16. dubna 2014 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letní shakespearovské slavnosti otevře Menzel režírující Čtvrtníčka

Petr Čtvrtníček si pod vedením Jiřího Menzela zahraje ve hře Mnoho povyku pro nic  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čtvrtníček si pod vedením Jiřího Menzela zahraje ve hře Mnoho povyku pro nic | foto: LSS

Letošní premiérou už tradiční divadelní přehlídky Letní shakespearovské slavnosti bude provedení komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. Na tento rok připadá výročí 450 let od Shakespearova narození, které připomene i hostování londýnského divadla GLOBE, které v Čechách v rámci Slavností představí svého Hamleta.

Londýnský GLOBE přijede do Čech díky spolupráci Prague Shakespeare Company a Letních shakespearovských slavností. Hamleta zahraje dvakrát - 25. a 26. června na Pražském hradě.

Hlavní českou událostí bude už zmíněná premiéra komedie Mnoho povyku pro nic, kde se pod vedením Jiřího Menzela představí Václav Jílek, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai, Pavel Nový a další.

Člověk je nejlegračnější tvor

"Mám pro tuhle Shakespearovu komedii – nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filosofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším," říká Jiří Menzel. Režisér už na Slavnostech v minulosti uvedl jednu z nejúspěšnějších inscenací této přehlídky -  komedii Veselé paničky Winsdorské v hlavních rolích s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou, které budou na repertoáru i letos. Bude to jejich už šestá sezóna.

Petr Čtvrtníček si pod vedením Jiřího Menzela zahraje ve hře Mnoho povyku pro nic

Petr Čtvrtníček si pod vedením Jiřího Menzela zahraje ve hře Mnoho povyku pro nic

Druhá premiéra přijde z ostravy -  inscenaci Jak se vám líbí nastuduje s předními ostravskými herci režisér Michal Lang, do Prahy s ní zavítá na tři červencové večery.

Dále bude uvedena loňská premiéra hry Sen noci svatojánské režijního tandemu SKUTR (v hlavních rolích Vanda Hybnerová, David Prachař, Hana Vagnerová, Zuzana Stavná, Czongor Kassai a další) či komedie Daniela Špinara Zkrocení zlé ženy (v hlavních rolích Tatiana Vilhelmová / Jana Stryková, Roman Zach, Vojtěch Dyk / Matouš Ruml a další).

Již podruhé přijede z Bratislavy na Pražský hrad slovensko-česká komedie Dvaja páni z  Verony Petera Mankoveckého (v hlavních rolích Lukáš Vaculík, Zuzana Norisová, Ondrej Kovaľ, Milo Kráľ a další). Letos naposledy budou mít diváci příležitost zhlédnout inscenaci Richard III. v hlavní roli s Jiří Langmajerem. V napínavém příběhu jednoho z nejdokonalejších Shakespearových padouchů dále hrají Klára Issová, Karel Dobrý, Simona Postlerová, Kamil Halbich, Eva Salzmannová a další.

Roman zach a Táňa Vilhelmová ve Zkrocení zlé ženy (2011)

Roman Zach a Táňa Vilhelmová ve Zkrocení zlé ženy (2011)

Letní shakespearovské slavnosti se konají od 24. června do 6. září a v Praze proběhnou již tradičně na dvou plenérových scénách. V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Slavnosti se dále konají v Brně, Ostravě a Bratislavě. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji již od pondělí 22. dubna v síti Ticketportal.

Lidovky.cz