Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Češi v práci cvičí a jedí sushi. Jejich fotky jdou do světa

Daniela Dostálková - The Town I Like  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniela Dostálková - The Town I Like | foto: Daniela Dostálková

AMSTERODAM Čeští fotografové na mezinárodním bienále Grid 2012 v Amsterodamu ukazují, jak nadnárodní společnosti mění českou krajinu i povahu.

Fotografka Daniela Dostálková v sérii The Town I Like (Město, které mám ráda) dokumentuje, jak firemní kultura nadnárodních společností přetváří osobní identitu jejich zaměstnanců: Uniformy, povinná ranní gymnastika a k obědu krabička sushi místo tradičního českého jídla. Fotografie vznikly v jedné japonské továrně, která působí na českém území. Ke zhlédnutí jsou v galerii De Gang v Haarlemu.

Také dokumentární projekt Tomáše Pospěcha - Look at the future (Pohled do budoucna) mapuje kulturu nadnárodních společností vstupujících do prostředí postkomunistických zemí Střední Evropy. Jádro tvoří snímky zobrazující mravy a denní chod v továrně LG Philips Displays v českém městě Hranice. Pospěchovy fotografie mohou návštěvníci obdivovat v Apeldoornu.

Trojici českých autorů na mezinárodním bienále uzavírá Evžen Sobek. Jeho fotosérie Hidden Landscapes (Skryté krajiny) nabízí makro pohled na současnou moderní podobu krajiny, které dominuje funkcionalistická uniformní architektura oceli, skla a betonu. “Prostor, ve kterém žijeme, možná není ideální a není lehké se s ním identifikovat. Má ale i svoje kouzlo,” charakterizuje své dojmy a atmosféru svých fotografií Evžen Sobek. “Tato umělá krajina se stává součástí našich životů a některé atributy si již ani neuvědomujeme,” dodává.

Grid 2012

Mezinárodní fotografické bienále Grid 2012

Mezinárodní fotografické bienále Grid 2012

Bienále pořádá nadace Amsterdam Photo Foundation, která byla založena v roce 1999 a která si klade za cíl propagovat a podporovat současné vizuální umění a mezinárodní dialog. Na organizaci festivalu se podílí i České centrum Haag, které české autory pro toto bienále vybralo a jejich výstavu finančně podpořilo.

Tématem letošního ročníku je "Urbanistická realita pod lupou – Zamyšlení nad změnami chování a prostoru“.  

Srdcem Grid 2012 jsou velké opuštěné industriální haly Harbour Hall v bývalém nákladním přístavu ve východní části Amsterodamu. Výstavy, přednášky a jiné akce probíhají ale i po celém Amsterodamu a také v šesti dalších holandských městech.

Celkem se na bienále představují fotografické práce umělců ze třiceti zemí světa. Kromě evropských zástupců z České republiky, Dánska, Velké Británie, Maďarska, Irska, Polska, Rumunska, Makedonie či Černé Hory festival nabízí i díla autorů z Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Ekvádoru, Guatemaly, Mexika, Peru nebo Ázerbájdžánu.

Grid 2012 potrvá do konce června. Více informací o fotobienále naleznete na stránkách www.gridphotofestival.com

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...