Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Neklidná léta českého undergroundu zachycují fotografické deníky Černé roky

Libuše Jarcovjáková - Černé roky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libuše Jarcovjáková - Černé roky. | foto: Linuše Jarcovjáková

PRAHA Životní příběh fotografky Libuše Jarcovjákové (* 1952) je jako jízda na toboganu.Vyprávění významné undergroundové umělkyně poprvé zpracovala publicistka Barbora Baronová v knize Intimita, za kterou vloni získala Magnesii Literu. Nyní se na její osud dívá detailněji: v nakladatelství Wo-men vydala deníky Libuše Jarcovjákové pod názvem Černé roky, které zahrnují její fotografie a záznamy z let 1971–1987.

Jarcovjáková vystavovala u nás i v zahraničí, ale první publikace se dočkala teprve letos. Velkoryse pojatá kniha obsahuje desítky fotografií a postřehů, které čtenáře provádějí jejím neklidným životem. Nahlíží mezi dělníky na noční směně v tiskárně, pozoruje konce mejdanů u někoho v bytě a dívá se do tváře těch, kteří chodí do pololegálních gay klubů. Jarcovjáková fotografovala vše, co ji obklopovalo, tak zblízka, jak jen to bylo možné. Kromě undergroundu a všednosti normalizační Prahy zachycují deníky i autorčina léta emigrace v západním Berlíně a Tokiu. Černé roky se vyznačují svou syrovostí - fotky doplňují autentické fotografčiny zápisky bez příkras. Jde o intimní zpověď v pravém slova smyslu.

Libuše Jarcovjáková je absolventkou FAMU a dlouholetou pedagožkou VOŠ a SPŠ grafické v Hellichově ulici. Přes účast na řadě významných výstav (Plasy 1981, Paříž 2000, Bratislava 2013, Praha 2014, New York 2015) se vlastní velké publikace dočkává až v rámci projektu Černé roky. Libuše se vždy pohybovala v extrémech. Žila po hospodách, pracovala na noční směny v tiskárně, střídala kvanta milenců a milenek, fotila v gay klubech, dokonce učila češtinu Kubánce a Vietnamce, zároveň se pohybovala ve vysokých uměleckých kruzích.

Libuše Jarcovjáková - Černé roky.
Libuše Jarcovjáková - Černé roky.

Knihu poprvé představí 9. února v Knihovně Václava Havla. Hostem večera bude kurátorka Lucia L. Fišerová, která fotografie do knihy vybírala, a publicistka Barbora Baronová. Beseda se koná 9. února, Knihovna Václava Havla, Praha, od 19 hodin.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.