Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Omlouvám se za nechtěná objetí.‘ Zakladatel Pixaru odchází po nařčeních z obtěžování

Spoluzakladatel Pixaru a animátor John Lasseter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoluzakladatel Pixaru a animátor John Lasseter. | foto: Wikimedia Commons

John Lasseter, spoluzakladatel společnosti Pixar a vedoucí animace u Disneyho, oznámil, že si bere šestiměsíční neplacené volno. Stalo se tak poté, kdy ho někteří zaměstnanci obvinili ze sexuálního obtěžování. Jeho odchod by teoreticky mohl ohrozit některé plánované projekty animovaných filmů.

„Dozvěděl jsem se, že jsem několik z vás donutil cítit se nepříjemně a nerespektovaně. To nebyl můj záměr,“ píše v memorandu zaměstnancům společnosti Disney John Lasseter. „Chci se hlavně omluvit těm, kteří nechtěli, abych je objímal, či jim udělal nějaké nevhodné gesto, které bylo za čárou. Každý má právo si vytyčit hranice a ty jsem měl respektovat,“ dodává.

Lasseter oznámil, že si bere šestiměsíční neplacené volno (sabatikl). Vzdává se tak svého místa tvůrčího vesoucího jak u Disneyho tak u Pixaru (který od roku 2006 Disney vlastní). „Oceňujeme Johnovu upřímnost a v jeho sabatiklu ho plně podporujeme,“ oznámil mluvčí společnosti Disney.

Memorandum ale přišlo ve stejný čas, kdy web The Hollywood Reporter přinesl informace o obtěžování přímo od zaměstnanců společnosti Disney. „Často se snažil někoho líbat a také dělal spoustu nevhodných poznámek,“ sdělil webu zdroj od Disneyho.

Zatím není známo, jak Lasseterův odchod ovlivní další animované filmy od Pixaru i společnosti Disney. Není znám ani jeho nástupce.

John Lasseter v roce 1986 pomáhal založit Pixar, populární animační studio. První velký hit studia, snímek Toy Story: Příběh hraček (1995) i režíroval a získal za něj svého druhého Oscara. Prvního získal v roce 1989 za krátký animovaný snímek Cínová hračka (Tin Toy).

Studio Pixar teď ustanovilo rekord. Krátká ukázka na očekávaný snímek Úžasňákovi II se stala nejsledovanějším trailerem na animovaný film v historii. Za první dva dny ji vidělo více než 113 milionů lidí.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...