žánrů, které obsahuje, občas z něj lehce zamrazí, Herzigová moc nevadí, Macháček trousí svoje sarkastický věty spolehlivě, jen jedno je na snímku velice neobvyklé - proč si tento vesměs polovičatý projekt po sedmi dlouhých letech vybral zrovna formát Vladimíra Michálka,“ píše na ČSFD fanoušek Tosim.

Anna Geislerová a Jiří Macháček v dramatu nevěry a touhy Pohádkář

Anna Geislerová a Jiří Macháček v dramatu nevěry a touhy Pohádkář

Recenze:

8. Zakázané uvolnění
Hodnocení na ČSFD: 44%
Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Petr Kolečko
Hrají: Jana Stryková, Hana Vagnerová, Zuzana Stavná, Ondřej Sokol, Tomáš Jeřábek, Igor Orozovič ad.
Filmové zpracování úspěšné divadelní hry Petra Kolečka se nesetkalo s pozitivním přijetím ani u diváků, ani u kritiky. „Z divadelního obsazení převzala filmová adaptace trojici hlavních představitelek Zuzanu Stavnou, Hanu Vagnerovou a Janu Strykovou, rozbila však původní komorní půdorys založený na klasické jednotě postav, místa a času. Nešťastné rozhodnutí (učiněné patrně ve jménu „větší filmovosti“) ovšem Zakázané uvolnění změnilo v polovičatý hybrid, v němž všechny snahy o filmařské zcivilnění jen zdůrazňují jevištní základ vyprávění,“ píše ve své recenzi Marcel Kabát.

Jana Stryková, Zuzana Stavná a Hana Vagnerová

Jana Stryková, Zuzana Stavná a Hana Vagnerová

Recenze:

9. Všiváci
Hodnocení na ČSFD: 47%
Režie: Roman Kašparovský
Scénář: Roman Kašparovský
Hrají: Ondřej Vetchý, Jiří Langmajer, Tereza Voříšková, Iva Janžurová, Jiří Mádl, Kryštof Hádek,Ondřej Malý, Marek Taclík ad.
Dalším nepodařeným debutem letošního roku bylo drama Romana Kašparovského, které nezachránilo ani velmi dobré herecké obsazení v čele s Ondřejem Vetchým a Jiřím Langmajerem. „Časová mozaika, prolínání dějových linek, postav, žánrová roztříštěnost, asi to chtělo nechat podrobit „vrchnímu dobrozdání“ nějakého zkušeného režiséra. Takhle zanechávají Všiváci v divákovi rozplizlý a nejasný dojem. Některé herecké výkony si ale nějakou tu nominaci určitě zaslouží,“ píše na ČSFD fanoušek claudel. Rozpačitá byla i kritika: „Osudové soukolí, do něhož jsou oba hlavní hrdinové vpleteni, se totiž postupně roztočí tak zběsile, že ho nakonec ani při nejlepší vůli nelze brát vážně.,“ píše ve své recenzi Marcel Kabát.

Bratři pod tíhou rodinných traumat. Ondřej Vetchý a Jiří Langmajer jako válečný...

Bratři pod tíhou rodinných traumat. Ondřej Vetchý a Jiří Langmajer jako válečný...

Recenze:

10. Místa
Hodnocení na ČSFD: 47%
Režie: Radim Špaček
Scénář: Ondřej Štindl
Hrají: Vladimír Polívka, Johana Matoušková, Jan Cina, Robert Nebřenský, Jiří Štrébl, Jakub Gogál ad.
Žebříček nejhůře hodnocených filmů na ČSFD uzavírá ambiciózní drama Místa, které však spíše než špatným filmem je filmem, který nesplnil očekávání. Rozporuplný snímek, který se svým tvůrcům poněkud vymkl z rukou, nepochybně představuje i přes svoje nedostatky to pozoruhodnější ze současné české tvorby. Jak píše ve své recenzi Alena Alma Prokopová: „Střet s diváckým očekáváním je přitom logický: od Špačka všichni očekávají další artové drama ve stylu Pout (2009). Zvlášť když se čtyřicetiletý tvůrce znovu spojil se scenáristou Ondřejem Štindlem. Předchozí opus této autorské dvojice se během uplynulých pěti let usadil v povědomí „zainteresované“ veřejnosti jako jeden z nejlepších filmů desetiletí.“

Jan Cina, Johana Matoušková a  Vladimír Polívka ve filmu Místa

Jan Cina, Johana Matoušková a Vladimír Polívka ve filmu Místa

Recenze:

 


 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!