7. srpna 2019 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Oslava nejtvrdší muziky. V pevnosti Josefov začal 24. ročník festivalu Brutal Assault

Metalový festival Brutal Assault v roce 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metalový festival Brutal Assault v roce 2019. | foto: ČTK

JOSEFOV V pevnosti Josefov v Jaroměři na Náchodsku začal ve středu metalový festival Brutal Assault, na kterém zahraje víc než 130 hudebních skupin z Česka i ze zahraničí. Jeden z největších metalových festivalů v Evropě potrvá v kulisách barokní pevnosti do soboty 10. srpna. Pořadatelé očekávají během čtyř dnů víc než 20 tisíc návštěvníků. Podle policie bylo okolo dnešního poledne v areálu pevnosti odhadem 18 tisíc lidí.

„Čtyřiadvacátý ročník festivalu Brutal Assault oficiálně začal ve 12:30. Vše běží podle plánu,“ sdělil za pořadatele Pavel Pavlík. Do soboty by měly vystoupit například kapely Anathema, Anthrax, Carcass, Deicide, Emperor, Hypocrisy, Meshuggah, Napalm Death nebo Parkway Drive. Spolu s hudbou akce nabídne také doprovodný program, včetně filmových projekcí nebo výstav. Festival je podle svého webu vyprodaný.

Metalový festival Brutal Assault v roce 2019.
Metalový festival Brutal Assault v roce 2019.

„Největším tahákem bude určitě Parkway Drive, velký zájem očekáváme i o Meshuggah, Testament, Cult of Luna, Emperor a mnoho dalších,“ uvedl Pavlík.

Připomněl, že návštěvníci festivalu, kteří míří do Jaroměře vlakem, by měli počítat s komplikacemi. Od loňského února totiž Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) opravuje železniční stanici v Jaroměři a od 24. července platí kvůli modernizaci trati rozsáhlá výluka, která se týká v obou směrech úseků z Hradce Králové do Liberce a z Hradce Králové do Trutnova a Náchoda, vždy přes Jaroměř. Vlaky nahradily autobusy. Výluka potrvá do 14. prosince. „Návštěvníci, kteří cestují vlakem od Prahy, dojedou do Hradce Králové nebo do Smiřic. Odtud se pokračuje autobusy,“ řekl Pavlík.

S opravou nádraží souvisí omezení v některých ulicích Jaroměře. Přesto policie vážnější komplikace v dopravě dnes nehlásila. V Josefově a okolí také posílila hlídky.

Přestože v areálu působí bezpečností tým, pořadatelé upozorňují návštěvníky, aby si dávali pozor na své věci a nenechávali cennosti bez dozoru. Každoročně dochází na festivalu k drobným krádežím.

Brutal Assault vznikl původně jako malá akce na Moravě a často měnil místo svého konání. Přelom přinesl rok 2006, kdy díky atraktivnímu programu do Svojšic u Přelouče dorazilo 7 tisíc lidí, po přesunu do Josefova návštěvnost ještě vzrostla. Například vloni dorazilo asi 19 tisíc příznivců tvrdé hudby, o rok dříve zhruba 20 tisíc.

ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?