Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knižní dárky. Věnujte Fyziku superhrdinů, Pražské jaro nebo šumavské poustevníky

Superman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superman. | foto: Warner Bros.

PRAHA Sháníte dárky na poslední chvíli nebo se jen hledáte inspiraci na čtení mezi svátky? V pravidelných knižních tipech představujeme román, fantasy, komiks, reportážní literaturu a dokonce i superhrdinovskou kvantovou fyziku či ilustrovanou Ústavu.

Obálka knihy Impérium.

Impérium
Jedna z posledních absyntovek, jejímž autorem je polský reportér Ryszard Kapuściński. Kniha se věnuje tématu „impéria zla” jakožto SSSR a syndromů a komplexů, které z něj vzešly. 

„Fenomén Sovětského svazu nás nepřestává fascinovat ani dlouhá léta po jeho rozpadu, kdy se známá rudá vlajka se srpem a kladivem roztrhala na několik drobných samostatných částí,” láká ke koupi nakladatelství Absynt. Pod jeho hlavičkou vyšlo i několik dalších děl, které hrdě nesou označení polská reportáž. Z těch nejnovějších lze doporučit Modlitbu za déšť, o níž jsme psali v podzimních knižních tipech. Překladu Impéria se ujal Dušan Provazník.

Obálka knihy Ve svitu plynových lamp.

Ve svitu plynových lamp
Román Stevena Price zavádí čtenáře do podsvětí viktoriánského Londýna. William Pinkerton, syn známého detektiva, se do něj vydává v honbě za legendárním podvodníkem Edwardem Shadem. Mezitím se ovšem setkává s gentlemanem bez minulosti Adamem Foolem, který by mohl být klíček k nalezení Shadea. „Víte, co je to zoltoskop? Zajímá vás, kdo jako první začal shromažďovat fotografie zločinců a shromažďovat je do ,galerie padouchů’, ze které pak svědci mohli vybírat? Víte, jak se loví pštrosi? A že obchod s pštrosím peřím býval kdysi samostatný, významný a velice výnosný obor podnikání?” Těmito slovy lákala čtěnáře skupiny Co čteme ke koupi překladatelka knihy Lucie Mikolajková. Román vyšel pod hlavičkou nakladatelství Host.

Obálka knihy Fyzika superhrdinů.

Fyzika superhrdinů
Autor knihy James Kakalios, který je mimo jiné i vysokoškolským učitelem fyziky, miluje superhdinovské komiksy. Na postavách jako je Superman či Spider-Man svým čtenářům vysvětluje fyzikální principy od gravitace po kvantovou mechaniku. Autor se nezaměřuje na ty činy, které nejsou v souladu s fyzikou, ale naopak se ptá, které takové jsou. „Čtenář spolu se zábavným čtením, které je mj. přehledem superhrdinského žánru, dostane nenápadně i svébytnou učebnici fyziky,” popisuje knihu nakladatelství Argo. Rozhovor s autorem, který letos vystoupil na Meltingpot v rámci Colours of Ostrava, si můžete přečíst zde.

Obálka knihy Ilustrovaná Ústava České republiky.

Ilustrovaná Ústava České republiky
S Ústavou se postupem času dříve nebo později setká asi každý z nás. Autoři ilustrovaného vydání Nikola Klímová a Jindřich Janíček se rozhodli, že je načase ji dát také vizuální, atraktivní podobu, kterou obvykle nemívá, a tím ji lidem o trochu více přiblížit. Ilustrované vydání obsahuje vedle Ústavy České republiky také Listinu základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku a jež obsahuje základní lidská, politická, sociální, hospodářská i kulturní práva a taktéž několik povinností. „Mít vlastní stát, jazyk nebo vlajku, být součástí demokratického světa, mít spojence, právní systém nebo ústavu, to všechno jsou významné věci, které zdaleka nejsou samozřejmostí a v boji za demokratickou podobu naši země, za ně mnozí zaplatili životem. My si toho vážíme a máme pocit, že je důležité vědět, jaká práva naše zem svým občanům garantuje, před kým nás ze zákona chrání a co od nás vyžaduje,” popisují autoři důvody, proč se rozhodli Ústavu mezi lidmi více zpropagovat. Knihu vydala nakladatelství 82 a Take Take Take.

Obálka knihy Pražské jaro.

