6. ledna 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rok české hudby představí v Praze ostravskou Mirandolínu

Michal Křístek (Rytíř di Ripafratta), Martin Gurbal' (Markýz di Forlimpopoli), Kateřina Kněžíková (Mirandolina) a Josef Moravec (Hrabě d'Albafiorita) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Křístek (Rytíř di Ripafratta), Martin Gurbal' (Markýz di Forlimpopoli), Kateřina Kněžíková (Mirandolina) a Josef Moravec (Hrabě d'Albafiorita) | foto: NDM - Martin Popelář

V úterý 7. ledna uvede Rok české hudby prvního z regionálních zástupců opery a divadla v Praze: inscenaci Mirandoliny na scéně Stavovského divadla. Premiéru operní komedie Mirandolina Bohuslava Martinů uvedl soubor Národního divadla moravskoslezského v italském originále loni v prosinci.

Mirandolina, komická opera o třech jednáních, je jedinou operou Martinů komponovanou na italské libreto, které si skladatel upravil z originálního textu rozverné komedie Carla Goldoniho La locandiera (Hostinská). Partituru dokončil počátkem července 1954. V tomto italském originále zazněla 5. prosince 2013 Mirandolina v Ostravě poprvé.

NDM obohatí Rok české hudby 2014 několika dalšími významnými počiny a rozmanitým doprovodným programem. Projekt v NDM loni v listopadu předznamenal baletní triptych Návraty domů, který spojil tři významné české choreografy Jiřího Kyliána, Pavla Šmoka a Natašu Novotnou se třemi hudebními velikány Leošem Janáčkem, Bedřichem Smetanou a Bohuslavem Martinů.

NDM ohledává hranice české hudby

"Česká hudební kultura je pátou nejvýznamnější na světě po hudbě italské, francouzské, hudbě německých zemí a hudbě ruské, takže v tomto kontextu je bezesporu zajímavé, že tolik hudebních podnětů pro světovou hudbu přichází z poměrně malého českomoravského prostoru. Celé téma nastoluje otázku, kde vlastně jsou hranice české hudby, protože zde máme několik generací české hudební emigrace a také autory německy mluvící, ale v českých zemích působící, kteří byli dlouhou dobu z tohoto kontextu vytěsněni. Všech těchto témat se chceme dotýkat," uvedl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Dodal, že v duchu motta "Tradici udržujeme tím, že ji rozvíjíme", půjde nejen o návrat k dílům Janáčka, Smetany nebo Martinů, ale také například o uvedení nové opery Martina Smolky Bludiště seznamů.

Operu Mirandolína uvádí NDM v hudebním nastudování Marko Ivanoviće, který je také dirigentem, režie se ujal Jiří Nekvasil, scénu připravil Daniel Dvořák a kostýmy navrhla  Simona Rybáková.

Kateřina Kněžíková (Mirandolina), Martin Gurbal' (Markýz di Forlimpopoli), Eva Dřízgová-Jirušová (Ortensia) a Anna Nitrová (Deianira)

Kateřina Kněžíková (Mirandolina), Martin Gurbal' (Markýz di Forlimpopoli), Eva Dřízgová-Jirušová (Ortensia) a Anna Nitrová (Deianira)

Rok české hudby 2014 oficiálně zahájila novoročním koncertem Česká filharmonie s pěvkyní Magdalenou Koženou. Myšlenka projektu Rok české hudby vznikla již v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou tradičně vnímány v Česku i v zahraničí jako takzvané roky české hudby. Záštitu nad nadcházejícím projektem převzali dirigent sir Simon Rattle a jeho manželka Kožená. Rok české hudby zakončí galakoncert světových sólistů s českými profesionálními orchestry v pražské O2 areně 17. prosince. Více informací je na www.rokceskehudby.cz.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!