Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmem roku 2014 je podle amerických kritiků Godardův 3D experiment

USA

  12:00
NEW YORK - Nejlepším filmem loňského roku byl podle americké Národní společnosti filmových kritiků (NSFC) experimentální 3D snímek klasika francouzské kinematografie Jeana-Luca Godarda s názvem Sbohem jazyku. Ten v hlasování filmových odborníků jen velmi těsně - o jeden hlas - porazil drama Richarda Linklatera Chlapectví, jež získalo cenu za režii.

Adeiu Au langage, r. Jean-Luc Godard foto: Festival de Cannes

V hereckých kategoriích jasně zvítězili Timothy Spall díky ztvárnění britského malíře Williama Turnera ve filmu Mr. Turner (Pan Turner) a Francouzka Marion Cotillardová, protagonistka snímku bratří Dardennů Dva dny, jedna noc.

Adieu au langage - Sbohem jazyku, r. Jean-Luc Godard

Ceny NSFC jsou jedním z posledních filmových ocenění, které předchází odhalení nominací na Oscary 15. ledna. O jejich udělení hlasuje 59 předních filmových kritiků z celých Spojených států.

Letošní vítěz - Godardova filmová esej o ztrátě jazyka a schopnosti dorozumění - je poměrně překvapivý, protože snímek dosud stál poněkud mimo pozornost. I když loni získal cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes, neobjevil se ani mezi nominacemi na Zlaté glóby.

Více o festivalu v Cannes čtěte zde:

V hereckých kategoriích naopak bodovali umělci, o nichž se často hovoří jako o favoritech rozdílení Oscarů a Zlatých glóbů. Kromě Spalla a Cotillardové zaujali kritiky ve vedlejších rolích nejvíce J.K. Simmons jako učitel hudby v dramatu Whiplash a Patricia Arquettová v Chlapectví. Cenu za scénář získal Wes Anderson díky snímku Hotel Budapešť.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.