Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

,Budete kritizováni, pokud je neuznáte,’ Spisovatel Dawkins přišel o titul kvůli výrokům o translidech

Spisovatel a vědec Richard Dawkins na univerzitě v Austinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel a vědec Richard Dawkins na univerzitě v Austinu. | foto: WIKIMEDIA COMMONS

PRAHA Americká humanistická asociace (AHA) udělila v roce 1996 titul Humanisty roku britskému vědci a spisovateli Richardu Dawkinsovi. Po Dawkinsových výrocích na adresu translidí ale spisovatele nařkla z podněcování nenávisti a alibismu. Titul si vzala zpět.

Richard Dawkins získal prestižní ocenění v roce 1996 za vysvětlování složitých vědeckých konceptů široké veřejnosti. Začátkem minulého týdne spisovatel na sociální síť Twitter přidal příspěvek, ve kterém přirovnal translidi k Rachel Dolezalové, známé bíle americké aktivistce, která dlouhá léta tvrdila, že je černoškou. 

„V roce 2015 byla Rachel Dolezalová, bílá prezidentka Národní asociace pro povznesení barevných lidí (americká lidskoprávní organizace, pozn. red.), terčem silné kritiky za to, že se cítila být černoškou. Některé ženy se cítí jako muži, někteří muži se cítí být ženami. Budete kritizování, pokud neuznáte, že jsou doslova tím, čím se sami cítí být,“ píše v příspěvku Dawkins. 

Později svůj příspěvek vysvětlil: „Nechci v žádném případě znevažovat translidi. Nechci se v žádném případě přidávat na stranu republikánských fanatiků, kteří se tak chovají,“ dodal.

Na omluvu už bylo pozdě. Nejsilněji mezi Dawsonovými kritiky byla slyšet transsexuální aktivistka Alison Gillová, podle které spisovatelův příspěvek podněcovat nenávist. „Jako ateistka a transžena doufám, vzhledem k následkům pro čtyři miliony translidí v této zemi, že profesor Dawkins bude toto téma v budoucnu brát s větší tolerancí a porozuměním,“ napsala.

V roce 2015 zase spisovatel na sociální sítě napsal, že s přihlédnutím k chromosomům nebude transsexuální žena nikdy skutečnou ženou. „Ze slušnosti ale budu používat ženská zájmena,“ dodal tehdy. 

Americká humanistická asociace následně vydala prohlášení o tom, že Dawkins v uplynulých letech používal argumenty maskující se za vědecký diskurz, aby záměrně škodil marginalizovaným skupinám. To není v souladu s humanistickými hodnotami. 

Podle AHA Dawkins ve svém posledním příspěvku zaútočil nejen na translidi, ale i na samotnou černošskou identitu, kterou, jak naznačuje, může vzít každý za svou. Podle asociace bylo navíc Dawkinsovo následné vysvětlení nedostatečné a neupřímné. Spisovatel si tak nadále nezaslouží honosit se titulem Humanisty roku.

Richard Dawkins

Známý britský zoolog a etolog Dawkins ve světe proslul jako popularizátor vědy. Jeho knihy jsou oblíbené i v češtině, kde pravidelně vycházejí již od devadesátých let. Z jeho děl jmenujme knihy jako Sobecký gen, Boží blud, Záhadám vstříc nebo Jak se věci mají: Průvodce myšlenkami moderní vědy. 

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...