28. března 2014 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Grand Prix festivalu Febiofest putuje do Švédska za film Domov

Z filmu Domov, vítěze Grand Prix festivalu Febiofest 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Domov, vítěze Grand Prix festivalu Febiofest 2014 | foto: Karolina Pajak

PRAHA Vítězem letošní soutěže o Grand Prix festivalu Febiofest se stal švédský snímek Domov, natočený v islandské koprodukci. Jeho tvůrce Maximilian Hult převezme cenu na závěrečném ceremoniálu dnes večer v pražském multikině Cinestar Anděl. Rozhodla o tom 33členná porota, jejímž čestným předsedou byl oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Soutěž Nová Evropa se konala posedmé za účasti tuctu prvních a druhých snímků talentovaných filmařů z evropských zemí. Český zástupce mezi nimi chyběl. Loni zvítězilo drama Rufuse Norrise Rozbitý svět, vyhlášené nejlepším britským nezávislým filmem roku 2012. I letošní vítěz Febiofestu byl už oceněn na mezinárodních festivalech. V Pusanu loni získal Cenu diváků, na MFF v Mannheimu-Heidelbergu obdržel Cenu ekumenické poroty. Ocenění v Praze je spojeno s odměnou 5000 eur (137.000 korun); stejnou částku získá případný český distributor, který snímek uvede do kin.

Vyhrála romantická tragikomedie

Domov je romantická tragikomedie, která lehce poťouchlým okem sleduje mezilidské vztahy. Hult jako debutující režisér i scenárista v ní podle verdiktu poroty dokazuje obratné vyprávěcí schopnosti se smyslem pro detail. Jde o příběh sedmadvacetileté dívky, která netuší, že má ještě prarodiče. Když jí matka sdělí, že její dědeček právě zemřel, racionálně uvažující a odměřená dívka se vydá na pohřeb. Po setkání s babičkou, která se se ztrátou vyrovnává těžce a netradičně, se rozhodne na venkově zůstat.

Po deseti dnech, kdy v Praze nabídl na 440 projekcí 141 filmů z šesti desítek zemí, se Febiofest nyní přesouvá do regionů. Pokračovat bude až do 17. dubna ve třinácti městech, která nabídnou v rámci jeho "ozvěn" fanouškům více než stovku projekcí.

ČTK, Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.