11. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Náměstek černobylského ředitele Kovalenko: Seriál sice vystihl padoucha, ale oslavil špatného hrdinu

Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) a Valerij Legasov (Jared Harris) -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) a Valerij Legasov (Jared Harris) -... | foto: HBO

PRIPJAŤ/PRAHA Podle Alexandera Kovalenka, bývalého náměstka ředitele černobylské elektrárny, úspěšná minisérie televize HBO dobře vystihla arogantní podstatu hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Kovalenkovi ale zároveň uvádí, že mnohem důležitější než v seriálu vyzdvihovaný Legasov byl jiný ze sovětských vědců.

Není žádným tajemstvím, že se veleúspěšná minisérie Černobyl snažila přesně popisovat realitu, byť některé události si vyložila lehce po svém. Mimo jiné si vymyslela jednu z hlavních postav - jadernou fyzičku Uljanu Chomjukovou (Emily Watsonová), dále pak chronologicky špatně vylíčila pád helikoptéry nebo přehnala zobrazení prvotních účinků radiace. 

Boris Ščerbina (Stellan Skarsgard), Valerij Legasov (Jared Harris) a Uljana...
Grafit ze střechy musí odstranit vozík. Minisérie Černobyl (2019). Tvůrce:...

Ale podle Alexandera Kovalenka, který mluvil s magazínem Business Insider, byla skutečná realita ještě mnohem horší, než co divákovi ukázal seriál. Kovalenkovi bylo v době katastrofy třiatřicet let a v elektrárně v Černobylu pracoval teprve tři měsíce.

Byl pověřen minimalizováním dopadu katastrofy a proto přímo spolupracoval s postavami známými z minisérie.  Později se rozhodl promluvit o tom, jak se sovětská (a později i ruská) vláda chovala k přeživším. Za to byl neustále sledován policií a v roce 2007 musel Rusko opustit. 

Nepodstatný Legasov

V minisérii je nejdůležitějším článkem záchranných prací jaderný inženýr Valerij Legasov (Jared Harris), který je zaměstnancem moskevského Kurčatovova institutu. Podle Kovalenka ale Legasov ve skutečnosti hrál v celé záležitosti daleko menší roli. 

černobyl

„Byl v té době zaměstnancem Kurčatovova institutu, a zároveň jediným zástupcem této instituce, který byl v době katastrofy přítomný v Moskvě,“ popisuje Kovalenko okolnosti, za nichž byl Legasov ke katastrofě povolán. „Nebyl zaměřením jaderným inženýrem, ale chemikem. Z této pozice nemohl konstrukci reaktorů RMBK1000 ani kritizovat,“ dodává. 

Kovalenko s Legasovem, s nímž sdílel stejný pokoj zhruba 30 kilometrů od katastrofy, vedl četné rozhovory. Přínos Legasova měl spočívat hlavně v tom, že likvidátorům, jak se říkalo těm, kteří pracovali na odklízení a obnově po katastrofě, poskytoval rady o ochraně před radiací. 

„Na popud Legasova jsme také pod tavící se reaktor dostali tekutý dusík,“ popisuje Kovalenko. Tepelný výměník s dusíkem měl zabránit tomu, aby se rozžhavené jádro propálilo do podzemí a otrávilo spodní vody. K tomu ale nikdy nedošlo, protože reaktor nebyl schopný propálit beton a tepelného výměníku tak nebylo ani potřeba. 

Ignatěnko v první linii

Podle Kovalenka byl hlavním hrdinou černobylské katastrofy profesor Evžen Ignatěnko. Zaměstnanec Rosatomu (který nemá se skutečným hasičem Ignatěnkem, vyobrazeným v seriálu, nic společného) na místě katastrofy vyhodnocoval okolnosti a přišel s řešením, což je role, kterou v seriálu dostal Legasov.

Ignatěnko se nebál „ušpinit“ a osobně pomáhal mýt těla těch likvidátorů, kteří se vraceli ze silně radioaktivních oblastí. Když se ho Kovalenko zeptal na jeho padající vlasy, měl suše odpovědět, že nechtěl posílat mladé inženýry k otevřenému reaktoru a tak na místo došel sám. 

Arogantní narcista Ďatlov

Za katastrofu v Černobylu mohla lidská chyba. Anatolij Ďatlov (Paul Ritter) byl odsouzen k deseti letům v pracovním táboře, protože nutil své podřízené pokračovat s testem reaktoru i v nebezpečných podmínkách. Podle Kovalenka dostával Ďatlov příkazy od Georgije Kopčinského, jenž vedl sektor jaderné energetiky při ústředním výboru Komunistické strany SSSR.

Kopčinský Ďatlovovi nasliboval rychlý kariérní postup. Ale jen v případě provedeného testu. „Byl to arogantní narcista,“ myslí si o Ďatlovovi, který šel za povýšením doslova přes mrtvoly, Kovalenko.

Za celou nehodu tak mohl hlavně Ďatlov, ačkoliv i v seriálu jsou nakonec odsouzeni tři viníci. Viktor Brjuchanov (Con O´Neill) byl podle Kovalenka velmi talentovaný manažer. Nikolaj Fomin (Adrian Rawlins) byl zase v době katastrofy na dovolené daleko od elektrárny. 

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.