Pražské jaro
Simon Mawer, autor bestselleru Skleněný pokoj, se vrací do Československa. Tentokrát, jak už název napovídá, píše o roce 1968. Prostřednictvím novely ukazuje osudy několika lidí, zejména pak dvou britských studentů Jamese Borthwicka a Eleanora Pikea a prvního tajemníka britské ambasády v Praze. Právě svým výběrem hlavních postav umožňuje pohled na jedno z klíčových období československých dějin tak trochu jinýma očima. Mawer ukazuje atmosféru v níž se rodí naděje, nadšení a vidina uvolnění režimu, po níž přichází beznaděj a vztek. Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Obálka knihy Raději zešílet v divočině.

Raději zešílet v divočině
Soubor osmi rozhovorů s lidmi, kteří dlouhodobě žijí mimo civilizaci v šumavském pohoří. „Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte,” popisuje obsah knihy nakladatelství Prostor. Rozhovory s šumavskými poutníky o divokých zvířatech, krutých zimách či přízracích vedl Aleš Palán. Knihu doplnil o fotografie Jan Šibík. Raději zešílet v divočině získalo ocenění Kniha roku Lidových novin. Více čtěte zde.

Obálka knihy Pražské jaro.

Leonardo da Vinci
Vskutku renesanční člověk, který nepřestává fascinovat. Zpracování nejnovějšího životopisu se ujal Walter Isaacson, který již dříve zaujal čtenáře svým zpracováním života Steva Jobse. Podkladem pro sepsání této knihy se pro Isaacsona staly da Vinciho tisícistránkové deníkové záznamy a nejnovější poznatky o životě a díle Leonarda da Vinciho. „Ukazuje nám, že Leonardova genialita vycházela z dovedností, které i my sami můžeme zlepšovat, jako je neukojitelná zvídavost, bedlivé pozorování a představivost tak hravá, že koketovala se sněním,” láká ke koupi nakladatelství Práh, které knihu vydalo.

Obálka knihy Hvězdy nad Berlínem.

Hvězdy nad Berlínem
Hvězdy nad Berlínem vypráví příběh lásky dvou mladých lidí, kteří se potkají v Berlíně. Při prvním setkání je Max jen čtrnáctiletý školák a Lili artistka na visuté hrazdě. Po třech letech, kdy se znovu setkají, jejich přátelství přeroste v lásku. „Ale je to láska mezi členem Hitlerjugend a cikánkou, a to je nepřípustné. Jejich cesty se znovu rozdělí.” Kniha je určena již pro mladší čtenáře od 15 let. Nakladatelství CooBoo, které knihu vydalo, se na kategorii teenagerů a young adult specializuje. Svým obsahem by ale kniha mohla zaujmout i starší čtenáře.

Hildur Knútsdottirová - Krvavá zima.

Krvavá zima
Pro mladší čtenáře a fanoušky fantasy zde máme ještě jeden tip a tou je Krvavá zima od islandské autorky Hildur Knútsdóttir. Ta za kulisy svého románu vybrala právě Island. „Ve škole začínají zimní prázdniny a patnáctiletá Bergljót už se nemůže dočkat volna stráveného s nejlepšími kamarádkami. Čáru přes rozpočet jí ale udělají děsivé události, které navždy změní životy obyvatel Islandu zemi napadnou podivné bytosti z neznámých končin a všude, kam zavítají, po sobě nechávají kaluže krve,” popisuje příběh nakladatelství Práh, které knihu vydalo. Rozhovor s Hildur Knútsdóttir si můžete přečíst zde. Zajímavou fantastiku nabízí také kniha Děti krve a kostí, která vyšla letos na podzim pod hlavičkou nakladatelství Host. Ta má své kořeny v Africe, což se projevuje mimo jiné i tím, že většina postav je tmavé pleti, více se dočtete v podzimních tipech zde.

Obálka knihy Zatím dobrý.

Zatím dobrý
Historii se věnuje také komiks Zatím dobrý, který vyšel původně jako šest set stránkový román, za který Jan Novák obdržel v roce 2005 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu roku. Do komiksové podoby příběh bratří Mašínů a dalších mladíků přetvořil výtvarník Jaromír 99. Jména Jana Nováka a Jaromíra 99 nese i další kniha, na které se podíleli, a to Zátopek: …když nemůžeš,tak přidej! Kniha Zatím dobrý vyšla ve spolupráci dvou nakladatelství (stejně jako v případě románu) Arga a Paseky.

Hledáte tipy na knihy pro děti a mládež? Podívejte se do našeho vánočního přehledu zde.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz