Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nominace na Thálii. Herecká asociace letos ocení Hanu Bauerovou či Josefa Abrháma

Thálie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thálie. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Ceny Thálie za celoživotní dílo získají v kategorii činohry Hana Bauerová, která vytvořila více než 150 rolí v Jihočeském divadle, a Josef Abrhám, jehož jméno je spojeno s Činoherním klubem.

Za celoživotní výkony dále získali ceny Jan Malík za operu, tanečnice Aneta Voleská a muzikálová herečka Hana Talpová, která patřila čtyřicet let k hlavním osobnostem Hudebního divadla v Karlíně. Výsledky ve všech kategoriích budou vyhlášeny 14. listopadu, kvůli epidemii koronaviru nahradí tradiční slavnostní předávání cen v budově Národního divadla vyhlášení on-line.

Na letošní Ceny Thálie mají nominace přes tři desítky jevištních umělců z divadla, opery, muzikálu a tance. Pořádající Herecká asociace je dnes zveřejnila na svých webových stránkách.

Každá ze čtyř tradičních kategorií má po třech mužských a třech ženských nominantech. Mezi činoherci jsou za mimořádný jevištní výkon nominováni Tereza Groszmannová, Jitka Hlaváčová, Petra Kocmanová, Jakub Albrecht, Jan Fišar a Petr Štěpán. Mezi operními pěvci jsou ve finále Jana Sibera, Jana Šrejma Kačírková, Kristýna Vylíčilová, Pavel Klečka, Richard Samek a Lukáš Zeman. V kategorii muzikál a opereta jsou nominovanými Michaela Štiková Gemrotová, Markéta Sedláčková, Erika Stárková, Pavel Režný, Tomáš Savka a Tomáš Šulaj.

V kategorii alternativní a loutkové divadlo je nominováno pět umělců bez rozdělení na mužské a ženské interprety. Jsou to Jakub Gottwald, Jiří Kniha, Nela H. Kornetová, Michal Kraus a Petr Vančura. V kategorii loutkoherců mohou zvítězit Petr Borovský, Dora Bouzková, Ondřej Nosálek, Karel Růžička nebo Johana Schmidtmajerová. Na Thálii za balet, tanec a pohybové divadlo mohou dosáhnout Irina Burdujová, Frederika Kvačáková, Alina Nanuová, Michal Heriban, Patrik Holeček či Ondřej Vinklát.

Asociace ceny nově udílí za výkony během divadelní sezony, nikoli roku, jak tomu bylo dříve. Ocenění tak bude za období červen 2019 až červen 2020.

Ceny Thálie udílí Herecká asociace od roku 1993 za nejlepší divadelní výkony. Ocenění je pojmenováno po múze komedie Thálii. Jevištní výkony se hodnotí ve čtyřech tradičních oborech činohra, opera, muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry a balet, tanec a pohybové divadlo.

Dnes budou také na webových stránkách a facebooku Divadelních novin on-line vyhlášeni vítězové Ceny Divadelních novin za sezonu 2019/2020. Ceny Divadelních novin se udílejí na základě hlasování kritiků a publicistů.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...