15. června 2017 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ilustrátorka Alžběta Skálová se představuje na výstavě Modré hoře plamene

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Alžběta Skálová. Výstava Modré hoře Plamene. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžběta Skálová. Výstava Modré hoře Plamene. | foto: KAVKA

PRAHA Pražské knihkupectví KAVKA představí od 20. června do 21. července tvorbu Alžběty Skálové na výstavě Modré hoře plamene. Skálová je známá především jako ilustrátorka, vytváří ale také koláže, filmy, grafiky a zejména akvarely a obrazy. Na výstavu v knihkupectví KAVKA připravila unikátní sérii obrazů, monotypů a šperků, která doposud nebyla vystavována.

Ve své tvorbě se Alžběta Skálová věnuje více tématům, která zpracovává v cyklech. Při práci na dílech pro výstavu Modré hoře plamene se opakují prvky symbolické stylizace, archetypálních tvarů a naivity zobrazení. Cyklus se vyznačuje omezeným množstvím použitých barev (modrá, červená, bílá) a mnoha symbolickými významy, které si každý divák může propojit sám v sobě. Výjimečnou součástí výstavy budou i keramické šperky, které doplní sérii obrazů a grafik.

Alžběta Skálová. Výstava Modré hoře plamene.
Alžběta Skálová. Výstava Modré hoře plamene.

Vernisáž prodejní výstavy se uskuteční v úterý 20. 6. Alžběta Skálová stráví v knihkupectví celý den, od 11 do 19 hodin. Kromě uměleckých děl bude v KAVCE možné zakoupit i knížky, které Skálová ilustrovala.

O své tvorbě Alžběta Skálová říká: „Malby jsou pro mne částečně nevědomým, duchovním procesem. Motiv vzniká spontánně, na základě působení barev, kompozice a potřeby ho zachytit. Můj zájem o nevědomí mě vede k velmi intuitivnímu přístupu, který vidím obvykle jako správný a uspokojující.“ Následná práce probíhá velmi soustředěně, rychle a pečlivě a předchází mu dlouhé sbírání energie. Obraz je proto obvykle hotový napoprvé, dle Skálové další pokusy většinou selžou.

Alžběta Skálová. Výstava Modré hoře plamene - pozvánka.

Alžběta Skálová. Výstava Modré hoře plamene - pozvánka.

Alžběta Skálová je absolventkou pražské VŠUP, kde studovala nejprve v atelieru FilmAové a televizní grafiky u Jiřího Barty a poté u Juraje Horvátha v atelieru Ilustrace a grafiky. Absolvovala stáže v Paříži a Baltimoru (USA). Za ilustrace získala několik ocenění a nominací zejména v soutěži Nejkrásnější kniha, Zlatá stuha a Magnesia Litera. Žije a pracuje v Praze.

Alžběta Skálová - Modré hoře plamene

Kdy: 20. 6. - 31. 7. 2017, vernisáž 20. 6. od 11 do 19 hodin

Kde: Knihkupectví KAVKA, Krocínova 5, Praha 1

Kontakt: Marie Kordovská, mkordovska@gmail.com, 732 620 769

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz