Úterý 9. března 2021svátek má Františka -6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pérákovi by ublížila akcelerace, říká fyzik a milovník komiksů James Kakalios

Profesor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor | foto: AFO

OSTRAVA/PRAHA James Kakalios vysvětlil celému světu, že i fantastický svět komiksových superhrdinů se musí podřizovat fyzikálním zákonům. Fyzika je totiž mocná zbraň v rukou klaďase i superpadoucha. James Kakalios v červenci vystoupí na festivalu Meltingpot v Ostravě.

Lidovky.cz: Upozornil jste na sebe tím, že jste vysvětlil smrt Gwen Stacyové, přítelkyně Spider-Mana. Jaký je za tím vlastně příběh?
Když jsem před hodně lety začínal na vysoké škole učit úvod do fyziky pro prváky, tak jsem do písemné práce chtěl vymyslet úlohu o síle a setrvačnosti. Něco originálního, něco, co už tu nebylo stokrát. Jako pyšného fanouška komiksových knih mě napadla situace, která se stala v komiksovém sešitu Amazing Spider-Man číslo 121. V tom umře dívka Gwen Stacyová (Spider-manova tehdejší přítelkyně). Z toho by určitě byl dobrý fyzikální problém, pomyslel jsem si. V tomto příběhu je Gwen shozena z vysokého mostu, zatímco Spider-man bojuje se Zeleným skřetem (Green Goblin), svým arcinepřítelem. Spider-man sice svou milovanou na poslední chvíli zachytil do pavučin, takže nedopadla až na zem, ale stejně ke svému zděšení zjistil, že je Gwen mrtvá. Když jsem k tomu přistoupil jako k fyzikálnímu problému, tak jsem nejdříve vypočítal, jakou rychlostí by letící pavučina Gwen zachytila (rychlostí zhruba 150 kilometrů v hodině!) a kolik síly by pavučina musela vyvinout, aby ji byla schopná v pádu okamžitě zastavit  (zhruba jednu tunu!). Zjistil jsem tedy, že síla Gwen de facto zlomila vaz a nezabil ji v nestřežený moment Zelený skřet. Studentům se tento problém z „reálného světa“ velmi líbil. Uplynulo pár let a já jsem si konečně vyzkoušel učit kurz, ve kterém byly všechny fyzikální problémy založené na scénách ze superhrdinských komiksů. Můj život už pak nikdy nebyl stejný. Jak má každý superhrdina příběh o svém zrodu, tak tohle bude ten můj!

James Kakalios

Profesor fyziky na univerzitě v Minnesotě. Komiksy jako takové začal sbírat během svých vysokoškolských studií. Vydal knihu Fyzika superhrdinů (The Physics of Superheroes), ve které vysvětluje fyzikální principy pomocí komiksů. Dává přednášky po celém světě.


Lidovky.cz: Používáte superhrdiny jako příklady pro fyzikální úlohy. Přitom musí existovat velké  množství superhrdinů a jejich schopností, které fyzika nedokáže ani popsat, natož uspokojivě vysvětlit.
Téměř úplně všechno v superhrdinských komiksech nějakým způsobem popírá zákony fyziky. I takový Batman! Ten byl za 75 let své existence již tolikrát zbit, že by už dávno musel mít trvalé poškození mozku. Místo toho, abych byl ale naštvaný z toho, že něco nedokážu popsat a vysvětlit, se na každého z těch hrdinů dívám jako na „jedinečný zázrak přírody.“ To jim umožní mít rozličné schopnosti a ty pak častokrát kopírují skutečné zákony fyziky. Samozřejmě musím příklady do svých přednášek velmi pečlivě vybírat. Někdy jsou totiž věci, které se v komiksech dějí, úplně postavené na hlavu.

Snímek Spider-Man: Homecoming (2017).
James Kakalios

Lidovky.cz: Jste velmi výraznou osobou. Vždy někam přijdete v obleku, jako univerzitní profesor, ale doplníte to extravagantní superhrdinskou kravatou, která hýří barvami a k obleku se příliš nehodí.

Stejně jako každý superhrdina, tak i váš přátelský profesor fyziky ze sousedství (variace na hlášku, kterou často používá Spider-man. pozn. aut.) potřebuje nějaký kostým, ve kterém bude bojovat za pravdu, spravedlnost a správné výzkumné metody. Navíc nejsem v takové formě, abych si mohl dovolit přilehlý celotělový kostým.

Lidovky.cz: Kolik těch kravat máte?
Zhruba půl tuctu. Pár jich vezu do Ostravy, tak se máte na co těšit.

MELTINGPOT

Inspirativní řečníci, zajímavé přednášky, možnost diskuse - to je ve zkratce mezinárodní fórum Meltingpot v rámci Colours of Ostrava, které se uskuteční od 18. do 21. 7. 2018. Celý program fóra Meltingpot najdete zde.

Lidovky.cz: Vždy mě fascinovala schopnost Flashe (hrdina obdařený neuvěřitelnou rychlostí z komiksové stáje DC. pozn. aut.) „provibrovat“ skrze zdi. Bylo by to fyzikálně možné?
Flash má opravdu schopnost nezávisle rozvibrovat všechny částečky svého těla a díky tomu projít zdí. Třeba vaše atomy v těle vibrují rychlostí, kterou udává teplota vašeho těla. Kdyby zeď měla stejnou teplotu, teoreticky by to v extrémních rychlostech možné bylo, ale nezkoušejte to a raději jděte dveřmi. 

Flash ale probíhá zdí díky něčemu, co se v kvantové mechanice nazývá tunelování (tunneling). Ta hovoří o možnosti proniknutí materiálu s nestálou vlnovou délkou skrze pevný objekt. Ačkoliv se tomu říká tunelování, tak u toho žádný tunel nevzniká. Teorie také hovoří o tom, že čím rychlejší je objekt, který má skrze pevný předmět proniknout, tím pravděpodobnější je úspěšné provedení celého tunelování. Vzhledem k tomu, že je Flash nejrychlejší bytostí ve vesmíru, tak by to možné asi asi bylo. 

Lidovky.cz: Češi mají svého vlastního superhrdinu. Pérák bojoval proti nacistům v Praze díky pružinám, které měl přidělané k botám. Údajně dokázal přeskočit celé budovy nebo řeku Vltavu!
Pružiny na botách jsou skvělý nápad, ale ne, když potřebujete přeskočit budovu. Kdyby chtěl Pérák přeskočit opravdu vysokou budovu o třiceti až čtyřiceti patrech, potřeboval by k tomu odrazovou rychlost nějakých 230 kilometrů v hodině. Aby toho dosáhl bez rozběhu, musela by jeho akcelerace být kvůli působení gravitace opravdu nesmírná.  Právě obrovská síla akcelerace by mu, za předpokladu, že by ji dosáhl, pravděpodobně i fyzicky ublížila.

Český superhrdina za dob protektorátu Pérák

Český superhrdina Pérák.

Lidovky.cz: Za jakých podmínek by to ale z fyzikálního hlediska možné bylo? Dala by se nějak překonat ta škodlivá akcelerace?

Víte co? Já si o Pérákovi něco nastuduji a s řešením přijdu na Melting Pot do Ostravy. Ale vzhledem k tomu, že Pérák bojuje na straně dobra, tak je určitě možné úplně vše!

Lidovky.cz: A co smrt oblíbeného hrdiny, kapitána Marvela? Toho zabilo ozáření z radiace a ne nějaký padouch. Jak se vyrovnáváte s tím, že Vaše milovaná fyzika zabila superhrdinu?

Superhrdinové umírají vzácně a superpadouši zůstanou mrtví jen tak dlouho, dokud je někdo neoživí. V jednom příběhu například Magneto (Mutant, který ovládá magnetismus) není schopen ovládnout své síly a zabije ho hora kovových objektů, kterou na sebe omylem přivolá. V jiném příběhu je zase superpadouch Unus Nedotknutelný pokořen tak, že se X-menům podaří schválně zesílit jeho silové pole, které dříve normálně odráželo všechny útoky, a Unus se pak nemůže ani napít a najíst. Radši se zřekne svých zlých způsobů, než aby zemřel strašnou smrtí. Fyzika je totiž opravdu mocná zbraň. 

Lidovky.cz: Sbíráte kromě komiksů například i superhrdinské figurky nebo jiné sběratelské předměty?
Kromě všech těch komiksů vlastním opravdu celkem velkou sbírku superhrdinských figurek. Všechno je to samozřejmě ale jen pro studijní účely!

Lidovky.cz: Na co se lidé v Ostravě mohou během Vašeho vystoupení těšit?
Moje přednáška Fyzika superhrdinů (The Physics of Superheroes) bude obsahovat daleko více komiksových a filmových obrázků, než je u takových přednášek obvyklé. Chci lidem dokázat, že je opravdu možné se fyziku učit zábavnou formou. 


Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Hledáme 30 maminek, které otestují dětskou pěnu do koupele Lirene ECO baby
Hledáme 30 maminek, které otestují dětskou pěnu do koupele Lirene ECO baby

Lirene přichází s novou přírodní kosmetickou řadou ECO baby s roztomilým zvířátkovým designem. Vyzkoušejte Přírodní pěnu do koupele, se kterou si...