Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knihy zlatou stuhou obvázané. Soutěž ocenila loňské přínosy dětské literatuře

Pavel Čech převzal 24. dubna v Praze ocenění Zlatá stuha v kategorii komiks za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Čech převzal 24. dubna v Praze ocenění Zlatá stuha v kategorii komiks za... | foto: ČTK

PRAHA Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře dnes dostali nakladatelská redaktorka Zuzana Kovaříková, grafik a pedagog Zdeněk Ziegler a překladatelka z norštiny, švédštiny a angličtiny Jarka Vrbová. Cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury si dnes z pražského centra DOX odnesli autoři 12 titulů. Zároveň začala v tamní kavárně tradiční putovní výstava ilustrací nominovaných výtvarníků, která během roku navštíví další česká města i zahraničí.

Ve 25. ročníku soutěžilo téměř 150 knih, vítěze čtyři poroty vybíraly ze 37 nominovaných. Za nakladatelské počiny odborníci označili ilustrované knížky s piktogramy pro děti s autismem z nakladatelství Pasparta, které takto vydalo pohádky o dvanácti měsíčkách, o Smolíčkovi a o Koblížkovi, a knihu Papírový drak z Albatrosu.

Příběh o papírovém drakovi, ze kterého se stal drak opravdový, měl původně vyjít v roce 1968. Vrátil se však autorovi už z tiskárny, protože v pohádce je pasáž, kdy vojáci střílejí na muzeum - což se tehdy v srpnu 1968 dělo i ve skutečnosti, a kniha začala být považována za provokaci. Autor knihy Zdeněk K. Slabý ji po letech znovu poslal do nakladatelství a k humorné knížce se dohledaly i původní ilustrace Václava Sivka.

Pohádky z Pasparty doprovázejí v knize velké ilustrace, ale také obrázky, které odrážejí podobu věty, a pomáhají tak pochopit a vnímat větnou stavbu, napomáhají v mluvení i čtení a podporují čtenářské dovednosti a porozumění větám a jejich tvoření.

Nakladatelství Pasparta obdrželo 24. dubna v Praze ocenění Zlatá stuha v...
Nakladatelství Albatros obdrželo 24. dubna v Praze ocenění Zlatá stuha v...

Výroční ceny si dnes odnesly tituly, které často bodovaly i v dalších oceněních pro nejlepší tuzemské knihy, tedy v soutěži Magnesia Litera nebo Nejkrásnější české knihy roku. Barbora Klárová a Tomáš Končinský dostali cenu za knihu pro mladší děti Překlep a Škraloup, která v dětské kategorii soutěž Magnesia Litera letos vyhrála. A nominaci v této ceně měly i další dva dnes oceněné tituly, román Ivony Březinové pro starší čtenáře Řvi potichu, brácho a autorská kniha Terezy Vostradovské Hravouka, přírodozpytecké vyprávění o myšce, kterou zájem o přírodu dovedl až k sepsání vlastní knihy o přírodě.

Teoretickou publikaci Před komiksem, která čtenáře seznamuje s počátky kreslených příběhů z 19. století, z nichž později vzešel komiks jako žánr, sestavili Martin Foret a Tomáš Prokůpek - ta zase bodovala mezi Nejkrásnějšími knihami roku, stejně jako kniha Alfabeta, která ve Zlaté stuze uspěla ve výtvarné části. Učí děti abecedu pomocí pracovních listů s typografickými hrami a příklady z běžného života i fantazie.

Zlatá stuha za výtvarný počin patří grafickým designérům Ondřeji Kahánkovi a Aleši Najbrtovi za knihu Opičí král. Opičí král je pro celé generace dětí v Asii oblíbeným hrdinou, knihu doprovázejí kresby Zdeňka Sklenáře, jež před více než 50 lety pobavily čínské i české čtenáře.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...