9. února 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Proč musel zemřít Gianni Versace? Odpověď se snaží najít hvězdně obsazený seriál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Penélope Cruzová jako Donatella Versace. Druhá série seriálu American Crime... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penélope Cruzová jako Donatella Versace. Druhá série seriálu American Crime... | foto: FX

Seriál American Crime Story zpracovává nejznámější americké kriminální případy. Právě vysílaná druhá série se tak zamýšlí nad otázkou smrti slavného návrháře Gianniho Versace, případem, který nebyl nikdy zcela uspokojivě vysvětlen. V seriálu hraje například Penélope Cruzová nebo zpěvák Ricky Martin.

Večer 15. července 1997 se módní návrhář Gianni Versace vracel domů z baru. Ani nestačil odemknout vstupní dveře do svého sídla. Vrah ho zasáhne do hlavy dvěma ranami z pistole. Versace na místě umírá. Případ se stal velmi mediálně sledovaným. Spekulovalo se o pomstě, nebo důsledku Versaceho domnělých vazeb na americkou mafii. Nakonec policie přijde na bohatého a výstředního mladíka Andrewa Cunanana. Než ho ale policie dopadne, tak už je pozdě - Cunanan se zastřelí stejnou pistolí, kterou chladnokrevně popravil Versaceho. Motiv Versaceho vraždy nebyl nikdy uspokojivě vysvětlen. Spekulovalo se ale také o pomstě za konec utajovaného vztahu Versaceho a Cunanana, který byl, stejně jako sám návrhář, homosexuál.

Édgar Ramírez jako návrhář Gianni Versace.

Édgar Ramírez jako návrhář Gianni Versace.

Seriál vymyslel Scott Alexander (Lid versus Larry Flint, Ed Wood) spolu s Larrym Karaszewským (Lid versus Larry Flint, Pokoj 1408). V hvězdně obsazeném seriálu hraji Édgar Ramiréz (Gianni Versace), Darren Criss (Andrew Cunanan), Penélope Cruzová (Donatella Versace) nebo Ricky Martin, který si zahrál Versaceho milence Antonia D´Amico. Jako předloha tvůrcům seriálu posloužila kniha Vulgar Favours: Andrew Cunanan, Gianni Versace, and the Largest Failed Manhunt in U.S. History (česky kniha zatím nevyšla) od novinářky Maureen Orthové. Novinářka v knize kritizuje neschopnost amerických policejních složek najít vraha včas.

V lednu se proti druhé řadě ohradila Versaceho rodina. Podle nich s nimi filmaři naprosto nic nekonzultovali a proto by seriál měl být diváky brán pouze jako fikce. Seriál kritizoval i Versaceho bývalý milenec Antonio D´Amico. Podle něj je celá série velmi neuvěřitelná a nezakládá se na realitě. Jediný pozůstalý, který nejspíš seriál schvaluje, je Gianniho sestra Donatella.

První série pojednávala o případu bývalého hráče amerického fotbalu a herce O. J. Simpsona (Cuba Gooding jr.). Ten byl obviněn z vraždy číšníka Ronalda Goodmana a své manželky Nicole Brown Simpsonové. O. J. byl v jednom z nejsledovanějších soudních procesů moderní historie nakonec uznán jako nevinný. První série ohromila diváky i kritiku - seriál obdržel dva Zlaté glóby a devět televizních cen Emmy. Seriál diváky zaujal i tím, že si v ní jednu z hlavních rolí, právníka Roberta Shapira, zahrál John Travolta.

  • 0Diskuse