Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Detektivní série Mare z Easttownu je sólo pro Kate Winsletovou

Policejní vyšetřovatelka Mare (Kate Winsletová) si nedělá o životě v Easttownu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vyšetřovatelka Mare (Kate Winsletová) si nedělá o životě v Easttownu... | foto: HBO

LOS ANGELES Herecký výkon držitelky Oscara a čtyř Zlatých globů Kate Winsletové je hlavní oporou sedmidílné série Mare z Easttownu, která kombinuje temný detektivní příběh s rodinným a společenským dramatem zasazeným do provinčního městečka v Pensylvánii.

Titulní Easttown je místo, kde není těžké každého znát jménem, každý je něčí bratranec či sestřenice a hlavní článek v místních novinách se věnuje slavnému úspěchu týmu basketbalistek, k němuž došlo před čtvrtstoletím. 

Na druhé straně to zase takový zapadákov být nemůže, když má vlastní vysokou školu; ujasnit si charakter Easttownu je jedna z výzev, které tvůrci divákům kladou. Druhou výzvou je proniknout do komplikovaného soukromí hlavní hrdinky Mare Sheehanové, jehož detaily jsou servírovány po podobných kapkách, jakých se kdysi používalo k trýznění bezbranných nešťastníků: pro začátek se pozvolna dozvíme alespoň to, že je rozvedená, má dospívající dceru a také vnuka, jehož otec (Marein syn Kevin) je po smrti. A jejím bratrancem je místní katolický kněz.

Nikdo to tu nezvládá

Mare je vyšetřovatelka městského policejního oddělení a také místní celebrita: byla totiž klíčovou členkou právě onoho basketbalového týmu, jehož úspěch se oslavuje ještě po pětadvaceti letech. Nejen fotografií v novinách, ale také ceremoniálem, kde se někdejší spoluhráčky připomenou publiku. Bývalé basketbalistky dodnes tvoří společenství s různě silnými vzájemnými vazbami. Jedna z hráček je dodnes Mareina nejlepší přítelkyně; s jinou je Mare v kontaktu i díky tomu, že musí jako policistka řešit trable s jejím drogově závislým a všestranně problematickým bratrem. A další pravidelně protestuje proti policejní liknavosti (a tedy i proti výsledkům práce Mare), protože její dcera je už rok nezvěstná a policie nezjistila zhola nic. 

Dawn Baileyová sice svými stížnostmi nepopisuje billboardy, zato je ale každou chvíli v místních televizních zprávách. I to přispělo k tomu, že z okresu posílají Mare nového spolupracovníka Colina Zabela. Mare o něj sice vůbec nestojí, ale nezbude jí, než s ním najít společnou řeč. Tlak na policii ještě vzroste, když se objeví nový případ – je zavražděna dívka, která neměla přes příbuzenské vazby daleko k Mareině kamarádce Lori.

Detektivní pátrání (ale i linka týkající se Mareina soukromí) před diváky odkrývá tristní realitu nezdravé maloměstské komunity, jejíž mladou generaci ničí drogy, patologické vztahy a nezvládaná zodpovědnost: opakujícím se tématem je tu předčasné rodičovství nezralých lidí. I velmi mladé dívky jsou navíc lákány k výdělkům pomocí prostituce (což byl i případ zmizelé Katie Baileyové). 

Neutěšená morální, citová i materiální situace velké části mladých má samozřejmě kořeny v selhávání předchozích generací a Mare si je toho vědoma; z toho plyne část jejího smutku nad smrtí syna i nad zločiny, které vyšetřuje. Prosvětlujícím prvkem v příběhu je postava Mareiny dcery Siobhan, talentované zpěvačky a schopné studentky, která má energii překonat rodinné tragédie a vymanit se z ubíjejícího prostředí (i díky naplňujícímu lesbickému vztahu).

Příliš mnoho ingrediencí

V Mare se sváří skepse a plíživá rezignace se snahou přece jen fungovat, prospívat obecnému dobru v rámci své práce a doma bojovat o vnuka, jehož osud se jí hrozí vymknout z rukou. (Obě fronty se časem nešťastně protnou a výsledkem je komplikace, jaká dříve či později potká čtyři pětiny televizních detektivů: postavení mimo službu.) Jak se navíc časem ukáže, Mareina setrvale bídná nálada není jen reflexe všemožných nešťastných událostí, ale výraz psychických obtíží, o nichž nebývalo zvykem mluvit, ale zanechávají na jednotlivcích a rodinách hluboké stopy: i z toho se časem vyklube jedno ze zásadních témat série.

Mareinu chandru částečně naruší alespoň seznámení se sympatickým učitelem tvůrčího psaní, který dorazil na místní vysokou školu. A dokonce to není jediný muž, který se v jejím životě objeví, a tak se v jednu chvíli část diváckého napětí alokuje do dilematu hodného Bridget Jonesové: s kým půjde Mare na rande. I tím chce totiž Mare z Easttownu být: vztahovým melodramatem, dokonce s úsměvnými prvky (ty zajišťuje i postava Mareiny matky Helen).

Výsledný mix není vysloveně nestravitelný, ale ingrediencí je tolik, že se často navzájem přebíjejí nebo z nich zůstává jen nerozvinutá, instantně působící chuť. Motivy povědomé odjinud nedostávají šanci na originální pojetí a například nadějně rozehraný koncept „sesterstva“ někdejších spoluhráček z basketbalového týmu časem povážlivě uvadá.

Zklamání přináší i detektivní linie: diváci jsou sice díl od dílu víceméně zdárně napínáni, ale klíčové obraty vycházejí z podivně vytanuvších informací, z nichž mnohé by Mare měla vzhledem k sousedské povaze místa už dávno vědět, jindy není vůbec jasné, proč s jejich zjišťováním tak otálela.

Výrazným kladem Mare z Easttownu tak zůstává především výkon Kate Winsletové v titulní roli – v podstatě jde o její sólové představení s množstvím solidních, ale zapomenutelných přihrávačů. Ženu ve vleklé a hluboké krizi, která hledá sílu někdejší bojovnice, hraje Winsletová dostatečně civilně, přesvědčivě a nesmlouvavě na to, abychom přimhouřili oči i nad někdy podivným (až proti charakteru jdoucím) jednáním, které jí scénář přisoudil.

Z pěti dílů, které dostali recenzenti k dispozici, ještě nelze činit definitivní závěry, ale jedno je takřka jisté: i v tomto případě bude platit pravda, že méně by bylo více.

Mare z Easttownu 1–5/7

USA 2021

Režie: Craig Zobel

Hrají: Kate Winsletová, Evan Peters, Julianne Nicholsonová, Guy Pearce a další

Uvádí HBO GO od 19. 4.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...