11. listopadu 2017 18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jubilejní ročník Festivalu francouzského filmu připomene třeba Jeana-Luca Godarda

Obávaný na úvod. Festival zahájí film o Jeanu-Lucovi Godardovi a salonním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obávaný na úvod. Festival zahájí film o Jeanu-Lucovi Godardovi a salonním... | foto: FFF

PRAHA Festivalu francouzského filmu hodlá oslavit své dvacetileté výročí i připomínkou historie francouzské kinematografie. Festival potrvá od 22. do 29. listopadu a zahájí jej hned dva snímky, které se týkají významných osobností – Právě Jean-Luca Godarda a bratrů Lumiérových.

Festival opět uvede francouzské celovečerní filmy v předpremiérách, letos jich bude šestnáct. Připravená je i retrospektiva režiséra Jeana-Pierra Melvilla, od jehož narození letos uplyne sto let. Přehlídka uvede šest jeho filmů, například vrcholný snímek Kněz Leon Morin z roku 1961. Přepis románu belgické spisovatelky byl také počátkem úspěšné režisérovy spolupráce s Jeanem-Paulem Belmondem. V rámci oslav se také odehraje doprovodný program, který zahrnuje různá hudební vystoupení, například na úvod přehlídky zahraje skupina The Brownies, chystá se swingový večer v Lucerně s dýdžejem Mackiem Messerem a na premiéře filmu Dalida zazpívá Emma Smetana.

Do Prahy také přijel Joel Chapron z UniFrance, který se stará o export francouzského filmu do střední a východní Evropy a jenž před dvaceti lety stál u založení festivalu. Pochvaloval si, že francouzský film má své pevné místo na českém trhu – v loňském roce šlo do distribuce 56 snímků této provenience, které vidělo 1,5 mi lionů diváků. „Podíl francouzské kinematografie na českém trhu činí tři procenta, a i když by to někomu mohlo připadat málo, je to ve srovnání s jinými většími oblastmi velmi dobré číslo,“ uvedl.


Letošní program nabízí snímky důležitých tvůrců s hvězdným obsazením. Některé také figurovaly ve výběru festivalu Cannes. Je to především jeden z úvodních filmů Obávaný Michela Hazanaviciuse, který nabízí až satirický pohled na režiséra Jeana-Luca Godarda, na naivitu a salonní levičáctví konce 60. let. Hlavní roli vytvořil Louis Garrel, film vznikl podle útlé knížky vzpomínek herečky a spisovatelky Anne Wiazemské, první Godardovy ženy, která před měsícem zemřela. Větší část vybraných filmů se týká křehkosti lidských vztahů a životních traumat, ale nechybí ani komedie, které jsou spíše hořké.

Jean-Luc Godard (záběr z dokumentárního film Dva ve vlně)

Jean-Luc Godard (záběr z dokumentárního film Dva ve vlně)

Exkluzivní obsazení má snímek Michaela Hanekeho Happy End, v psychologické sondě do života jedné rodiny se opět sešli Isabelle Huppertová a Jean-Louis Trintignant. Režisérem dalšího psychologického dramatu Ismaelovy přízraky je Arnaud Desplechin, diváci se mohou těšit na Marion Cotillardovou, Charlotte Gainsbourgovou a Mathieuho Amalrika. Ve filmu Polibek od Beatrice Martina Provosta si spolu zahrály Catherine Frotová a Catherine Deneuveová, první jako obětavá porodní asistentka, která celý život myslí na jiné, a druhá jako nesnesitelná a rozmazlená bývalá milenka jejího otce. Další slavná herečka Ju liette Binocheová se představí ve snímku Vnitřní slunce Claire Denisové.

Přehlídka letos také zahrnuje i životopisná díla – Gauguina Edouarda Deluce s Vincentem Casselem v titulní roli a Rodina Jacquesa Doillona s Vincentem Lindonem. Dva skvělé filmy se věnují historii francouzského filmu. Je to jednak dokument Bratři Lumierové, který je jakýmsi pásmem ze zrestaurovaných filmů. Ty vybral a sestavil filmový historik a ředitel canneského festivalu Thierry Frémaux. Podobnou exkluzivitou je tříhodinové Putování francouzským filmem Bertranda Taverniera.

Ve výběru českých novinářů je také několik zajímavých snímků, které do domácí distribuce nepůjdou – například sugestivní Příběh jednoho života režiséra Stéphana Brizého, odehrávající se na počátku 19. století a líčící osudy dospívající dívky ze šlechtického prostředí, anebo Barbara Mathieuho Amalrika, zvláštní poetický snímek o herecké přípravě na roli.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz