31. srpna 2009 21:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Policie otevře případ 40 let starého úmrtí člena Rolling Stones

Brian Jones (vlevo) sedí vedle Micka Jaggera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brian Jones (vlevo) sedí vedle Micka Jaggera. | foto: ČTK

LONDÝN Britská policie bude znovu prošetřovat okolnosti náhlého úmrtí zakládajícího člena kapely Rolling Stones Briana Jonese před čtyřiceti lety. S odvoláním na policejního mluvčího to napsala agentura Reuters.

Kytarista Jones, kterému bylo 27 let, byl nalezen mrtvý na dně bazénu svého domu v jižní Anglii. Vyšetřovatelé tehdy dospěli k závěru, že jeho smrt byla důsledkem nešťastné náhody. Policejní mluvčí v pondělí ale řekl, že policie dostala od jednoho investigativního novináře o případu nové informace.

Jones byl znám mimo jiné i konzumací drog. Skupinu Rolling Stones měsíc před smrtí opustil. Úřední ohledávač řekl, že se utopil, zatímco byl pod vlivem alkoholu a drog. Tento výrok ale neutišil dohady, že Jonesova smrt nebyla náhoda.

Už v roce 1994 vyšly dvě knihy, ve kterých se tvrdilo, že ho zavraždil londýnský stavitel, kterého si najal na úpravy domu. V obou se psalo, že stavitel jménem Frank Thorogood v listopadu 1993 na smrtelné posteli přiznal vraždu manažerovi Rolling Stones Tomu Keylockovi. Proč policie nezahájila nové vyšetřování po vydání obou knih, není jasné. Keylock zemřel letos v červenci.

List The Mail on Sunday napsal, že novinář Scott Jones (který s Brianem Jonesem není příbuzný) předal policii v Sussexu přes 600 dokumentů týkajících se kytaristovy smrti.

Scott Jones hovořil krátce před její loňskou smrtí s Janet Lawsonovou, která kytaristovo tělo našla. V rozhovoru, který The Mail on Sunday zveřejnil loni v listopadu, Lawsonová řekla, že její přítel, manažer "Stounů" Keylock, ji požádal, aby Briana Jonese navštívila, protože mu dělalo starosti napětí mezi Jonesem a Thorogoodem.

Žena novináři prozradila, že viděla Jonese a Thorogooda, jak "blbnou" v bazénu, a později viděla, jak Thorogood vchází do domu a silně se třese. Její tehdejší výpověď se prý o napětí mezi Jonesem a Thorogoodem nezmiňovala, protože "policie se jí pokoušela vkládat slova do úst".

Agentura AP napsala, že Brian Jones byl v prvních dobách kapely považován za jejího tahouna, ale že jeho vliv se snížil, když se Mick Jagger a Keith Richards začali soustřeďovat na své vlastní původní písně na úkor stylu blues.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz