Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Postavil se za Rowlingovou. Teď je komik John Cleese pod palbou kritiky kvůli transfobii

John Cleese při natáčení spotu propagujícího olympiádu v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Cleese při natáčení spotu propagujícího olympiádu v Londýně | foto: zijemelondynem.cz

LONDÝN  „Bojím se, že mě translidé zase tolik nezajímají,“ napsal kromě jiného John Cleese na svůj Twitter. Stalo se tak v návaznosti na dotaz na jeho názor na spisovatelku J. K. Rowlingovou, jež byla v minulých měsících nařčena z transfobie. Reakce uživatelů sociálních sítí na sebe nenechala dlouho čekat.

„Bojím se, že mě translidé zase tolik nezajímají. Jen doufám, že jsou šťastní a že se k nim lidé chovají hezky. Teď se mnohem více soustředím na problémy demokracie v Americe, bující korupci v Británii, otřesný stav britského tisku a odhalení o policejní brutalitě...,“ napsal Cleese na Twitter v odpovědi na otázku uživatele Rogerse Stana. Ta byla prostá: Co si Cleese myslí o názoru Rowlingové na translidi. 

John Cleese při natáčení spotu propagujícího olympiádu v Londýně
Monty Python po třiceti letech: Eric Idle, John Cleese, Terry Gilliam, Michael...

„Aha, takže tedy vyjadřujete solidaritu s transfobií a diskriminací?“ komentoval komikův příspěvek jeden z uživatelů. „Jistě, nesnáším týrání malých zvířat a podpalování novorozeňat. Jste snad věštec?“ odpověděl Cleese s vtipem mnohokrát prokázaným skeči skupiny Monty Python. 

„Proč sakra nemůžete nechat lidi, aby byli tím, kým chtějí být?“ zeptal se naštvaně jiný uživatel. „Ve svém nitru jsem si vždy přál být policistkou z Kambodže. Je to možné, nebo je to příliš nerealistické?“ odvětil komik.

Lidé na sociálních sítích obvinili Cleese z transfobie. Herec Jonathan Van Ness, hvězda reality show Queer Eye, dokonce napsal, že jsou Cleesovy názory značně nevhodné v době, kdy jsou translidé po celém světě zabíjeni.

Kauza se spisovatelkou J. K. Rowlingovou, autorkou kouzelnické ságy o Harrym Potterovi, začala v červnu. Spisovatelka hájila koncept biologického pohlaví, z čehož vyplývalo, že se translidé svými názory snaží tento koncept vymazat. Za to byla hojně kritizována jak fanoušky, tak například i knižními nakladateli. John Cleese byl jedním z těch, kdo v září podepsali otevřený dopis na její podporu. 

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...