14. května 2014 22:21, aktualizováno  22:56 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hudební Ceny Anděl: dvě sošky mají Bratři Orffové, boduje Dusilová i Bárta

Frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo převzal Cenu Anděl 2013 za skladbu roku, kterou se stala píseň Cesta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo převzal Cenu Anděl 2013 za skladbu roku, kterou se stala píseň Cesta. | foto: ČTK

PRAHA Dvě hudební ceny Anděl 2013 získala skupina Bratři Orffové, uspěla v kategoriích skupina roku a album roku. Zpěvačkou roku je Lenka Dusilová, zpěvákem roku Dan Bárta. Rozhodli o tom členové Akademie populární hudby. Vítěze dnes vyhlásili v pražském Hudebním divadle Karlín.

Nejprodávanější deskou za uplynulý rok bylo album Michala Horáčka Český kalendář, objevem roku akademici vyhlásili zpěvačku Lenny. Skladbou roku se stala píseň Cesta skupiny Kryštof s hostujícím Tomášem Klusem. Cenu za videoklip roku si odnesla skupina Monkey Business za klip Up To Speed Now. Do Síně slávy byl uveden skladatel Petr Hapka.

Krnovské skupině Bratři Orffové se podařilo proměnit obě své nominace. Album Šero se letos stalo vítězem i 3. ročníku hudebních cen Apollo o nejlepší tuzemskou nahrávku roku 2013. Bratři Orffové vznikli v roce 2002 jako dvoučlenný projekt, postupně se rozrostli až na sedmičlenné koncertní obsazení. Jejich debutové album Bingriwingri se před osmi lety stalo událostí tuzemské alternativní scény.

PSALI JSME:

Tři nominace měla skupina Ille, neuspěla však ani v jedné. Michal Horáček s projektem Český kalendář sice neproměnil nominaci na album roku, jeho nahrávka se však stala nejprodávanější deskou roku 2013.

Slavnostním večerem provázela Adéla Banášová a Jiří Škorpík, ceny předávali moderátoři předešlých udílení Cen Anděl, například Leoš Mareš, Marta Jandová, Ewa Farna a Tomáš Klus, Richard Krajčo, Těžkej Pokondr i moderátor prvních "českých Grammy" Martin Hrdinka. Na pódiu se vystřídalo několik hudebních hostů, kteří zahráli a zapívali na živo. Například vystoupili 4tet, Tomáš Klus, Michael Kocáb s kytaristou Glenem Proudfootem, Ewa Farna, Anna K se členy britské kapely Reef Garym Stringerem a Jackem Bessantem a další.

Hlasovat mohli diváci do konce dubna

Před letošním 23. ročníkem hudebních cen pořadatelé rozhodli, že hlasování se tentokrát neuskuteční v přímém přenosu. Na rozdíl od minulých let se hlasovalo elektronicky do konce dubna.

O nominacích rozhodla přibližně stovka z celkového počtu 121 členů Akademie populární hudby. Oproti minulým rokům členy nejsou zástupci gramofirem ani manažeři umělců. Osloveni byli novináři, televizní a rozhlasoví publicisté a dramaturgové či prodejci hudby, kteří českou scénu systematicky sledují.

Již 14. března byly vyhlášeny žánrové Ceny Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují. Brněnská skupina Insania získala dvě žánrové ceny, když se svým albem Zapal dům poraž strom uspěla v kategoriích hard & heavy i punk & hard core. V kategorii folk & country bodoval s albem Kořeny písničkář Jiří Smrž, na alternativní scéně porotce nejvíce zaujal Kittchen (Radio), v jazz & blues dominovala Beata Hlavenková (Theodoros). Nominaci ve dvou kategoriích měla Jitka Šuranská, nakonec s albem Nězachoď slunečko proměnila tu v kategorii world music. Elektronická hudba našla vítěze v kapele Vložte kočku (Seat), v kategorii hip-hop po dvou vítězstvích Prago Union letos nasbíral nejvíce hlasů Vladimir 518 (Idiot) a kategorii ska & reggae opanovala skupina Ting (Man vs Wild).

Lidovky.cz, ČTK