13. prosince 2013 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knihou roku je básnická sbírka Bohdana Chlíbce Zimní dvůr

Ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov s Martinem Reinerem a loňským laureátem Milošem Doležalem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov s Martinem Reinerem a loňským laureátem Milošem Doležalem. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Poprvé v polistopadové historii ankety Lidových novin o knihu roku, zvítězila aktuálně vydaná básnická sbírka. Jde o svazek Bohdana Chlíbce Zimní dvůr, který vydalo brněnské nakladatelství Druhé město. Jeho zakladatel a majitel Martin Reiner také cenu - sošku z dílny Stefana Milkova – v zastoupení převzal v pražském The Globe Bookstore and Cafe. Padesátiletý autor totiž až do Vánoc pobývá v Japonsku.

Bohdan Chlíbec se narodil v Teplicích v roce 1963, od roku 1971 žije v Praze, pracuje jako nakladatelský redaktor. Debutoval v roce 1992 sbírkou Zasněžený popel, o šest let později k ní přibyl svazek Temná komora. Pak se coby básník na patnáct let knižně odmlčel - a publikoval až zmíněný Zimní dvůr. 

Jedna z bezejmenných básní Zimního dvora

Ve škole se zeptali mé dcery,
co je tenčí než vlas,
odpověděla: Úzkostí stažené hrdlo.
(Neomylně políbila svatou ránu pramene.)
Hrůza ze smrti plyne z jistoty,
že živi jsme blíže nicotě.

Silné zastoupení tuzemské poezie mezi letošním tuctem v anketě nejčastěji zmiňovaných knih nejspíš souvisí s obecnějším stavem české literatury v roce 2013.

Zatímco letos se mezi prozaickými novinkami objevilo jen několik málo titulů, které prošly důkladnější kritickou diskusí a žádný z nich vysloveně umělecky nevynikl ani nezaznamenal široký čtenářský ohlas, tak aktuální básnická produkce se podle kritiky nachází v utěšenějším stavu.

Loňský ročník:

V polistopadové historii ankety LN se knihou roku stal básnický svazek dosud dvakrát, respektive třikrát – v roce 1997 to byl soubor Josefa Topola Básně, v roce následujícím Magorova summa Ivana M. Jirouse; zpola to pak platí o dvousvazkovém souboru díla Josefa Kostohryze z roku 2009, z něhož jeden svazek patřil právě poezii. Ovšem ve všech těchto případech se jednalo o poezii, která se zrodila vesměs dlouho předtím, šlo o vyrovnání dluhů vůči dotyčným autorům.

Bohdan Chlíbec a jeho kniha Zimní dvůr. Vítěz tradiční ankety LN Kniha roku.

V anketě, od jejíhož založení letos uplynulo 85 let, hlasovalo bezmála dvě stě padesát osobností literárního, kulturního a veřejného života.

Chcete vědět pro jakou knihu hlasoval například diplomat Václav Bartuška, hudební kritik Jiří Černý, arcibiskup Dominik Duka, matematik Ivan M. Havel, spisovatelka Eva Kantůrková, písničkář Vladimír Merta či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský?

Jejich favority, stejně jako pořadí dalších knih, najdete ve víkendovém vydání deníku Lidové noviny.

Josef Chuchma
J. Vargulič Ukázka.. se mi líbila.. 9:07 15.12.2013

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz