Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražská Lucerna si připomíná koncertem Havlových nedožitých 80

V Lucerně si připomněli osmdesátiny dramatika a bývalého prezidenta Václava... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Lucerně si připomněli osmdesátiny dramatika a bývalého prezidenta Václava... | foto: ČTK

PRAHA Stovky diváků a osmdesátka gratulantů přišly v sobotu v podvečer do pražské Lucerny, aby vzdaly hold dramatikovi, někdejšímu disidentovi a prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi. Sobotním setkáním má vyvrcholit projekt Havel@80, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum. Před deseti dny, 5. října, by Havlovi bylo 80 let. Program, který potrvá až do dvou hodin v neděli ráno, zahájil ředitel Havlovy knihovny Michael Žantovský parafrází textu z Havlovy slavné hry Zahradní slavnost.

Jedno z Havlových absurdních dramat pracuje s tématem úsilí jednotlivce o společenský vzestup pomocí dokonalého ovládnutí obsahově vyprázdněných frází. Bezobsažný formální jazyk funkcionářů Likvidačního úřadu i Zahajovačské služby, která slavnost ve hře pořádá, hlavní hrdina rychle ovládne a dosáhne úspěchu, stane v čele Ústřední komise pro zahajování a likvidování, avšak za cenu totální ztráty své identity - ani fyzicky ho nepoznají jeho nejbližší.

V Lucerně si připomněli osmdesátiny dramatika a bývalého prezidenta Václava...
Akce jsou součástí projektu Havel@80, jímž si Knihovna Václava Havla po celý...

Degenerovaný jazyk úředníků, který hra paroduje, podle reakcí sobotních posluchačů i více než 50 let po svém vzniku rozesmívá a zároveň při jeho poslechu a vzpomínce na dobu nedávnou mrazí v zádech. Žantovský upravený úryvek z Havlovy hry doplnil prostým zvoláním: Čest jeho památce! Program v Lucerně v sobotu zahájila vernisáž výstavy Hele, Havel!, sestavených ze snímků pořízených amatérskými fotografy, které Havlova knihovna získala na základě veřejné výzvy.

Za šest měsíců do ní téměř 200 autorů přispělo více než 1300 snímky. V prodeji v předsálí je už kniha s vystavenými fotografiemi, stejně jako některé z nedávno vydaných titulů z pera Václava Havla. Jsou mezi nimi i teprve před dvěma roky objevené Havlovy zápisky Havla z jeho několikaměsíční vazby v roce 1977.

Programu, který vedle koncertu zahrnuje i projekce dokumentů nebo Havlova Odcházení, se účastní také třeba prezidentův bratr Ivan Havel s manželkou, přijít by měli někdejší disident a pozdější politik Alexandr Vondra, někdejší Havlův kancléř a v sobotu poslanec Karel Schwarzenberg, kapela The Plastic People of the Universe či spisovatelé Jáchym Topol a Vlastimil Třešňák.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.