Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Další český úspěch. Ondřej Pivec získal dvě nominace na hudební ceny Grammy

Ondřej Pivec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Pivec | foto: Archiv Ondřeje Pivce

LOS ANGELES Český hudebník žijící v New Yorku Ondřej Pivec získal dvě nominace na hudební cenu Grammy. První je v kategorii nejlepší R&B album, druhá za nejlepší tradiční R&B performance. Vítězové budou vyhlášeni 31. ledna 2021. Český klávesista už jednu cenu Grammy má z roku 2017.

Nominaci na nejlepší R&B album má Pivec za album All Rise s projektem Gregoryho Portera. Pivec s ním spolupracuje od roku 2013, v kapele hraje na Hammondovy varhany. Grammy za nejlepší tradiční R & B Performance má Pivec šanci získat za single Sit On Down kapely The Baylor Project. Tam spočívala Pivcova práce v produkci a klávesových aranžích.

Ondřej Pivec
Ondřej Pivec

Pivec má z nominací radost. „S Gregorym (Porterem) jsme to trochu čekali, neboť získá nominaci od jisté doby téměř pokaždé, když něco vydá. Samozřejmě mě i celou kapelu to obrovsky potěšilo,“ uvedl Pivec k nominaci na nejlepší R&B album. Druhá nominace ho ale šokovala. „Ta naše písnička Sit On Down vlastně vznikla jen tak z nudy jako fórek na Instagram! Oni se natočili, jak ve studiu blbnou, já to slyšel ráno cestou do koupelny a hned mě k tomu napadla ta výsledná aranž,“ uvedl.

Pivec už jednu cenu Grammy má. Gramofonek získal v roce 2017 za album Take me to the Alley s Porterovou kapelou v kategorii nejlepšího vokálního jazzového alba.

Grammy patří mezi nejvýznamnější hudební ocenění na světě. O nominacích a udílení cen rozhoduje na 13 tisíc členů americké hudební akademie. Ocenění se uděluje zhruba v 80 kategoriích. Poprvé se Grammy udělovaly začátkem roku 1959.

Českých umělců, kteří Grammy získali, je jen několik. Například v roce 1982 udělila akademie cenu za nejlepší operní nahrávku záznamu Janáčkovy opery Z mrtvého domu se sólisty Ivem Žídkem, Jiřím Zahradníčkem a Václavem Zítkem, kterou dirigoval Charles Mackerras. V roce 1986 dva gramofonky získal český rodák Jan Hammer, a to za nejlepší instrumentální skladbu a popový instrumentální výkon. V obou případech byla oceněna jeho hudba pro seriál Miami Vice.

Při lednovém udílení cen bude kromě Pivce dalším českým želízkem nahrávka českého dirigenta Jakuba Hrůši a houslisty Augustina Hadelicha Bohemian Tales. Má nominaci v kategorii nejlepší sólo v klasické hudbě.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!