Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Proč musel zemřít Gianni Versace? Odpověď se snaží najít hvězdně obsazený seriál

Penélope Cruzová jako Donatella Versace. Druhá série seriálu American Crime... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penélope Cruzová jako Donatella Versace. Druhá série seriálu American Crime... | foto: FX

Seriál American Crime Story zpracovává nejznámější americké kriminální případy. Právě vysílaná druhá série se tak zamýšlí nad otázkou smrti slavného návrháře Gianniho Versace, případem, který nebyl nikdy zcela uspokojivě vysvětlen. V seriálu hraje například Penélope Cruzová nebo zpěvák Ricky Martin.

Večer 15. července 1997 se módní návrhář Gianni Versace vracel domů z baru. Ani nestačil odemknout vstupní dveře do svého sídla. Vrah ho zasáhne do hlavy dvěma ranami z pistole. Versace na místě umírá. Případ se stal velmi mediálně sledovaným. Spekulovalo se o pomstě, nebo důsledku Versaceho domnělých vazeb na americkou mafii. Nakonec policie přijde na bohatého a výstředního mladíka Andrewa Cunanana. Než ho ale policie dopadne, tak už je pozdě - Cunanan se zastřelí stejnou pistolí, kterou chladnokrevně popravil Versaceho. Motiv Versaceho vraždy nebyl nikdy uspokojivě vysvětlen. Spekulovalo se ale také o pomstě za konec utajovaného vztahu Versaceho a Cunanana, který byl, stejně jako sám návrhář, homosexuál.

Édgar Ramírez jako návrhář Gianni Versace. Druhá série seriálu American Crime...

Édgar Ramírez jako návrhář Gianni Versace.

Seriál vymyslel Scott Alexander (Lid versus Larry Flint, Ed Wood) spolu s Larrym Karaszewským (Lid versus Larry Flint, Pokoj 1408). V hvězdně obsazeném seriálu hraji Édgar Ramiréz (Gianni Versace), Darren Criss (Andrew Cunanan), Penélope Cruzová (Donatella Versace) nebo Ricky Martin, který si zahrál Versaceho milence Antonia D´Amico. Jako předloha tvůrcům seriálu posloužila kniha Vulgar Favours: Andrew Cunanan, Gianni Versace, and the Largest Failed Manhunt in U.S. History (česky kniha zatím nevyšla) od novinářky Maureen Orthové. Novinářka v knize kritizuje neschopnost amerických policejních složek najít vraha včas.

V lednu se proti druhé řadě ohradila Versaceho rodina. Podle nich s nimi filmaři naprosto nic nekonzultovali a proto by seriál měl být diváky brán pouze jako fikce. Seriál kritizoval i Versaceho bývalý milenec Antonio D´Amico. Podle něj je celá série velmi neuvěřitelná a nezakládá se na realitě. Jediný pozůstalý, který nejspíš seriál schvaluje, je Gianniho sestra Donatella.

První série pojednávala o případu bývalého hráče amerického fotbalu a herce O. J. Simpsona (Cuba Gooding jr.). Ten byl obviněn z vraždy číšníka Ronalda Goodmana a své manželky Nicole Brown Simpsonové. O. J. byl v jednom z nejsledovanějších soudních procesů moderní historie nakonec uznán jako nevinný. První série ohromila diváky i kritiku - seriál obdržel dva Zlaté glóby a devět televizních cen Emmy. Seriál diváky zaujal i tím, že si v ní jednu z hlavních rolí, právníka Roberta Shapira, zahrál John Travolta.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.