11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Předběhni mou pistoli.‘ Osm slavných hitů s veselou melodií, které vyprávějí o smrti i znásilnění

Foster the People - Pumped Up Kicks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foster the People - Pumped Up Kicks | foto: YOUTUBE

PRAHA Občas není lehké se soustředit na text, když je melodie písně tak chytlavá. Ne vždy ale veselý tón znamená, že je šťastná celá písnička. Některé písně jím totiž „maskují“ pořádně temný obsah. Podívejte se se serverem Lidovky.cz na osm světově známých hitů, které pod chytlavými refrény a šťastnou melodií vypráví o znásilnění, střelbě ve školách, existenčních problémech, úmrtí partnera nebo třeba „jen“ o krizi středního věku.


Outkast
Hey Ya!
420,5 milionu shlédnutí na YouTube

Veselá melodie z roku 2003, která se stala takovým hitem, až se z ní stal vlastně kulturní fenomén. Například anglický výraz „ice cold“ (ledově chladný) se díky písni Hey Ya! stal hovorovým synonymem pro opravdu „hustou“ věc. Píseň měla navíc skvělé prodeje a chválu pěla i hudební kritika. Píseň si odnesla i cenu Grammy.

Text přitom zdaleka není tak veselý jako melodie. Zpěvák André 3000 (vlastním jménem André Lauren Benjamin) si v něm vylévá srdce z nepodařeného vztahu a vysmívá se posluchačům slovy: „Vy stejně vůbec nechcete poslouchat, co říkám. Vy chcete jen tancovat“ (Y’all don’t want to hear me. You just wanna dance).

Ukázka textu:

Nesnažím se s tím pocitem bojovat. Protože jen myšlenka na to mě právě teď ubíjí
...
Ale být od sebe je vždy lepší, když tam jsou nějaké city
...
Stále se budeme tvářit, že se nic neděje, ačkoliv víme, že nejsme šťastní?

/

Don’t try to fight the feeling. Because the thought alone is killin’ me right now
...
But separate’s always better when there’s feelings involved
...
Are we still in denial when we know we’re not happy here?


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!