13. ledna 2015 9:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Neználkův zázrak ve Slušovicích. Připomeňte si svět superdojnic, počítačů i aerotaxi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Pohoda na baru nebo v sauně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohoda na baru nebo v sauně. | foto: JAN REGAL: Agrokomb. Slusovice

PRAHA Ve Slušovicích měli nejen superdojnice, ale i počítače a pepsikolu. Kurátor Tomáš Pospěch nyní v pražské galerii Školská 28 představuje svět slušovického zázraku na propagačních fotografiích, které doplnil citáty z knihy sovětského hrdiny - Neználka.

LN Ve svém projektu vycházíte z fotografií, které ukazují nejen slušovické výrobky, ale také každodenní život v obci, která sloužila jako výkladní skříň prosperujícího JZD. Jak jste se k těmto snímkům dostal?
Vyrůstal jsem v sedmdesátých letech nedaleko Slušovic. Vždycky pro mě byly jako nedostižný sen. Doma mi slibovali, že když budu mít dobré známky, tak tam pojedeme na nákup a dáme si oběd v restauraci v odstaveném letadle. Jenže to se nikdy nestalo, dostal jsem se tam až před pěti lety, když jsem začal pracovat na tomto projektu. Když jsem na konci 90. let začal učit na univerzitě ve Zlíně, dali mi dvě krabice diapozitivů, ať obrázky vyhodím a rámečky použiji na své přednášky. Ale hliníkové rámky byly na jedno použití, krabice jsem dal na půdu a až po 15 letech jsem zjistil, že jsou to fotografie ze Slušovic. Pořídil je v letech 1978-1989 zlínský reklamní a divadelní fotograf Jan Regal. Baví mne s těmito fotografiemi dále pracovat, odkrývat strategie tehdejší reklamy. Spojuji fotografie třeba s texty o Neználkovi. To, co v mém dětství vykládali dospělí o Slušovicích za legendy, bylo přesně to samé, co jsem četl v těchto dětských knížkách.

LN Pět let se zabýváte nejen tímto fotoarchivem, ale také dokumentací příběhů ze Slušovic. Čím vás tak zaujaly?
Není to historická výstava, ale umělecká, nezkoumám Slušovice, spíše si pohrávám s jejich legendou. Pro mne osobně bylo jedním z velkých překvapení setkání s Františkem Čubou, který z obyčejného JZD v kopcovitém kraji udělal prosperující podnik. Inspiroval se baťovským systémem řízení firmy a v osmdesátých letech se mu podařilo vytvořit mikrosvět, kde měli lidé smysluplnou práci, na kterou byli hrdi a byli za ni dokonce dobře odměněni. Hledal mezery na socialistickém i západním trhu. Slušovice vyvážely na Západ třeba hnojivo, extrakty do jogurtů, telata, a i když si vzal stát z těchto dovážených valut velkou část, zůstalo jim dost, aby dováželi součástky do počítačů nebo si založili vlastní síť tuzexů a zaměstnanci si zde mohli koupit nedostatkové zahraniční zboží.

Tomáš Pospěch

  • Narodil se v roce 1974 v Hranicích na Moravě.

  • Je fotograf, historik umění, volný kurátor.

  • Vystudoval Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, dějiny umění na Filozofické fakultě UK. Je autorem více než dvaceti knih.

  • Za svou volnou tvorbu získal hlavní cenu Sittcomm Award 2006.

  • Od roku 1997 působí jako pedagog na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

LN A jak dnes ve Slušovicích vzpomínají na tu slavnou éru, kdy k nim jezdily delegace z celé republiky i ze zahraničí?
Proti mnoha jiným místům v republice, když lidé ze Slušovic a okolních vesnic mluví o sedmdesátých nebo osmdesátých letech s nadšením, mají na to jistě právo. Jejich dnešní vyprávění působí jako z jiného světa - Agrokombinát Slušovice u nás vyráběl počítače, měl vlastní hotely, banku. Po roce 1989 celý ten slušovický zázrak zmizel. Hotel i další budovy bývalého družstva sice stojí, ale majetek se postupně rozkradl.

LN Dokonalý svět Slušovic kombinujete s citacemi z neználkovských knih. Proč právě tohle spojení?
Chápu, že pro řadu lidí tahle výstava může být jen další ze série nostalgických ohlédnutí, ale pro mě je důležité vnímat i estetickou hodnotu těch snímků a ukázat, jak fungovaly pro propagaci. Autor používal efektní filtry, modelkami jsou přímo dívky z družstva nebo sousedky. Spojení s Neználkem vzniklo z té mé dětské vzpomínky. Zkusil jsem přiřadit pár citátů z knihy k fotkám a fungovalo to moc dobře. Na výstavě je například snímek nazvaný Hnojení. Je tam pole, kam tahač přivezl hromadu hnoje, dal do něj výbušninu a hnojivo se rozstřelilo po celém poli. K téhle fotce je citát Neználka: „Seče, orá, vláčí, seje. Ale to není všechno. Jistě jste si už všimli, že posečená tráva jde dovnitř do kombajnu. Tam se rozemílá, rozmělňuje, mísí s hnojivem a hned se zaorává zpátky do země. A s hnojivem se při setí přidává do země i urychlovací přihnojovač.“

  • 9Diskuse


Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz