21. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tři česká ‚nej‘ se sešla na albu rocku, blues a poezie

Václav Hrabě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Hrabě | foto: archiv LN

Je jen málo českých alb, která by byla vysloveně kultovním statkem a nebyla vydána po roce 1989 v aspoň jedné reedici. Titul Pár tónů, které přebývají, poprvé vydaný Pantonem v roce sametové revoluce je jedním z nich.

Teprve nyní se podařilo zpřístupnit těm, kteří původní vinylovou variantu už dávno prodřeli, nahrávku prostřednictvím kompaktního disku.

Jehož jediným minus je absence původní obálky se stylovou fotografií Jana Saudka. Nahrávka, pořízená naživo v roce 1980 v Malostranské besedě, ale nic ze své působivosti neztratila. Sešla se na ní totiž „tři česká nej“.

Nejvýznamnější básník české beat generation Václav Hrabě (v té době už patnáct let po smrti), nejlepší český recitátor tohoto druhu poezie Mirek Kovářík a největší hvězda mezi českými rockovými písničkáři Vladimír Mišík se svou kapelou (ostatně plnou „nej“ na muzikantských postech).

Poezie Václava Hraběte je pro recitaci za hudebního doprovodu, inspirovaného převážně blues, přímo dělaná (básník sám byl ostatně také muzikant). To Mišík vycítil i ve vlastní tvorbě, jejíž část tvoří právě zhudebněné Hrabětovy básně.

obzOndřej Bezr

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?